Śmierć łóżeczkowa dziecka - przyczyny i porady

Śmierć łóżeczkowa dziecka - przyczyny i porady fot. Fotolia
Nie możesz spać z troski o malucha? Już wiadomo, co powoduje śmierć łóżeczkową. Dowiedz się, jak do niej nie dopuścić!
Agata Bernaciak / 07.11.2013 15:13
Śmierć łóżeczkowa dziecka - przyczyny i porady fot. Fotolia
Zespół nagłej śmierci niemowlęcia – nazywany skrótem SIDS – to koszmar debiutujących rodziców. Martwisz się, że twoje dziecko uśnie i już się nie obudzi? Przeczytaj ten tekst. Śmierci łóżeczkowej można zapobiec, jeśli dziecko...

...śpi na plecach

To najbezpieczniejsza pozycja dla maluszka. Jeśli czasem ulewa, układaj go na boku, podpierając plecy zrolowanym kocykiem lub podkładaj pod nogi łóżeczka od strony główki książki. Z badań wynika, że SIDS częściej zdarza się dzieciom, które śpią na brzuchu. Nie zapominaj jednak, że ta pozycja pozwala ćwiczyć mięśnie karku - układaj tak maluszka, gdy nie śpi i gdy możesz mieć go na oku.

...usypia w swoim łóżeczku

Choć spanie z noworodkiem ułatwia karmienie piersią, nie jest zalecane przez specjalistów. Takie stanowisko popiera m.in. Amerykańska Akademia Pediatrii – jej zdaniem to rozwiązanie zwiększa ryzyko SIDS.

...leży bez misiów

Nawet kilkudniowe dzieci mogą przemieszczać się po łóżeczku i przypadkowo zaplątać się w objęcia pluszaka.

...nie ma poduszki

Jest niepotrzebna przez pierwsze 6 miesięcy. Zrezygnuj z niej nie tylko ze względu na bezpieczeństwo dziecka (gdy maluszek wtuli w nią nosek,może nie móc oddychać). Dla kręgosłupa także lepiej, by dziecko leżało prosto.

...ma nowy materacyk

W wysłużonym czy zbyt miękkim dziecko może się zapadać. Skutkiem złej pozycji podczas leżenia są nie tylko wady postawy, ale też problemy z oddychaniem.

...nie jest narażone na dym

To, że nie palisz przy dziecku, to żadne usprawiedliwienie. Toksyczne substancje z dymu papierosowego osiadają na ubraniu, pościeli, skórze, są obecne w powietrzu, które wydychasz i mogą dostać się do organizmu malucha.

...sypia w chłodnym pokoju

Nowonarodzone dzieci nie potrzebują cieplarnianych warunków, które często próbują im stworzyć troskliwi rodzice. Gdy temperatura otoczenia nie przekracza 20–21 stopni lepiej się oddycha i śpi.

...ma lekkie ubranko

Nawet noworodek nie musi mieć na sobie więcej warstw odzieży niż dorośli. Aby nie zmarzł, wystarczy lekkie nakrycie.

...jest karmione piersią

Pokarm mamy to najlepsze, co możesz dać dziecku, aby mogło się dobrze rozwijać. Jak to się ma do SIDS? Maluszki, które są karmione naturalnie, często budzą się w nocy, a ich rodzice są też bardziej wyczuleni na ich sen.

...ssie smoczek

Ssanie smoczka, zdaniem m.in. Amerykańskiej Akademii Pediatrii, zmniejsza ryzyko SIDS, bo działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy.

Co wiadomo na temat przyczyn śmierci łóżeczkowej?

1. Naukowcy są niemal pewni, że przyczyną SIDS są zaburzenia w pracy dwóch obszarów mózgu, które kontrolują oddychanie i przełykanie. Gdy śpimy, bezwiednie odkrztuszamy ślinę, która zbiera się u wlotu do dróg oddechowych. Wtedy wstrzymujemy oddech. Niektóre dzieci zapominają znów zaczerpnąć powietrza.

2. SIDS zdarza się bardzo rzadko. Dotyczy dzieci między 2. tygodniem a 6. miesiącem życia. Przestrzeganie poniższych zasad pomaga zmniejszyć jego ryzyko.

3. Monitor oddechu może chronić przed SIDS. Może on jednak dawać też fałszywe sygnały - pamiętaj o tym!

napisane na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Mazurek-Wódź, opublikowanego w magazynie Twoje dziecko

Redakcja poleca

REKLAMA