Tatarskie ziele

Dziś tatarak jest tak popularny, że traktujemy go niemal jak chwast, tyle, że rosnący nad wodą, a nie w polu. Jednak nie zawsze tak było.
/ 22.08.2009 23:26
Dziś tatarak jest tak popularny, że traktujemy go niemal jak chwast, tyle, że rosnący nad wodą, a nie w polu. Jednak nie zawsze tak było. Profesorowie Jan Kozłowski i Piotr Gorecki z Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich na łamach "Wiadomości Zielarskich" piszą o historii tataraku.

Wiąże się ona z najazdami tatarskimi (stąd nazwa!) na Europę, zwłaszcza jej wschodnie tereny, gdzie roślina najbardziej się rozpleniła. Tatarzy mieli podczas swoich wypraw kłącze tataraku ze sobą. Używali go jako środek odświeżający wodę i jako lek. Tam, gdzie go zgubili bądź pozostawili, wyrósł.

Tatarskie ziele

Jednak oficjalnie sadzonki tataraku przybyły do Europy w roku 1557 jako dar sułtana tureckiego dla cesarza Austrii Ferdynanda. Zaś w roku 1576 kłącza tej rośliny otrzymał wiedeński ogród botaniczny. Dziwnie jest pomyśleć, że ziele, które traktujemy jako odwiecznie polskie, tak bowiem wrosło w swojski krajobraz i obyczaje, wcale kiedyś polskie nie było.

Należy dodać (za autorami artykułu w "Wiadomościach Zielarskich"), że nie wszędzie w Polsce mówi się tatarak. W dzielnicach wschodnich - ajer. W Poznańskiem - łobuzie, w Polsce centralnej - szuwar, a na Pomorzu - kalamus (po łacinie tatarak zwyczajny to Acorus calamus).

Tatarak pomaga w trawieniu ze względu na zawartość związków gorzkich. Rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego, wzmaga apetyt. Stosowany zewnętrznie olejek tatarakowy pomaga przy reumatyzmie i artretyzmie, działając przeciwbólowo. Przetwory z tataraku mają też działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne.

Roślina ta jest składnikiem wielu preparatów. Natomiast Aleksander Ożarowski i Wacław Jaroniewski w swojej książce "Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie" podają przepisy na napar, odwar, nalewkę z tataraku oraz kilka mieszanek ziołowych z jego zastosowaniem. Są to zioła przeciwpadaczkowe, na dolegliwości trzustki, na kamicę żółciową, zapobiegające łysieniu, a także zwiększające potencję. Można tez zrobić sobie kąpiel wzmacniającą z tatarakiem.

mwmedia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA