Badania prenatalne

Badań prenatalnych, przede wszystkim inwazyjnych, nie wykonuje się rutynowo, gdyż wady genetyczne lub chromosomalne zdarzają się bardzo rzadko. Np. zespół Downa występuje jedynie raz na 2 000 ciąż, u kobiet przed 30 rokiem życia.
/ 07.06.2008 22:29

Badań prenatalnych, przede wszystkim inwazyjnych, nie wykonuje się rutynowo, gdyż wady genetyczne lub chromosomalne zdarzają się bardzo rzadko. Np. zespół Downa występuje jedynie raz na 2 000 ciąż, u kobiet przed 30 rokiem życia. Badania prenatalne

Skierowanie na badania otrzymasz wyłącznie wtedy, gdy lekarz stwierdzi podwyższone ryzyko urodzenia chorego dziecka czyli gdy:

  • skończyłaś 35 lat ( bo z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia wad genetycznych)
  • w rodzinie Twojej lub partnera urodziły się dzieci ze schorzeniami genetycznymi
  • urodziłaś już chore dziecko
  • kilkakrotnie poroniłaś
  • przeszłaś chorobę zakaźną we wczesnej ciąży
  • USG wykazało nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Badania prenatalne są dobrowolne i możesz odmówić zgody na ich przeprowadzenie. Rozsądniej jednak byłoby poddać się zaleceniom lekarza gdyż w przypadku potwierdzenia jego obaw można przeprowadzić leczenie dziecka jeszcze w łonie matki lub zaraz po porodzie. Jeśli dziecko nie będzie zdolne do samodzielnego życia lub ciąża zagraża życiu matki, masz prawo do poddania się aborcji. Z drugiej strony, jeśli nie należysz do żadnej grupy ryzyka ale wolałabyś upewnić się czy dziecko jest zdrowe, możesz wykonać wszystkie badania odpłatnie, bez skierowania od lekarza.

Jeśli któreś z tych badań zostało pominięte warto się o nie dyskretnie upomnieć.
 

Redakcja poleca

REKLAMA