Polki.pl
kom. (17)

Mobbing - terror psychiczny

Według art. 943 § 2 Kodeksu Pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Mobbing można określić jako terror psychiczny w pracy, psychiczne znęcanie się. Co ma na celu takie zachowanie? Przede wszystkim chęć zniszczenia reputacji, pozbycie się z pracy lub stanowiska. Mobbing nie polega na otwartej agresji. Wręcz przeciwnie, chodzi o ukryte działania, których ofiara na samym początku nawet nie dostrzega. Do najbardziej charakterystycznych cech mobbingu zliczyć można:
• szykanowanie ofiary,
• posługiwanie się kłamstwem, oszczerstwem, podstępem, intrygą,
• izolowanie ofiary,
• powierzanie zadań trudnych, niewspółmiernych z jej kompetencjami,
• nieustanne kontrolowanie,
• pogorszenie się stanu zdrowia ofiary, głównie spowodowane długotrwałym stresem.

Mobbing może przynieść poważne konsekwencje zdrowotne dla ofiary. Osoby, które odczuły na własnej skórze psychiczne znęcanie cierpią na choroby wrzodowe i bóle głowy, stany lękowe. W niektórych przypadkach mobbing może doprowadzić nawet do samobójstwa.

Choć pojęcie mobbingu jest zasadniczo nowością w polskim prawie pracy, to przybiera ono niepokojące rozmiary w naszym kraju. Mobbing to patologiczne zjawisko społeczne, dlatego też prześladowaniom psychicznym należy stawić czoła. Nie można poddać się psychicznemu terrorowi. Jeżeli samemu jest zbyt ciężko i nie można liczyć na pomoc kolegów, znajomych z otoczenia, to można zgłosić się do Klubu Ofiar Przemocy Psychicznej w Pracy.

Sylwia M.

Oceń5.00 / 5
Redakcja poleca

Podobne w temacie Dyskryminacja i mobbing

  • Wykorzystywanie w pracyWykorzystywanie w pracyZaczyna się niewinnie: koleżanka prosi cię byś pomogła jej w pracy, została za nią po godzinach, napisała...
  • Pozycja kobiety w pracyPozycja kobiety w pracyNie powinnyśmy się wściekać, ale mamy być stanowcze. Miłe, ale nie zbyt miłe. Mówić głośno o swoich...
  • MobbingMobbingKażda praca może być przyjemna jeśli panują w niej przyjacielski klimat. Koszmarem może okazać się natomiast...
  • Mobbing. Rozpoznawanie, reagowanie, zapobieganieMobbing. Rozpoznawanie,...Mobbing to negatywne działania skierowane w dłuższym okresie czasu przez osobę lub grupę pracowników...

