Kuchnia - jaką płytę grzewczą wybrać?

Płyta grzewcza stanowi nieodłączny element każdej kuchni. Coraz częściej aranżując kuchnię wybieramy sprzęty do zabudowy. Prezentują się nowocześniej, a oddzielone od piekarnika dają więcej miejsca do pracy i sprzyjają lepszej jej organizacji.
/ 10.06.2011 08:00

Płyta grzewcza stanowi nieodłączny element każdej kuchni. Coraz częściej aranżując kuchnię wybieramy sprzęty do zabudowy. Prezentują się nowocześniej, a oddzielone od piekarnika dają więcej miejsca do pracy i sprzyjają lepszej jej organizacji. 

Zasada organizowania kuchennych sprzętów na bazie trójkąta sprawi, że warunki pracy w kuchni staną się zdecydowanie bardziej ergonomiczne. 

Wybierając płytę grzewczą do wyboru mamy trzy rodzaje: gazowe, ceramiczne i indukcyjne. Dodatkowym wyposażeniem wybieranego przez nas sprzętu może być timer, sterowanie własne lub z piekarnika,. Płyty gazowe dodatkowo wyposażone są w zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu oraz zapalarkę.

 

Tradycyjne - gazowe

Wykonane ze stali nierdzewnej, stali emaliowanej lub ceramiki płyty gazowe wyposażone są przeważnie w 4 palniki, starowane bocznymi pokrętłami. Posiadają zapalarkę co sprawia, że wystarczy wcisnąć kurek a następnie go przekręcić, aby pojawił się płomień.  

Ich zasadniczą wadą jest konieczność doprowadzenia gazu do kuchni, co po pierwsze wiąże się z dodatkowym wydatkiem, jeśli przyłącza gazu wcześniej nie posiadaliśmy oraz z koniecznością zapewnienia dostępu do rur doprowadzających gaz. Największą wygodą gotowania na gazie jest znacznie większa moc oraz większa kontrola temperatury. 

 

Kuchenki elektryczne 

Używanie ich wymaga odrobiny wprawy. O ile bardzo szybko się nagrzewają, o tyle długo stygną. Gwałtowne wyłączanie ich i zmieszanie strumienia ciepła  jest opóźnione. Na szczęście posiadają również zalety. Dzięki polom o słabej mocy (warming elements) można utrzymywać potrawy ciepłe przed podaniem na stół lub wolno topić masło czy czekoladę, bez zagotowania.

Na ich korzyść przemawia oszczędność, do wad zaliczyć trzeba ogromną ilość ciepła, która ucieka na zewnątrz, ogrzewając powietrze w kuchni. Szczególnie latem jest to mało przyjemne. 

 

Ceramiczne podgrzewanie

Płyty ceramiczne zasilane są prądem elektrycznym, co oznacza, że do montażu większości z nich konieczne jest doprowadzenie tzw. siły, nie wystarczy zwykły kabel 220V.  Poza tym, płyty te są niezwykle eleganckie i idealnie pasują do każdego wystroju. Nie wymagają  doprowadzenia gazu, ani nie generują wolnego ognia, co sprawia, że są znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnych. Pamiętajmy jednak, że podobnie jak inne, płyty ceramiczne posiadają również wady.

Długo się nagrzewają. Uruchomienie pustej płyty, bez stojącego na niej garnka może doprowadzić do jej uszkodzenia. Płyta ceramiczna jest również trudniejsza do utrzymania w czystości, ponieważ kipiące potrawy wyjątkowo łatwo do niej przywierają, powodując uporczywe plamy rodem z reklamy. 

 

Indukcja na wysokim poziomie

Pierwszą cechą o jakiej warto wspomnieć jest niezwykła wygoda, idąca w parze z wygórowaną ceną. Mimo iż ich wygląd jest zbliżony do płyt ceramicznych i podobnie jak one zasilane są prądem, działają na zupełnie innej zasadzie. Płyta nagrzewa stojący na niej garnek bez nagrzewania samej płyty. To sprawia, że gotowanie na niej nie wiąże się z ewentualnymi oparzeniami.

Co najważniejsze, płyta ta zaczyna grzać w momencie włączenia i nie posiada bezwładności cieplnej, dzięki czemu jest oszczędniejsza od ceramicznej. Płyty indukcyjne posiadają w zasadzie tylko dwie wady: są najdroższe i wymagają garnków zbudowanych z ferromagnetyków, tak więc zakup sprzętu łączy się jednocześnie z dodatkowym wydatkiem. 

fot. Schaefer Boutique, Hotpoint, Amica, Franke, Gegenau,

Redakcja poleca

REKLAMA