Czy to już poród?

Czas trwania ciąży dobiegł już końca. Ależ to było długie czekanie…Dziś termin spotkania z najważniejszą osóbką w Twoim świecie, ale co to? Nic się nie dzieje??

Czas trwania ciąży dobiegł już końca. Ależ to było długie czekanie…Dziś termin spotkania z najważniejszą osóbką w Twoim świecie, ale co to? Nic się nie dzieje??

Martwisz się, że przeoczyłaś pierwsze symptomy rozpoczynającej się akcji porodowej? Obawiasz się, że będziecie potem jechać w piorunującym tempie przez całe miasto, aby dostać się do szpitala? Spokojnie - w życiu jest nieco inaczej, niż w filmach, w których poród rozpoczyna się dramatycznie i trwa tylko chwilę.
Dziś opowiem o tym, jak poznać, że poród się rozpoczął.

Zwiastuny porodu tzn. wskaźniki zbliżającego się porodu:
  1. Obniżenie się dna macicy („ opuszczenie się" brzucha) następuje to około 3-4 tygodnie przed porodem. Odczuwasz to jako ulgę - łatwiej Ci się oddycha (zmniejsza się ucisk na płuca).
  2. Skurcze przepowiadające - nieregularne twardnienia macicy, zwykle niebolesne (albo nie aż tak bardzo bolesne).
  3. Parcie na pęcherz moczowy w ostatnich tygodniach ciąży (wynika to z bliskiego sąsiedztwa nisko stojącej główki malucha z pęcherzem moczowym). W tym czasie często opróżniaj pęcherz moczowy. Pełen pęcherz moczowy (w czasie porodu) może utrudniać postęp porodu.
  4. Wydalanie czopa śluzowego, który zamykał kanał szyjki macicy. Czop śluzowy to galaretowaty, lekko zabarwiony pasemkami krwi śluz.
INNE OBJAWY, KTÓRE ŚWIADCZĄ O BLISKIEJ AKCJI PORODOWEJ TO:
  1. Objawy ogólne - bóle głowy, ogólny niepokój i uczucie gorąca. Mogą występować nawracające bóle okolicy krzyżowej. A nawet zmniejszenie masy ciała w ciągu ostatnich dni przed porodem.
  2. Objawy ze strony Twojego układu pokarmowego - brak łaknienia oraz biegunka (organizm oczyszcza się i możesz uniknąć lewatywy przed porodem. Lewatywy nie wykonuje się rutynowo w każdym szpitalu).
  3. Krótko przed porodem zwykle mniej odczuwalne są ruchy płodu.
Zapraszam do przeczytania o właściwym początku porodu.

Celina Fręczko, położna
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 tygodnie temu
Spokojnie, to jeszcze nie poród, masz jeszcze chwilę.
/7 lat temu
ja jestem w 39 tyg. to moja pierwsza ciąża, mam dokładnie te wszystkie objawy ale bez mocnych bólów podbrzusza. czy wszystko jest ok?
/7 lat temu
czy to juz porod
POKAŻ KOMENTARZE (1)