Gdy on nie chce dziecka

Gdy on nie chce dziecka fot. Edipresse
Dziś dla wielu młodych małżonków dziecko nie jest już oczywistym "składnikiem" rodziny. Gdy jednemu z Was spieszy się z taką decyzją, a drugiemu nie – wybucha konflikt.
/ 22.04.2008 16:00
Gdy on nie chce dziecka fot. Edipresse
Dowiedz się, jak go rozładować.

Narodziny dziecka wymagają świadomej zgody obojga rodziców. Jeśli pozbawisz męża prawa do decyzji i na siłę zrobisz z niego ojca, wszyscy możecie na tym ucierpieć. Twój partner poczuje się poniżony i wykorzystany. Może zupełnie nie zaakceptować poczętego dziecka, a to będzie Cię bardzo bolało.


Tobie zacznie okazywać swoją niechęć, a nawet wrogość i Wasz związek zacznie się rozpadać. Wzajemne pretensje i oskarżenia mogą doprowadzić do tego, że mąż zacznie uciekać z domu. W najgorszym wypadku spakuje walizki i bez ostrzeżenia odejdzie. Nie podejrzewaj go o egoizm – sprawa jest bardziej skomplikowana, niż myślisz.

Co nim kieruje
Zanim zaczniesz kolejną dyskusję, zastanów się, co może być powodem jego uporu. Być może Twój mąż ma bardzo złe doświadczenia z dzieciństwa. Może się na przykład okaże, że nie był kochanym dzieckiem lub wychowywał się w domu, w którym nie okazywało się uczuć.
Posiadanie dziecka łączy z bardzo wielkim obciążeniem i dramatem – ileż nasłuchał się o wyrzeczeniach i rodzicielskim poświęceniu! Teraz chce żyć dla siebie i boi się zburzenia równowagi, która między Wami panuje.
Może istnieje i inny ukryty lęk, o którym nie chce powiedzieć. Obawia się np., że powtórzy błędy rodziców i będzie kiepskim ojcem. Dlatego woli nie być nim wcale. Poza tym może nie miał nigdy nikogo dla siebie. Teraz ma Ciebie i czuje strach przed tym, że dziecko Cię mu odbierze – zaczniesz być matką pełną poświęcenia i zapomnisz o tym, co Was łączy.

Jak to zmienić
Musicie odłożyć na bok emocje i spokojnie porozmawiać.
1. Powiedz, że cierpisz. Przekonaj go, że nie rozumiesz jego decyzji i że bardzo Cię ona boli. Wyjaśnij, że zawsze marzyłaś o tym, by mieć rodzinę, a przede wszystkim dzieci. Związałaś się z nim, bo uznałaś, że to właśnie on będzie dla nich najwspanialszym na świecie ojcem.
2. Nie karz go za to, co czuje. Może Twoja szczerość skłoni go do wyznań. Nie oceniaj jego obaw. Pamiętaj, że jeśli chcecie być razem, musicie wypracować kompromis.
3. Daj mu czas. Niech powie konkretnie, kiedy dojrzeje do roli ojca. Powiedz mu, że Ty nie zrezygnujesz ze starań.
4. Zachowaj tajemnicę. Wciąganie przyjaciół i rodziny do Waszych intymnych spraw jest błędem. Pod presją będzie miał jeszcze większe opory.

Tu otrzymasz poradę
Fundacja Ruch Pomocy Rodzinie, tel. (0-prefix-22) 621-03-67. Działa od poniedziałku do piątku w godz. 10-19.

Ewa Klepacka-Gryz

Redakcja poleca

REKLAMA