Przebieg porodu - okres trzeci

Lekarze dzielą poród na cztery odrębne okresy. Okres trzeci to wydalenie tzw. popłodu, czyli łożyska i błon płodowych. Okres czwarty to pierwsze godziny rekonwalescencji matki po porodzie.
/ 10.09.2007 14:01
Lekarze dzielą poród na cztery odrębne okresy.

Pierwszy okres porodu służy "reorganizacji macicy" w taki sposób, by ze szczelnie zamkniętego worka stała sie otwartym kanałem, prez który dziecko może wydostać się na zewnątrz. Sam ten kulminacyjny moment przypada na drugi okres - aktywnego parcia i w efekcie narodzin dziecka. Okres trzeci to wydalenie tzw. popłodu, czyli łożyska i błon płodowych. Okres czwarty to pierwsze godziny rekonwalescencji matki po porodzie.

Okres trzeci

Zjawiska i doznania
Okres ten zaczyna się wkrótce po urodzeniu dziecka i kończy wydaleniem łożyska. Przez całą ciążę łożysko pozostaje połączone ze ścianą macicy licznymi pasmami tkankowymi. Na oddzielenie się łożyska po porodzie wpływają skurcze macicy. Czasami urodzenie łożyska wymaga kilku skurczów partych, a czasami wychodzi ono bez żadnego wysiłku ze strony rodzącej. Zazwyczaj cały proces zajmuje nie więcej niż kwadrans.

Po urodzeniu łożyska wraz z częścią sznura pępowinowego i pozostałymi błonami płodowymi, lekarz przystępuje do jego dokładnych oględzin.Mają one ustalić, czy łożysko opuściło macicę w całości, nie pozostawiając w niej żadnych fragmentów, które mogłyby stać się przyczyną zakażenia. W razie stwierdzenia ubytków łożyska, jamę macicy trzeba wyłyżeczkować.

Co można robić w tym okresie:
Wziąć dziecko w ramiona, położyć na brzuchu, piersiach. Pierwszy fizyczny kontakt z noworodkiem jest bardzo ważny. Maleństwo na pewno będzie próbowało pełznąć w kierunku sutka.

Redakcja poleca

REKLAMA