Rodzice stosują „metodę kanapki” fot. Adobe Stock

Rodzice pokochali „metodę kanapki”. Dzięki niej radzą sobie nawet z najbardziej niegrzecznymi dziećmi

Dzięki tej metodzie wychowawczej nauczycie się krytykować dziecko tak, by dalej czuło się kochane i wartościowe.
/ 14.06.2020 12:52
Rodzice stosują „metodę kanapki” fot. Adobe Stock

Radzenie sobie z nieposłusznym dzieckiem, to dylemat większości rodziców. Część z nich nie wie, w jakim stopniu skrytykować dziecko za złe zachowanie, jakich użyć słów i do jakiego stopnia zachować surowość, żeby nie upokorzyć i nie skrzywdzić dziecka przykrymi stwierdzeniami. Zdaniem grupy rodziców i ekspertów z dziedziny psychologii, złotym środkiem jest sposób, który nazywają metodą kanapki. Na czym polega i czy jest skuteczna? 

Metoda kanapki w wychowaniu dziecka

Metoda kanapki to pojęcie wywodzące się z zakresu psychoterapii grupowej, treningu komunikacji interpersonalnej i szkoleń, ale znajduje swoje zastosowanie także w wychowywaniu dzieci. Polega na udzielaniu krytyki w taki sposób, aby zbudować swoją wypowiedź z trzech części: pozytywny komentarz, negatywny komentarz, pozytywny komentarz.

Dzięki temu, że wypowiedź zaczyna i kończy się pozytywnie, istnieją większe szanse na to, że dziecko przemyśli i zmieni swoje zachowanie. Metoda kanapki składa się z 4 głównych etapów. 

Etap 1: Pochwała

Krytykę zawsze zaczynamy od informacji pozytywnej, podkreślając dobre zachowanie dziecka, które zaprezentowało przy innej sytuacji. Słysząc pochwałę dziecko czuje się bezpiecznie, a rozmowa przebiega w miłej atmosferze. 

Etap 2: Krytyka

Pora na przejście do sedna, czyli zwrócenie uwagi na to, co dziecko zrobiło źle. To tzw. informacja negatywna. W tym etapie należy przede wszystkim rzeczowo wyjaśnić dziecku problem, odsuwając wszelkie emocje na bok. Warto być stanowczym i konkretnym.  

Etap 3: Wysłuchanie dziecka

Dziecku zawsze należy dać szansę na wytłumaczenie się i przedstawienie sytuacji ze swojej perspektywy. Warto też spytać dziecko czy rozumie, dlaczego postąpiło niewłaściwie i dlaczego jest krytykowane.

Etap 4: Kolejna pochwała

Metoda kanapki zaczyna się i kończy od przekazania dziecku pozytywnej informacji. Dzięki temu dziecko czuje się bezpieczne i kochane. To dobry moment, żeby przekazać dziecku jakie ma możliwości poprawy swojego zachowania. 

Jesteś rodzicem? Te tematy również mogą cię zainteresować:
Brajan i Dżesika już nie szokują. Oto najbardziej nietypowe imiona nadawane dzieciom
Zdaniem ekspertów imię może zapewnić dziecku finansowy sukces. O jakie imiona chodzi? 
Jak nauczyć dziecko spać w swoim łóżku - 9 rodzicielskich metod 
Dieta roczniaka to poważna sprawa – co podawać dziecku, które skończyło roczek?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)