POLECAMY

Czego unikać w ciąży?

Dziś o tym czego należy unikać w diecie ciężarnej. Z czym musi walczyć przyszła mama, czemu się oprzeć. Jest wiele rzeczy, które mogą szkodzić.

Dziś o tym czego należy unikać w diecie ciężarnej. Z czym musi walczyć przyszła mama, czemu się oprzeć. Jest wiele rzeczy, które mogą szkodzić.

Ileż to razy zjadłoby się serka owczego lub pleśniowego, a inna mama uwielbia ser typu feta czy camembert. Ale właśnie te produkty mogą być mieszkaniem bakterii z rodzaju listeria. Zakażenie tymi bakteriami może powodować posocznicę u płodu.Czego unikać w ciąży?

Czy wiesz co to toksoplazmoza??? Jest to choroba odzwierzęca, która powoduje negatywne skutki dla płodu. Źródłem zakażenia jest surowe lub niedostatecznie termicznie przygotowane mięso oraz brudne warzywa. Dlatego nie spożywaj dopiero co kupionej na targu marchewki lub pomidorka.
„Nie chce mi się iść do sklepu po sok więc napiję się coli”- myślę, że to nie jest dobra myśl!!
COLA zawiera KOFEINĘ, która działa pobudzająco i może prowadzić do zaburzeń rytmu serca. To napój, który utrudnia wchłanianie żelaza.

Warto więc wybrać się do sklepu po sok owocowy, który zawiera witaminę C. Bowiem ona ułatwia wchłanianie żelaza przez organizm.

Za wszelką cenę walcz z papierosem i alkoholem. Nie słuchaj porad typu „ Ja tyle palę i już urodziłam troje dzieci i mają się dobrze”. Dowiedziono, że istnieje związek między paleniem papierosów a częstszym występowaniem u noworodków zahamowania wewnątrzmacicznego wzrostu. Czasami u dzieci urodzonych z niedoborem masy ciała zaburzony jest rozwój umysłowy- może to oznaczać np. trudności w nauce.

Podobnie alkohol powoduje negatywne skutki w postaci poronień lub porodów przedwczesnych. Dzieciom matek uzależnionych od alkoholu grozi zarodkowo- płodowy zespół alkoholowy. Może objawiać się on niedoborem masy ciała oraz opóźnieniem rozwoju umysłowego i fizycznego.


List bobaska do mamusi:

„ Mamusiu bardzo Cię proszę, nie pal papierosków i nie pij alkoholu. Wiem, wiem dla Ciebie to rozładowanie stresu, chwila dobrej zabawy ze znajomymi. Ale pomyśl, że mogę być przez to chory, mogę mieć trudności w szkole, koledzy i koleżanki mogą mi dokuczać, z powodu tego, że będę mały. Nie jedz niedogotowanego mięska, bo ta toksoplazmoza to chyba jest straszna- już jej nazwa kojarzy mi się z jakimś dziwnym stworem. Kocham Cię i lubię jak się uśmiechasz i bawisz, ale bez tych dziwnych rzeczy. Całuję Cię i ściskam mocno”.

Twój bobasek


Celina Fręczko, położna
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/6 lat temu
papierosy
/8 lat temu
Artykuł napisany bardzo "na odczep się".
/9 lat temu
Mało tych informacji i bardzo ogólne. Większość to porady, których myślącym ludziom i tak nie trzeba (kawa, papierosy, alk). A co np. z wedzonym łososiem lub serkiem camembert ale na bazie mleka pasteryzowanego? Czy te produkty można jeść w czasie ciąży?