Polki.pl
kom. (3)

Gorczyca - ziarenko mocy?

Małe, niepozorne kuleczki. Nie każdy wie, co w sobie kryją. Są różne odmiany tego ziela – gorczyca biała, czarna, sarepska. Wszystkie łączy podobne działanie i zastosowanie, nie tylko kulinarne... Od lat były znane i wykorzystywane przez gospodynie do marynat, zalew, sałatek.

Wreszcie za przyczyną Pliniusza Starszego powstała też musztarda, która jest wykwintnym zwieńczeniem potraw mięsnych. Gorczyca zakorzeniła się także w medycynie ludowej. Poznano również jej właściwości afrodyzujące.

Gorczyca - ziarenko mocy?

Tajemnica gorczycy
Synapina to substancja, której gorczyca zawdzięcza swój gorzki smak i lecznicze właściwości. Gorycz w każdej z odmian jest inna – od silnie palącego smaku po łagodnie gorzki. Najostrzejsza jest gorczyca sarepska, a najłagodniejsza biała.

Gorczyca biała
Pochodzi z krajów Europy południowej. Ma czteropłatkowe, złocistożółte kwiaty, z których pszczoły zbierają pyłek na miód (o lekko gorzkawym posmaku). Ziarenka są kuliste, bardzo drobne, jasnożółtego koloru.
Biała gorczyca znajduje zastosowanie w leczeniu dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (niestrawność, zaparcia), stanach zapalnych żołądka i jelit i dodatkowo – jak podaje medycyna ludowa – w leczeniu chorób reumatycznych i bólów stawów (poduszki gorczycowe).

Gorczyca czarna
Przywędrowała do nas północnych krańców Afryki i południowo-zachodniej Azji. Ma drobne, żółte kwiaty. Łuszczyna, w której znajdują się czarne, drobne, kuliste nasionka, ma długość około 2 cm.
Czarna gorczyca ma trochę szersze zastosowanie. Znana jest ze swojego moczopędnego działania. Dzięki śluzom, ma właściwości przeczyszczające (zaparcia), przeciwzapalne (nieżyt żołądka i jelit) i osłaniające (wrzody żołądka i dwunastnicy). Napary z niej stosowane bywają w stanach zapalnych gardła, w postaci płukanek. Olejek goryczny ma właściwości żółciopędne, pobudzające wydzielanie trzustki i żołądka. Przydaje się również w leczeniu chorób reumatycznych i przeziębień (działa antybakteryjnie) oraz nadciśnienia.

Gorczyca sarepska
Pochodzi z Indii. Wyróżnia ją mocny palący smak po rozgryzieniu ziarenka. Jej kwiaty są koloru jasnożółtego, a nasiona żółto-ceglastego. Jej działanie jest podobne do wymienionych już odmian. To z jej ziarenek produkuje się słynne ostre musztardy.

Dlaczego afrodyzjak?
Gorczyca powoduje przekrwienia w obrębie miednicy, a więc tam gdzie znajdują się narządy płciowe. Wzmożone ukrwienie czyni je bardziej wrażliwymi na bodźce. Jednak nie powinny jej używać kobiety w ciąży, gdyż może to spowodować poronienie.

Gorczyca gotowa do działania:
Odwar: 1 łyżkę nasion białej gorczycy wsyp do garnka i zalej szklanką wody. Gotuj na małym ogniu przez 5 minut. Pij pół szklanki po posiłku.

Okład: nasiona gorczycy zalej wrzątkiem i utrzyj je na papkę. Następnie nałóż na gazę i przyłóż na kwadrans na bolące miejsce.

Poduszki gorczycowe: potrzebne będą bawełniane worki o różnej wielkości (w zależności od chorego stawu). Wypełniamy je ziarenkami do ¾ pojemności worka i zaszywamy otwarty brzeg. Podkładamy je pod bolące stawy. Znachorzy wierzą, że gorczyca promieniuje znosząc dolegliwości bólowe. Nauka działanie gorczycy tłumaczy masażem ziarenek.
 

Dowiedz się więcej o właściowościach gorczycy na naszym forum medycznym.

Katarzyna Ziaja
Fot. wikipedia.pl
Oceń3.80 / 10

Podobne w temacie Żyj zdrowo

Skomentuj Gorczyca - ziarenko mocy?

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 21 Maj 13, 09:08
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Gorczyca - ziarenko mocy?co to za idiotka to pisała? Najostrzejsza jest czarna a nie sarepska.
A pszczoły nie zbierają pyłku na miód tylko NEKTAR!!!!
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 24 Cze 11, 13:19
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Gorczyca - ziarenko mocy?Chcesz wiedzieć więcej o winie i uprawie winorośli?
www.WinaMarcina.pl
Zapraszamy!
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 5 Paź 09, 13:56
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Gorczyca - ziarenko mocy?ja pamietam gorczyce z dziecinstwa - mam sobie zawsze przykladala na bolaca glowe. najbardziej zapamietalam charakterystyczy zapach gorczycy.

Podobne do Gorczyca - ziarenko mocy?

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl