Jak ważna jest woda w żywieniu dzieci?

Dla wielu woda mineralna nie ma żadnego smaku. Jednak jest bogata w wiele składników mineralnych, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju naszego dziecka. Dlatego woda powinna być stałym elementem w menu maluszka.
/ 24.01.2013 15:56

Zdrowa woda siły doda

Woda w organizmie człowieka uczestniczy w transporcie m.in. składników odżywczych oraz stanowi idealne środowisko dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Reguluje także gospodarkę cieplną.
Ilość płynów spożywana w ciągu dnia przez dzieci uwarunkowana jest indywidualnymi potrzebami. Jednak u dzieci w wieku 1-3 lat zapotrzebowanie na płyny wynosi około 1300 ml na dobę.

Szczególne znaczenie ma jakość wody używanej do przygotowywania, np. przecierów czy soków. Woda przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci powinna mieć właściwy skład mineralny. W żywieniu małych dzieci polecana jest woda naturalna, źródlana, zmineralizowana, najlepiej butelkowana z atestem. Woda dobrej jakości polecana jest nie tylko do picia, lecz także do przygotowywania mleka modyfikowanego i potraw, np. zupek.

Dzieci po 1. roku życia nie powinny już pić napojów z butelki ze smoczkiem.

Woda jest także nieoceniona w czasie choroby, kiedy nasze dziecko walczy z gorączką, wymiotami i biegunką, zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Stąd bardzo ważne jest, aby w tym okresie systematycznie podawać dzieciom małymi porcjami wody lub innych płynów. Koniecznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Dla niemowląt zaleca się wody źródlane i naturalne wody mineralne niskosodowe (< 20 mg jonów sodu / 1 l) i niskozmineralizowane (<500 mg / 1 l rozpuszczonych składników). Dla dzieci starszych stopień mineralizacji wody może być wyższy (<1000 mg / 1 l).

Źródło: Materiał przygotowano na podstawie "Poradnika żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia" Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Zobacz także: Czy woda mineralna jest mineralna?

Redakcja poleca

REKLAMA