Skomentuj Mobbing - terror psychiczny

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 27 Kwi 13, 09:53
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mobbing - terror psychicznyTeż się czuje dyskryminowana przez kilka koleżanek ale uważam że trzeba mieć to co mówią i robią i te głupie miny głęboko w du***, bo one wcale nie są lepsze ,tylko przemadrzale . A to że się będziemy przejmować nic nie da -tylko nie potrzebny stres. Polecam więc nie dyskutowanie z takimi osobami unikanie kontaktu z nimi ,bo nie jesteśmy warci...
mala39
Sobota | 16 Kwi 11, 16:12
0    nie oceniono 0
mala39
Re: Mobbing - terror psychicznywitam
ja od prawie 25 lat pracuje w jednym zakladzie,byly takie okresy ze co jakis czas mna pomiatali jak i pracownicy tak jeden przelozony,jakos staralam sie funkcjonowac pomimo tego.Jestem po rozwodzie od 4 lat ,ale klopoty i problemy niestety pozostaly,byly ex wpakowal mnie i moja mame w kolosalne dlugi ,w pracy zaczeli mi dokuczac ze...więcej »
Gość We-Dwojełukasz.pl
Poniedziałek | 7 Lut 11, 21:48
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwojełukasz.pl
Re: Mobbing - terror psychicznydzien przed zadzwoniłem do przełożonego by przełożył mi urlop na dzieńpoprzedzający na tomjast on kazał mi dzwonić do pracowników by mnie zastąpili a następnego dnia powjedział że jestem do zwolnienia czy tak ma wyglądać polskie prawo pracy?
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 7 Lut 11, 21:36
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mobbing - terror psychicznypracuje w pjotrze i pawle dostaje zadania niewykonalne całe czasy nażekają że mało robie a całe 9-10godzin pracuje czasami niemam sily iść na jedzenie ponieważ posiłki sa zimne a do tego pracuje6dni w tygodniu na same noce na c.log .blonie
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 26 Gru 10, 03:53
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mobbing - terror psychicznyteror,SB-ek wchodzi na głowe,pierze,zastrasza,wykańcza po woli rodzine.
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 7 Paź 10, 14:41
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mobbing - terror psychicznymobbing w domu jest konsekwencja mobbingu w miejscu pracy. w domu wykorzystuje sie mezow z osobami z przeszlosci seksualnej w celu pozyskiwania dla siebie. w naszym przypadku mobbing wykorzystano od wyslania zlosliwego butelki i ubranka da dziecka w wieku 3 lat . mysle, ze ktoras z partnerek meza dazyla do celowego , zlosliwego pozyskania....więcej »
Ciekawa.pl
Poniedziałek | 4 Sty 10, 19:07
0    nie oceniono 0
Ciekawa.pl
Re: Mobbing - terror psychicznyMyślę że to bardzo mądra wypowiedź. Jest w niej zawarte to co najważniejsze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 9 Gru 09, 23:14
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mobbing - terror psychicznyWitam sama jestem ofiarą mobingu w pracy , napuszczono na moją osobę koleżankę z pracy , dręczyła mnie trzy miesiące, pobiła zeszmaciła i ustawiła kilka osób przeciwko mnie . Czuje się podle i nie życzę nikomu na całym świecie by musiał to przeżyć. Do tego Dyrektor ukarał mnie nie Ją .
Gość We-mobingowoanaDwoje.pl
Sobota | 15 Paź 11, 18:13
0    nie oceniono 0
Gość We-mobingowoanaDwoje.pl
Re: Mobbing - terror psychicznymiałam tak samo,nie pobito mnie ale podpuszczono taka kolezanke ktora zniszczyla moja osobe w pewnej firmie...wspolczuje..
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 13 Maj 12, 15:33
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mobbing - terror psychicznya co zrobic gdy codziennie jest zmowione cale miasto
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 31 Sty 13, 08:10
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mobbing - terror psychicznyPracuję szkole nie jako nauczyciel tylko jako pracownik obsługi czyli sprzątam od 14 lat jestem prześladowana psychicznie kontrole czystość dotyczą tylko mnie ,a na początku pracy wyśmiewano się ze mnie twierdzono że jestem chora psychicznie ,mówiono że nic nie umiem ,nietylko współpracownicy torobili ale kadrowa i jeden Dyrektorów mam 48 lat i...więcej »
Karina 40
Piątek | 23 Paź 09, 19:39
0    nie oceniono 0
Karina 40
Re: Mobbing - terror psychicznyPracuję w urzędzie miasta.U mnie od kwietnia był spokój, a wcześniej to miałam przez szefową myśli samobójcze. A w tym tygodniu znów się zaczęło, przez błędy i lipny program jest masa błędów, ale choćby grzebało i poprawiało je 10 osób, to obrywam ja i tylko ja. Krzyki, upokarzające słowa, wyzwiska, doprowadza mnie do płaczu, już 3 dzień z...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 23 Paź 09, 19:29
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mobbing - terror psychicznymasz problem ale to nie mobbing.To inny paragraf podchodzi pod inspekcję pracy. W telewizji ostatnio było o tym, że aresztowali pracodawcę, co nie wypłacał wynagrodzenia .... i słusznie
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 10 Cze 09, 09:58
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mobbing - terror psychicznywitam ,pracodawaca nie wyplaca mi calego wynagrodzenia ,kierownik na proby rozmowy pyta czy ma zabrac komus innemu aby mi dac i wymienia imie kolegi z mojej zmiany....czy to juz jest mobbing?
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 1 Gru 08, 11:27
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mobbing - terror psychicznya co to jest od 1,5 roku zatrudniono księgową osobę zaraz po szkole która zaczęła mi sugerować co mam mówić szefowi choć jestem st.księgową od 10 lat w tej firmie. Gł.Kisęgowy przez rok w ogóle nie przekazywał mi żadnych informacji służbowych, zabrał mi część obowiązków choś pytałam czy zmieni zakres obowiązków stwierdził że nie, dowiedział się...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 17 Wrz 08, 18:29
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mobbing - terror psychicznyodczuwamy to w pracy od 3mc. i nie wiemy co robić,a raczej boimy się
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 21 Sie 08, 17:45
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mobbing - terror psychicznyJestem ofiarą mobbingu,życie straciło dla mnie sens.....
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Mobbing - terror psychiczny

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl