Jak napisać dobry list osobisty

Jak napisać dobry list osobisty
Poznałem podczas mojego ostatniego wyjazdu wspaniała dziewczynę Chciałem ją zaskoczyć i, jak przystało na romantycznego kochanka, wysłać jej piękny list miłosny. Niestety okazało się to trudniejsze niż myślałem. Poradźcie mi coś! – pisze Łukasz.
/ 07.04.2010 10:26
Jak napisać dobry list osobisty

Napisanie dobrego listu wcale nie jest takie proste. Jeżeli dotąd nie próbowaliście tego, to nie wiecie jeszcze przed jak trudnym zadaniem staje każda osoba, która zamierza przelać na kartkę papieru swoje myśli i uczucia. Listy są o tyle trudnym wyzwaniem, że pisząc je zdajemy sobie sprawę, że słowa nasze będą odczytywane przez drugą osobę, która może odebrać je w całkowicie inny sposób niż było naszym zamierzeniem.

Jednak to wcale nie znaczy, że napisanie dobrego listu jest rzeczą niemożliwą dla zwykłego śmiertelnika, który nie jest z zawodu literatem. W rzeczywistości to, w jaki sposób sporządzisz list zależy wyłącznie od ciebie. Wystarczy tylko spojrzeć na „Cierpienia młodego Wertera” Ghoetego, by przekonać się, że najlepszym i najprostszym sposobem napisania listu jest zastosowanie techniki dialogu czy konwersacji. Wyobraźmy sobie, że list jest naszą odpowiedzią czy wypowiedzią skierowaną do drugiej osoby, a będzie łatwiej.

Zobacz także: Tajemnica korespondencji

Oto kilka rad, które uczynią niemożliwe możliwym:

• Pamiętaj, aby pisząc list być zawsze sobą. Nikt nie oczekuje po tobie nieoczekiwanych i zaskakujących zwrotów i konstrukcji zdań (których, notabene, zwykle w życiu nikt normalnie nie używa). Nie warto więc sięgać po wyrażenia czy zwroty, których normalnie byś nigdy w życiu nie użył. Znacznie lepiej jest posługiwać się swoim językiem, jeżeli więc wolisz w rozmowie użyć słowa: jest spoko, zamiast jest dobrze, to tak samo napisz w liście. Unikaj sztuczności.

• Jeżeli w rozmowie stosujesz jakieś skróty, np. thx zamiast thanks, to nie rezygnuj z tego podczas pisania listu. Słowa, które kierujesz do osoby drugiej, koleżanki czy przyjaciela, powinny brzmieć szczerze. On/ona będzie spodziewał/a się po tobie określonych zwrotów i wyrażeń, a w tym i skrótów. Możesz wydać się sztuczny w ich oczach, jeżeli nagle przestaniesz ich używać.

• List jest swego rodzaju wypowiedzią. Pamiętaj, że słowa kierujesz do drugiej osoby, więc nie powinieneś jej zbytnio zanudzać przydługimi opowieściami ze swojego życia. W rozmowie mało kto opowiada wszystko ze szczegółami, raczej zarysowuje się ogólnie problem. Tak samo trzeba postępować pisząc list. Wiem, że sam proces pisania niejako kusi człowieka, by opisał wszystko z detalami, ale nie na tym polega dobra opowieść. List to nie twój pamiętnik!

• Nie zapominaj nigdy, że list kierujesz do drugiej osoby. Przydałoby się więc, przynajmniej kilka razy, użyć w tekście jej imienia. Nada to z pewnością bardziej osobisty charakter twojej wypowiedzi. A po drugie adresat będzie czuł, że słowa w liście są faktycznie kierowane do niego, właśnie do niego, a nie do każdej innej osoby. A już zwłaszcza istotne jest to w liście kierowanym do ukochanej osoby!

• Teraz, gdy nie obowiązują już tak sztywne zasady pisania listów, można sobie pozwolić na wprowadzenie dodatkowych znaków, dla których wcześniej nie było miejsca. Chcesz wyrazić swoją radość czy smutek – posłuż się emotikonem. Pragniesz zwrócić uwagę adresata na coś ważnego – podkreśl dane słowo. Nie bój się używać znaków zapytania, wielokropka czy wykrzyknika. Dodatkowe znaki ożywią list i uczynią go bardziej osobistym. Ale uważaj przy tym również, by nie przesadzić z ilością tych znaków.

Zobacz także: Dwukropki, wielokropki, średniki - jak ich używać?

• Unikaj opisywania nieszczęść albo smutków. Staraj się także nie wylewać swojego gniewu na kartkę. To w niczym nie pomoże, a jedynie może pogorszyć twoje stosunki z drugą osobą. O tym, co zostało napisane, trudniej jest zapomnieć, niż o tym, co się usłyszało.

Redakcja poleca

REKLAMA