Skóra w potyczce ze stresem

kobieta, skóra fot. FORUM
Dowiedz się jak ciągły stres i życie w mieście wpływa na Twoją skórę
/ 29.05.2012 10:37
kobieta, skóra fot. FORUM
Co to jest stres i jaki ma wpływ na skórę?
Stres jest pojęciem bardzo szerokim. Stanowi reakcję organizmu na przeszkody, przeciążenia, niebezpieczeństwa, czy silne bodźce. Jesteśmy na niego nieustannie narażeni. Ponieważ skóra pełni rolę naturalnej bariery ochronnej organizmu przed otaczającym środowiskiem, jest w dużo większym stopniu, niż inne organy, narażona na stres. Po 30 roku życia metabolizm komórkowy zwalnia i skóra zaczyna tracić swoją właściwości zdolność do szybkiej regeneracji, co dodatkowo powoduje, że z wiekiem jej odporność na stres maleje. W efekcie staje się poszarzała, traci ,,świeżość” i jednolity kolor, pojawiają się przebarwienia i drobne zmarszczki.

Czy skóra może odczuwać stres? Jakie rodzaje stresu odczuwa skóra?
Stres możemy podzielić na wewnętrzny i zewnętrzny. Pierwszy rodzaj związany jest z wahaniem hormonów płciowych, podwyższeniem „hormonów stresu” czyli adrenaliny i noradrenaliny oraz zmianami metabolicznymi. Stres zewnętrzny jest ściśle związany z naszym środowiskiem życia. Nasilają go zanieczyszczenia, toksyny, promieniowanie UV. Jeśli czynnik stresujący działa silnie i krótko możemy mówić o ,,ostrym stresie”. Tak dzieje się przypadku promieniowania UV, kiedy zimą wyjeżdżamy do Egiptu czy na Bali i przez tydzień intensywnie opalamy się zapominając o filtrach przeciwsłonecznych. Dużo groźniejszy jest ,,stres przewlekły” – na pierwszy rzut oka niezauważalny, a związany z długotrwałym narażeniem skóry na miejskie zanieczyszczenia (dym papierosowy, ozon, tlenek węgla, promieniowanie UV powodujące stres oksydacyjny).

Czy życie w mieście jest dla skóry szkodliwe?
Niestety tak. Żyjąc w mieście jesteśmy cały czas narażeni na działanie wielu negatywnych czynników, z których często nie zdajemy sobie nawet sprawy. Na kondycję naszej skóry wpływają hałas, promieniowanie UVA i UVB, zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza tlenek i dwutlenek węgla, toksyny i chemikalia - dym papierosowy, rozpuszczalniki, różnego rodzaju detergenty. Dodatkowo – "zanieczyszczenia” przyjmujemy też w jedzeniu i wodzie (np. pestycydy).

W jaki sposób skóra zdradza stres? Jakie są symptomy „zestresowanej” skóry?
,,Zestresowana” skóra jest poszarzała, szorstka, mogą pojawiać się na niej niedoskonałości, wypryski i przebarwienia. Staje się bardziej wrażliwa - może reagować zaczerwienieniem, pieczeniem lub swędzeniem i to nawet w sytuacjach do tej pory „bezpiecznych”, np. w przypadku stosowanych wcześniej kosmetyków.

Jakie są czynniki wywołujące stres na skórze?
Wszystkie wymienione wyżej czynniki, zwłaszcza zanieczyszczenie i promieniowanie UV, prowadzą do powstawania w skórze wolnych rodników. To skutkuje stresem oksydacyjnym skóry, a w konsekwencji osłabieniem jej struktury, obniżeniem zdolności naprawczych i ochronnych. Bardzo dużą rolę w tym procesie odgrywa promieniowanie UVA, które wnika w głębokie warstwy skóry. Dociera do warstwy podstawnej zawierającej komórki macierzyste i powoduje ich osłabienie.

Z jakimi niebezpieczeństwami dnia codziennego, które mają bezpośredni wpływ na kondycję skóry spotyka się współczesna kobieta?
Kondycję naszej skóry pogarsza wiele czynników. To m.in. promieniowanie UVA, które przyśpiesza procesy fotostarzenia się skóry i UVB odpowiedzialne za poparzenia. Dobremu samopoczuciu skóry nie sprzyja też przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Narusza ono naturalny hydrolipidowy płaszcz ochronny skóry, co skutkuje jej przesuszeniem. Nie bez znaczenia jest tez prowadzony przez nas tryb życia i sposób odżywiania – konserwanty, toksyny – wszystko to sprzyja pojawianiu się na skórze niedoskonałości i wyprysków. Tempo życia skutkuje większym wysiłkiem dla organizmu , dochodzi do mikrozaburzeń wielu układów i w konsekwencji do nagromadzenia wolnych rodników w skórze, wiąże się to z osłabieniem jej potencjału naprawczego, czyli przyspieszeniem starzenia.

Redakcja poleca

REKLAMA