Sprawdź! To najlepsze sposoby na atak histerii u dziecka!

W ten sposób na pewno poradzisz sobie z małym terrorystą! Oto najlepsze sposoby na atak histerii!

histeria u dziecka - najlepsze sposoby jak sobie poradzić
fot. Fotolia

Na początek ważna wiadomość: z twoim dzieckiem wszystko jest w porządku! Napady złości i ataki histerii w 2. i 3. roku życia są absolutnie normalne. To istotny etap w rozwoju malucha. Mówiąc „nie”, protestując, walcząc o to, żeby pójść w prawo, a nie w lewo, dzieci uczą się niezależności. Twój malec musi się nauczyć, co wolno, a czego nie. Oto, jak mu w tym pomóc!

1. Rozpacza, gdy chcesz wyjść z domu

Nie chce cię wypuścić, kładzie się na progu, zasłania drzwi, szarpie torebkę, wiesza się na twojej nodze – to niewielka część jego repertuaru związanego z histerią.

Dlaczego tak się zachowuje? To takie proste – dziecko chce cię zatrzymać, bo jesteś dla niego ważna i boi się zostać bez ciebie. Taki maluszek nie wie, co wtedy nastąpi, gdy znikniesz mu z oczu.
Co możesz zrobić? Powiedz, kiedy wrócisz. Pamiętaj jednak, że sformułowanie „o czwartej” nic mu nie powie. Lepsze jest: „Po obiedzie”. Nie przedłużaj pożegnania, nie wracaj, żeby jeszcze raz cmoknąć w czółko, nie przytulaj, jakbyś szła na wojnę - to sprawi, że będzie się czuł jeszcze bardziej zaniepokojony. Znajdź sposób na rozbawienie malucha. I pamiętaj: nigdy nie znikaj „po angielsku”. Przyzwyczajaj go do rozstań.

2. Bije, kopie, gryzie...

... a także popycha, szarpie za włosy, strąca okulary, słowem: zachowuje się agresywnie wobec ciebie lub innych osób. Taka histeria u dziecka zdarza się niestety bardzo często.

Dlaczego tak się zachowuje? Dzieci są impulsywne i dążą do celu wszystkimi dostępnymi sposobami. Nie wiedzą jeszcze, że bijąc sprawiają ból lub przykrość. A nawet jeśli wiedzą, to nie potrafią się jeszcze kontrolować.
Co możesz zrobić? Nie wolno ci zgadzać się na takie zachowanie ani ulegać pod jego wpływem, bo będzie się powtarzało coraz częściej. Powiedz stanowczo: „Nie wolno bić/szarpać”. Jeśli maluch nie reaguje, przytrzymaj go, złap go za rękę, wynieś z piaskownicy... Gdy ochłonie, wytłumacz, dlaczego nie wolno tak robić. Naucz go przepraszać. Ustal, co było przyczyną i podpowiedz, jak może radzić sobie w takich sytuacjach bez bicia. Pamiętaj: nigdy nie odpowiadaj agresją na agresję.

3. Nieeee chce założyć tej bluzy

Ani wypić soku z niebieskiego kubka. Przykłady można mnożyć, ale wszystko sprowadza się do tego, że krzyczy „Nieeeeeeee!”.

Dlaczego tak się zachowuje? Małe dzieci uwielbiają mieć swoje zdanie na każdy temat. Tak naprawdę najczęściej nie chodzi o kolor kubka, ale o podkreślenie własnej niezależności.
Co możesz zrobić?Pozwól maluchowi dokonywać wyboru. Zanim zdąży powiedzieć „nie”, zapytaj: „Wolisz niebieski czy żółty kubek?”. Zajęty podejmowaniem tej arcytrudnej decyzji, zapewne nie wpadnie na pomysł, że można odpowiedzieć: „Chcę zielony”. Szanuj upodobania malucha, czasem ustąp. Oczywiście w granicach rozsądku.

Publikacja:
Agata Bernaciak Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń artykuł 131 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Gość2015.03.19 17:02
U mojego dziecka ignorowanie jego zachowania czy wychodzenie z pokoju niekoniecznie pomaga. Histerie potrafią trwać ponad godzinę. Czy to jest bezpieczne dla niego? "Patrz, żeby nie zrobiło sobie krzywdy" - patrzę, jeśli wali głową o podłogę i próbuję zareagować, np. hasłem "nie uderzaj głową w podłogę", robi to ze zdwojoną siłą.
D2014.09.06 15:17
Jasne, super porady. A co jeśli tylko krzyczy "nie chceeeeeee"? Mam nie wyjsc na spacer? Nie nakarmic? A moze wyjsc z dzieckiem bez ubran bo kazde ubranie to nieeeeee chceeeee!!!!
hyer2013.11.09 20:47
qrde a ja mam 3 miesięczne dziecko które jakby diabeł wstąpił atak szału dostała moja córeczka co się dziej
Gość2012.07.26 16:20
Mam dwuletniego syna od jakiegoś czasu dostaje ataków histerii i to głównie w miejscach publicznych przede wszystkim w sklepach gdzie w ten sposób wymusza zakup słodyczy czy też różnych rzeczy np. piłek wszelkiego rodzaju ,gdy mu zabraniam rzuca się na ziemię i krzyczy jak by ktoś go ze skóry obdzierał nie muszę opisywać wszystkich tych ludzkich spojrzeń i mojego zażenowania gdy próbuje go z tej podłogi zebrać .Szczerze mówiąc kiepsko radzę sobie w takich sytuacjach ,gdy krzyczę jest jeszcze gorzej więc biorę dziecko na ręce i tak szarpiąc się jak najszybciej ewakuuję się ze sklepu.Najgorsze jest to że już żadne wyjście nie obywa się bez tego typu ekscesów .Dodam również że zaczeły się również ucieczki co bardzo go bawi gdy lecę jak opętana za nim po osiedlu czy też między sklepowymi półkami,także chodzenie za rękę stało się udręką , syn nieustannie wyrywa się i niekiedy muszę go wlec za sobą .Proszę o radę i odpowiedź czy to kiedyś minie bo nie mam już czasem sił.Pozdrawiam
Gość2012.06.18 16:41
"Jak radzić sobie z atakami histerii u dzieci? 1. Nie zwracaj szczególnej uwagi na histeryczne zachowania dziecka (może to wzmacniać taki schemat zachowań). Pozostaw dziecko na chwile samo (ale nie w sposób odrzucający). Możesz dać mu na przykład jasny komunikat, że ma pozostać w swoim pokoju do czasu, aż się uspokoi, a wtedy wspólnie zrobicie coś ciekawego. 2. Kiedy dziecko jest spokojne, poświęcaj mu odpowiednio dużo uwagi i zainteresowania, włączaj je w życie rodzinne, stawiając przed nim różne zadania i obowiązki (odpowiednio do wieku i możliwości). Dziecko musi czuć się w rodzinie ważne i potrzebne, znać swoje miejsce, stawiane przed nim oczekiwania i posiadane przywileje. 2. W przypadku dziecka nerwowego, rozdrażnionego, zastosuj Rescue Remedy w pastylkach. RESCUE PASTYLKI są naturalne i bezpieczne! Skutecznie zredukują napięcie emocjonalne u Twojego maluch". Według Centum Terapii Bacha
Młodzia2011.08.16 23:15
Nie zrozum mnie źle, ale... olej to! Jak zrobi sobie krzywdę, będzie bolało i będzie mieć nauczkę a jak zwrócisz na to uwagę to zachowanie będzie się powtarzać. Sama kiedyś waliłam głową o ścianę i pamiętam o co chodziło.
rozzalona2010.12.07 13:14
Moj 3 latni syn zaczyna wpadac w hieterie kiedy przyjdzie do niego kolega rowiesnik,zreszta zawsze takie zachowanie na widok nowych osob bez wzgledu na wiek :(dlaczego tak jest ?co robic w takich sytuacjach ??
ika2010.07.01 21:39
co zrobić gdy dwulatek podczas histeri wyrywa sobie włosy i bije sie
ika2010.07.01 21:39
co zrobić gdy dwulatek podczas histeri wyrywa sobie włosy i bije sie
ika2010.07.01 21:33
co zrobić gdy dwulatek podczas histeri wyrywa sobie włosy i bije sie
ika2010.07.01 21:30
co zrobić gdy dwulatek podczas histeri wyrywa sobie włosy i bije sie
2010.02.05 18:35
a ja 10 i wtzefea[
2008.06.21 10:45
moja córcia ma 13 miesiecy i co prawda rozumie jesli mowie ''nie wolno'' ale sie o tego nie stosuje. Julka płacze głównie dlatgo ze czegos jej zabraniam. Zabawki ja nie interesuja i nie myślcie że dam jej zabaki i ide sobie cały czas staram sie z nia bawic o ile to mozliwe ale nic z tego ja iagnie do tego co zakazane:( żadne kary nie pomagaj gdyz po karze dsziecko zaczyna robic to samo co wczesniej.
Raport specjalny
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka