Polki.pl
kom. (6)

Skurcze przepowiadające

Delikatne napinanie brzucha możesz obserwować przez całą ciążę np. podczas dotykania i głaskania brzucha. Towarzyszące mu skurcze mięśnia macicy zaczynają jednak stawać się bardziej wyczuwalne w drugiej połowie ciąży, czasami już po jej 20 tygodniu. Skurcze przepowiadające

Są to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa zwane inaczej skurczami przepowiadającymi, które mają zadanie przygotować macicę do porodu. Skurcze te są raczej bezbolesne i niezbyt silne, choć odczuwasz przy nich nieprzyjemne stwardnienie mięśnia macicy. Rozpoczynają się stopniowo od dna macicy powoli przesuwając ku dołowi. Trwają na ogół 30 sekund choć zdarzają się i 2 minutowe. Możesz przy nich śmiało trenować ćwiczenia oddechowe, które potem przydadzą się podczas porodu. Im bliżej końca ciąży tym skurcze przepowiadające stają się intensywniejsze i częstsze.

Łatwo je jednak nadal odróżnić od właściwych skurczów porodowych. Przede wszystkim ich częstotliwość nie zwiększa się a dolegliwości związane z ich odczuwaniem łagodzi zmiana pozycji ( jeśli stoisz - połóż się i odpocznij, jeśli siedzisz - wstań i pospaceruj ) bądź ciepła ( ale niegorąca! ) kąpiel, po której zazwyczaj całkowicie ustępują. Dla odmiany skurcze rozpoczynające poród postępują z godziny na godzinę zwiększając częstotliwość i siłę. Często towarzyszy im uczucie rozpierania, ból pleców czy brzucha.

Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości czy skurcze, które odczuwasz, są naturalną fizjologią ciąży czy stanowią już zagrożenie przedwczesnym porodem - skontaktuj się ze swoim lekarzem!
 

Oceń4.86 / 7

Podobne w temacie Ciąża i poród

Skomentuj Skurcze przepowiadające

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 20 Gru 10, 17:29
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skurcze przepowiadająceJestem w III trymestrze i skurcza są potworne co dzięń!
Michalina
Poniedziałek | 14 Gru 09, 11:03
-1    oceniono 1 raz
Michalina
Re: Skurcze przepowiadająceJestem w 36tc wczoraj wieczorem zaczął boleć mnie brzuch tak jak przed okresem często chodziłam do toalety i brzuch robił się twardy czy tak wyglądają skurcze przepowiadające ciążę?
jolka22
Poniedziałek | 14 Gru 09, 17:45
+1    oceniono 1 raz
jolka22
Re: Re: Skurcze przepowiadająceWitam nurtuje mnie jedno pytanie, od początku ciąży odczówam skurcze. Mój lekarz twierdzi że to normalne...jednak w 34 tyg. ciąży wylądowałam w szpitalu z powodu skurczów które były co 3 min, po tyg wyszłam ze szpitala, ale skurcze nadal się pojawiają ok 10 nawet do 20 na dzień, biorę no-spę i asmagB 3xdziennnie,Czy to normalne że te skurcze są...więcej »
gugu
Czwartek | 4 Cze 09, 20:04
0    nie oceniono 0
gugu
Re: Skurcze przepowiadająceskurcze Żołądka jest objawem ciąży?
xx
Piątek | 9 Kwi 10, 11:51
0    oceniono 2 razy
xx
Re: Re: Skurcze przepowiadającelitości....
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 26 Lis 08, 22:22
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Skurcze przepowiadającezwięźle, przystępnie i na temat:)
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Skurcze przepowiadające

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl