Polki.pl
kom. (26)

Podwyższony poziom cholesterolu

W organizmie człowieka cholesterol występuje w tkankach i w osoczu krwi w postaci wolnej oraz w postaci zestryfikowanej długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi. Ogólna ilość cholesterolu w organizmie przeciętnego człowieka jest oceniana na 150-200 g, a wg innego źródła na jedynie 140 g.

Cholesterol wraz z trójglicerydami i kwasami tłuszczowymi tworzy lipidy, które krążą we krwi stanowiąc budulec błon komórkowych. Cholesterol jest niezbędny do utrzymania czynności układu nerwowego, skóry, mięśni, wątroby, jelit, serca, poza tym przyczynia się do tworzenia niektórych hormonów.

Podwyższony poziom cholesterolu

Należy pamiętać jednak, że jest to główny winowajca chorób sercowo-naczyniowych, w dużych ilościach cholesterol (głównie lipoproteiny o małej gęstości – LDL) odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych, przyczyniając się do ich zwężenia, ujawnienie niedokrwienia występuje dopiero przy znacznym zwężeniu naczynia, przekraczającym 70% jego światła.

Cholesterol zawarty w diecie, czyli ten, który spożywamy, jest dostarczany przez produkty pochodzenia zwierzęcego - pełne mleko, mięso, sery, jaja. Przekształcenie cholesterolu z diety do cholesterolu we krwi jest indywidualne i zależy od skłonności człowieka, tylko 30% cholesterolu krążącego we krwi pochodzi ze spożywanych pokarmów, ale jest to na tyle dużo, aby spowodować problemy.
Dlatego istotne jest kontrolowanie poziomu cholesterolu w organizmie, ważne jest zarówno stężenie całkowite jak i udział poszczególnych frakcji. LDL to tzw. „zły” cholesterol, który przyczynia się do powstawania zmian miażdżycowych. HDL to tzw. „dobry” cholesterol, chroni przed miażdżycą, dlatego jego powinno być dużo. Zwłaszcza u kobiet zbyt niski poziom tej frakcji wiąże się z bardzo poważnym ryzykiem rozwoju choroby niedokrwiennej serca.

PRAWIDŁOWE WARTOŚCI LIPIDÓW:
 • Cholesterol całkowity < 200mg/ dl (5,2mmol/l),
 • LDL cholesterol < 135 mg/dl (3,5 mmol/l),
 • HDL cholesterol  > 50 mg/dl (1,3 mmol/l) - kobiety;  > 35 mg/dl (0,9 mmol/l) - mężczyźni,
 • Trójglicerydy  < 200mg/dl (2,3mmol/l).
LECZENIE PODWYŻSZONEGO POZIOMU CHOLESTEROLU

Dieta
Leczenie hipercholesterolemii rozpoczyna się zawsze od włączenia odpowiedniej diety, która opiera się na ograniczeniu spożycia pokarmów bogatych w cholesterol na rzecz zwiększenia spożycia pokarmów bogatych w włóknik, tłuszczów roślinnych, ryb, poza tym przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie.

Czego nie jeść
 • Mięs zawierających cholesterol: tłuste mięsa, boczek, parówki, kiełbasa salami i inne wędliny, wątróbka, podroby, konserwy mięsne, tłuszcz i skóra z drobiu
 • Należy unikać potraw smażonych na maśle, smalcu, słoninie, oleju słonecznikowym, sojowym, czy kukurydzianym oraz na margarynach twardych (służących do smażenia). Dotyczy to również posiłków sprzedawanych komercyjne takich jak hamburgery, frytki czy chipsy.
 • Masła
 • Jajek
 • Pełnotłustego mleka i jego przetworów, np. śmietany, serów żółtych i topionych, lodów
 • Pieczywa białego
 • Połączenie cukru, cholesterolu i kwasów tłuszczowych nasyconych ma szczególnie silny wpływ na wzrost poziomu cholesterolu. Bardzo często połączenie takie występuje w słodyczach, wyrobach cukierniczych, ciastach, ciastkach, lodach i deserach, gdzie cukier łączy się z masłem, śmietaną, mlekiem, margaryną czy jajkami.
Co jeść:
 • Chude mięso (np. kurczaki) i chudą wędlinę (np. polędwicę). Niektóre ryby np. łosoś, tuńczyk, makrela zawierają omega-3 - kwasy tłuszczowe
 • Do smażenia lepsze są oleje oliwkowe i rzepakowe, które pod wpływem wysokiej temperatury nie ulegają utlenianiu. Osoby o podwyższonym cholesterolu i cierpiące na miażdżycę powinni w ogóle unikać smażonych potraw. Powinny zamiast tego spożywać raczej pokarmy gotowane, duszone, bądź pieczone z jak najmniejszą ilością tłuszczu.
 • margaryna miękka (do smarowania pieczywa), w malej ilości
 • Jedno jajko na tydzień zupełnie wystarcza, wliczając jajka stosowane do przygotowania posiłków.
 • Aby dostarczać inne niezbędne dla organizmu składniki, unikając obfitych w cholesterol, warto pić niskotłuszczowe mleko, jogurty, jeść chudy biały ser. Dzięki temu ogranicza się również ilość spożywanych kalorii. Otyłość jest również jedną z przyczyn wysokiego cholesterolu.
 • Pieczywo ciemne
 • Warzywa i owoce są dobrym źródłem witamin E, C i betakarotenu. Te mikroelementy chronią przed utlenianiem cholesterolu. Należy więc jeść dużo warzyw i owoców. Każdego dnia spożywaj duże ilości produktów zbożowych, warzyw, owoców.
 • Warto też jeść zboża. Warzywa, owoce i zboża zawierają błonnik, który powoduje obniżenie ilości cholesterolu w organizmie.
 • Błonnik znajdziemy również w płatkach owsianych, ryżu, kaszy, otrębach.
 • Aby uzupełniać braki tłuszczu, dobrze jest również jeść w niewielkich ilościach orzechy, nasiona strączkowe np. słonecznika lub dyni
 • Sprawdzaj na opakowaniach zawartość tłuszczu i cholesterolu.
 • Pij w niewielkich ilościach czerwone wino.
Zwiększenie aktywności fizycznej
Regularna aktywność fizyczna w korzystny sposób wpływa na stężenie lipidów, w tym cholesterolu, ułatwia utrzymanie równowagi pomiędzy dobrym i złym cholesterolem. Poza tym wzmacnia układ krwionośny i poprawia krążenie. Ułatwia również zrzucanie zbędnych kilogramów, co dodatkowo pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Wskazane są ćwiczenia fizyczne o umiarkowanym natężeniu - jazda na rowerze, bieganie, pływanie. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca wykonywanie ćwiczeń przez co najmniej 30-60 minut 3-4 razy w tygodniu. Osoby aktywne fizycznie mają o 45% mniejsze ryzyko choroby wieńcowej.

Farmakologia
Leki obniżające stężenie cholesterolu we krwi zazwyczaj stosuje się w ostateczności, gdy dieta i wysiłek fizyczny nie są w stanie doprowadzić do pożądanych stężeń cholesterolu. Istnieje kilka grup leków obniżających stężenie lipidów: statyny, pochodne kwasu fibrynowego i żywice jonowymienne. Leki te należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza!!!

J. Ramoss
Oceń4.50 / 16
Redakcja poleca

Podobne w temacie Żyj zdrowo

Skomentuj Podwyższony poziom cholesterolu

Gość
Wka25
Sobota | 7 Gru 13, 10:44
-2    oceniono 2 razy
Wka25
Re: Podwyższony poziom cholesteroluMożna taką dietę zastosować. Pomaga. http://hancom.pl/content/9-dieta-dr-ewy-dabrowskiej-post-daniela
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 8 Wrz 13, 10:20
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluTakie leczenie powinno odbywac sie własnie tylko pod okiem lekarza. I dzieki temu szybciej uda sie nam wyjśc z danej choroby.
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 4 Wrz 13, 21:38
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluTeraz niestety taka dolegliwośc jest coraz czestsza wiec tak czy inaczej konieczna jest w razie wystąpienia niepokojących objawów wizyta u lekarza.
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 2 Wrz 13, 19:52
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluNa pewno wysoki poziom cholesteroli idzie w parze z nadciśnieniem i utaj jednak coś sie dzieje złego trzeba to skonsultować z lekarzem.
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 23 Lip 13, 15:33
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluMozecie sami zapytać lekarza o Amlator.Na pewno bedzie bardzo skuteczny jesli chodzi o działanie w przypadku nadciśnienia i problemow z cholesterolem.
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 6 Gru 12, 23:55
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluU mnie niestety pół rodziny ma problemy z za wysokim cholesterolem, ale staramy się z tym walczyć. Ja jestem jeszcze dość młoda, więc "leczę" się dietą i po prostu zdrowo się odżywiam. Ale mój tata jest już po 60-tce i jemu sama dieta nie wystarcza - uprawia sport, używa produktów dla osób z hipersterolemią (np. Flora), a dodatkowo łyka tabletki...
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 15 Maj 12, 01:51
-2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluczy to prawda ze alkochol zmiejsza cholesterol np czysta wodka
Gość We-Dwoje.pl Zenek
Czwartek | 15 Gru 11, 09:18
-2    oceniono 8 razy
Gość We-Dwoje.pl Zenek
Re: Podwyższony poziom cholesteroluPo przeczytaniu tego artykułu aż mi cholesterol podskoczył . Jak można wypisywać takie głupoty . Autor nie rozróżnia pieczenia od smażenia . A mądruje się jakby wszystkie rozumu pojadł . Jajka drogi Autorze niedouku pochodzą nie tylko od kury to po pierwsze , wypisywanie głupot że jaka są szkodliwe szczególnie cholesterolowo to paranoja w...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 25 Paź 11, 18:31
+4    oceniono 4 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluA czy alkohol może być wyłączną przyczyną wysokiego cholesterolu?
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 22 Mar 12, 09:08
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesterolutak
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 4 Sty 13, 20:20
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluzero picia przy podwyszszonym cholesterolu
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 23 Sty 13, 20:59
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluA JA SIĘ NIE ZGADZAM. WSZYSTKO ZALEŻY OD TEGO CO SIĘ JE I KIEDY. KROPLA ALKOHOLU NIE ZASZKODZI. I NA PEWNO NIE JEST WYŁĄCZNĄ PRZYCZYNĄ PODWYŻSZONEGO CHOLESTEROLU. PATRZ CO JESZ, SPRAWDZAJ ILOŚC TŁUSZCZU W PRODUKTACH (NA 100G), POWYŻEJ 15 NIE JEDZ. I NIE ŻREĆ NA NOC. DUŻO RYB (NAJLEPSZE SĄ ŚLEDZIE), WARZYWA SUROWE I 2 LITRY ODY DZIENNIE MINIMUM -...
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 24 Cze 11, 20:29
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroludzisiaj odebralam wyniki z cholesterolu. Mam 6,57 mmol calkowitego cholesterolu, jestem przerazona.Wcale nie jadam tlusto zero alkoholu ,zero papierochow wiec skad to?
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 7 Lip 11, 23:06
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluprawdopodobnie odziedziczone po kimś z rodziny - jako 15-latka miałam podwyższony cholesterol, choć biegałam, tańczyłam i jadłam zdrowo.
jar
Piątek | 5 Lis 10, 15:42
+1    oceniono 1 raz
jar
Re: Podwyższony poziom cholesteroluMożna cudować z dietami itp a i tak cholesterol jest podwyższony. ten cały marketing ukierunkowany na margaryny i inne niby cudowne diety można rozbić o kant...wiadomo czego. Poniżej ciekawy artykuł odnośnie tycia,cholesterolu itp.
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 5 Lis 10, 15:43
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluhttp://wyborcza.pl/1,75248,7717475,My_chcemy_masla_a_nie_margaryny.html?as=5&startsz=x
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 23 Sty 13, 21:19
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluMARGARYNY TO FAKTYCZNIE ŚCIEMA. JA SMARUJĘ TYM, CO NIE MA TŁUSZCZÓW NASYCONYCH - KOSZT 5 ZŁOTYCH NA MIESIĄC.
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 29 Lip 10, 10:40
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluWitam
Ja staram się unikać wielu tłustych czy też smażonych potraw (będąc przed 40-stką trzeba już uważać co się jje). Dodatkowo od kilku miesięcy piję North Cardio+ (naturalny suplement wspomagający zarówno serce jak i regulujący poziom cholesterolu).
Diiana
Wtorek | 27 Paź 09, 12:22
-1    oceniono 1 raz
Diiana
Re: Podwyższony poziom cholesteroluJa to mam już wieńcówkę, ale sam dieta to mi nie pomaga, muszę brać tabletki, ale nadal wystrzegam się tych "złych" produktów, nie mogę tylko zrezygnować z kawy i ciekawa jestem co to kawka nie podnosi poziomu cholesterolu?
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 24 Paź 09, 21:50
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluJa staram sie nie jesc produktów ,które w pewien sposób własnie podwyzszaja poziom cholesterolu .Dlatego tez pije sobie kawke niskodrazniaca, która nie ma wpływu na na jego poziom.
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 22 Paź 10, 13:10
-1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluA ja jestem wegetarianka, mam 32 lata i odziedziczylam wysoki cholesterol...266 LDL... Pomimo ze nie jem miesa, jajek, tlustych serow, uzywam tylko oleju z oliwek i codziennie jem duzo warzyw. I z czego ja mam teraz zrezygnowac? Pewnie gdzies zjadam tluszcze ukryte... Ma ktos podobny problem?
Pozdrawiam.Ela
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 17 Mar 11, 19:17
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluto prawda ja mam podobnie
agaciulka
Środa | 20 Lip 11, 17:32
-1    oceniono 1 raz
agaciulka
Re: Podwyższony poziom cholesteroluU mnie to samo! Dzis odebralam wyniki,szok..z czego mam zrezygnowac? wegetarianka , nie pale ,alkohol okazjonalnie, duzo ruchu ... LDL tez 266 :-( ..moze to genetyczne nie wiem .
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 21 Kwi 12, 14:33
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluCześć dziewczyny,czytajac wasze wypowiedzi stwiredzam,iż nie macie aż tak zle w odroznieniu ode mnie,poniewaz ja mam 433ogolnie a zlego 340(ldl)i jest to niestety dziedziczne w moim przypadku i bez systematycznego jedzenia tabl sie nie da a mam zaledwie 25l.
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 20 Kwi 15, 20:23
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluMOZE TARCZYCA?
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 23 Sty 13, 21:16
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Podwyższony poziom cholesteroluJA MIAŁEM LDL PONAD 400 ROK TEMU. DZISIAJ MAM 55. NIE WIEM CO TAM JEDZĄ A CZEGO NIE JEDZĄ WEGETARIANIE. PROPONUJĘ JEŚĆ DUŻO RYB - WĘDZONEGO ŁOSOSIA I DUŻO ŚLEDZI - NAWET DO 4 RAZY W TYGODNIU. I ŻADNYCH JAJEK. ZAPROPONOWAŁBYM CHIŃSZCZYZNĘ PO DOMOWEMU, DUŻO WARZYW, OLIWY Z OLIWEK I CIEMNEGO RYŻU - 2 RAZY W TYGODNIU. 3 LITRY WODY DZIENNIE.
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Podwyższony poziom cholesterolu

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl