Kiedy zdecydować się na drugie dziecko

drugie dziecko, ciąża
Jedni uważają, że najlepiej jest mieć jedno dziecko zaraz po drugim. Inni, że warto odczekać kilka lat, aż pierworodne bardziej się usamodzielni. Kogo słuchać?
/ 01.03.2010 15:19
drugie dziecko, ciąża

Nie kieruj się zbytnio sugestiami otoczenia. Wybierz rozwiązanie, które sama uznasz za najlepsze dla siebie. Każde ma bowiem swoje plusy i minusy.

Mała różnica wieku – czy to dobry pomysł?
Za tym wariantem przemawiają względy praktyczne. Maluszkowi właściwie nie trzeba kupować wyprawki. Większość rzeczy, np. ubranka, wózek, zostaje po starszym dziecku. Także pielęgnacja niemowlaka jest łatwiejsza, kiedy niedawno kąpałaś, przewijałaś i karmiłaś starsze. Możesz odchować pociechy, wrócić do pracy i spokojnie zająć się robieniem kariery.
Jednak opiekowanie się dwójką maluchów bywa męczące. Często trzeba je zabawiać, karmić, usypiać niemal w tym samym czasie. A jeśli nie masz jeszcze ugruntowanej pozycji w pracy, pozostanie w domu na kolejny rok czy nawet dłużej, może utrudnić ci dalszy rozwój zawodowy.

Dłuższa przerwa – co o tym sądzić?
Ważny plus takiego rozwiązania: nie tracisz na długo kontaktu z pracą. Po odchowaniu pierwszego dziecka szybko nadrabiasz zaległości i możesz nawet zdążyć awansować, nim znów zostaniesz mamą. A wtedy mniej się obawiasz wydatków związanych z powiększeniem rodziny. Gdy jednak długo zwlekasz z ponownym macierzyństwem, szanse na to, że zajdziesz w ciążę – maleją.

Będą rywalami czy dobrymi kompanami?
Moment, w którym w rodzinie pojawia się kolejne dziecko, nie pozostaje bez wpływu na relacje między rodzeństwem. Czego możesz oczekiwać?
Różnica wieku do 1,5 roku. Dzieciaki stanowią dla siebie doskonałe towarzystwo – lubią się razem bawić i mają bardzo dobry kontakt.
Od 1,5 roku do 3 lat. Starsze dziecko początkowo może czuć się zagrożone i zachowywać się podobnie do niemowlaka, np. zechce ssać smoczek. Między rodzeństwem pojawia się również rywalizacja, dość często wybuchają sprzeczki.
Od 3 do 5 lat. Przedszkolak często sam się dopomina o rodzeństwo, więc nowego przybysza zwykle wita z entuzjazmem. Co nie oznacza, że nie czuje się zazdrosny o konkurenta.
Powyżej 5 lat. Starsze dziecko potrafi być niezwykle troskliwe i czułe wobec młodszego. Napięć i konfliktów jest niewiele, jednak rodzeństwo raczej nie znajduje wspólnych kolegów i zabaw.

To warto wiedzieć, zanim pojawi się „nowy”:
Opowiadaj pierworodnemu o tym, jak zachowuje się noworodek – że nie umie mówić ani chodzić, dużo płacze. Dlatego wymaga wiele troski i opieki.
Wspólnie kompletujcie wyprawkę, kupujcie grzechotki. A jeżeli już malec musi oddać maleństwu swoje łóżeczko, koniecznie wytłumacz mu,
że w zamian zyska nowy tapczanik.
Przypominaj, że starszaki korzystają z różnych przywilejów, mogą np. później chodzić spać. Malec łatwiej wtedy zaakceptuje zmiany w domu.

Masz problem? Porozmawiaj z innymi na mamacafe.pl