POLECAMY

Oddychanie podczas porodu

Oddychanie to naturalny proces w organizmie. Jest on związany z pobieraniem tlenu ze środowiska i wydalania dwutlenku węgla i wody. Tak zwyczajnie - najpierw wdech, a potem wydech.

Oddychanie to naturalny proces w organizmie. Jest on związany z pobieraniem tlenu ze środowiska i wydalania dwutlenku węgla i wody. Tak zwyczajnie - najpierw wdech, a potem wydech.

Jak oddychać, aby rodząca odczuwała ulgę w czasie porodu? Oddychanie jest jedną z naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego. Różne sposoby oddychania (tzn. inne w kolejnych dwóch okresach porodu) pozwalają dotlenić mamusię i dzidziusia.Oddychanie podczas porodu

Ból, który odczuwa mama, jest wynikiem niedotlenienia mięśni i nagromadzenia się w nich produktów przemiany materii. Aby pomóc sobie (ulżyć w bólu) rodząca powinna wykorzystywać przerwy międzyskurczowe na relaks - wolne i głębokie oddychanie.

SPOSÓB ODDYCHANIA W I-SZYM OKRESIE PORODU
(tzw. okres rozwierania szyjki macicy)

  1. przy rozwarciu do 4 cm - jest to tzw. tor oddychania przeponowy. Swobodne, głębokie oddechy. 7-8 oddechów na minutę (wdech rodząca wykonuje nosem, wydech ustami. Podczas wdechu - jeśli położy dłoń na brzuchu, czuje jego unoszenie, w czasie wydechu brzuch opada).
  2. przy rozwarciu 5-8 cm - jest tzw. tor oddychania piersiowy. Oddech jest przyśpieszony i płytki. Około 16-24 oddechów na minutę. W czasie oddechu usta są lekko rozchylone. Przy wdechu unosi się klatka piersiowa, a przy wydechu czujesz jej opadanie.
  3. przy rozwarciu 9-10 cm- jest to tzw. podrzucanie przepony. Oddech jest szybki i płytki Szybki oddech rodząca przeplata pogłębionym oddechem (pogłębiony oddech wygląda jakby rodząca chciała zdmuchnąć świeczki na torcie urodzinowym) .
Wdech
Wydech
Wdech
Dmuchanie świeczek
Wdech
Wydech
Wdech
Dmuchanie świeczek itd.Powyższe trzy sposoby oddychania polecam ćwiczyć przyszłym mamom (w czasie trwania ciąży).


SPOSÓB ODDYCHANIA W II-GIM OKRESIE PORODU
(tzw. wydalania płodu)

  1. w przerwie między skurczami partymi - głębokie oddechy
  2. w czasie skurczu - rodząca wykonuje wdech ustami („ nabiera dużo powietrza”, zatrzymuje je i stara się „ przesunąć” jakby w dół brzucha). W tym czasie, jeśli położy się dłoń na brzuchu – czuć można unoszenie i twardnienie brzucha. Wydech ustami.

Ćwiczeń oddychania podczas parcia nie należy wykonywać w czasie trwania ciąży!!!

Wszystkie mamy zachęcam do skupienia się (mimo bólu) na oddychaniu podczas porodu.
Skurcze same narzucają rytm oddychania, ale warto potrenować techniki oddychania jeszcze przed porodem. Każdy poród i każdy ból jest inny, ale pocieszające jest to , że każdy organizm wydziela endorfinę - naturalny środek przeciwbólowy.

Życzę udanych ćwiczeń i malutkiego bólu w czasie porodu.
 

Celina Fręczko, położna
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
Ja z własnego doświadczenia musze polecic zajecia z pilatesu ,na które mozemy chodzić podczas ciązy.Te cwiczenia wyrównuja nasz oddech,czujemy sie znacznie lepiej,i łatwiej jest nam przejśc przez ten czas ciazy.Polecam www.jestem.info.pl