Co musisz wiedzieć o jajkach

jajka, wielkanoc
Choć wokół jajek krąży wiele mitów, nie ma wątpliwości, że dzieci powinny je jeść. Od kiedy i jak podawać dzieciom jajka? Przeczytaj!
/ 09.04.2009 12:12
jajka, wielkanoc
Sądzono do niedawna, że można jeść maksymalnie dwa jajka tygodniowo, głównie ze względu na cholesterol, który zawierają. Teraz wiemy, że nie jest on głównym czynnikiem zwiększającym poziom cholesterolu we krwi. Dlatego nie stawia się już innych ograniczeń w jedzeniu jajek niż... umiar i zdrowy rozsądek.

Od kiedy podawać dziecku jajka?

Od siódmego miesiąca pół żółtka co drugi dzień, np. w zupce jarzynowej. W dziewiątym – całe żółtko także co drugi dzień, a od jedenastego – całe jajko trzy, cztery razy w tygodniu, np. w postaci jajecznicy na parze.

Jak dodać pół żółtka do zupki?
Ugotuj jajko na twardo, potem wyjmij żółtko i przekrój na pół. Przetrzyj je przez gęste sitko, wymieszaj z zupką i zagotuj.

Co cennego jest w żółtku?
Głównie witaminy: A, D, PP, a także z grupy B, w tym kwas foliowy. Zawiera też łatwo przyswajalne żelazo, potas, chlor, sód, siarkę i magnez. Dwie trzecie żółtka to tłuszcze, wśród których przeważają nienasycone kwasy tłuszczowe. Te same rodzaje kwasów zawiera mleko kobiece. Są konieczne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego niemowląt, dlatego do potraw dla maluchów należy dodawać żółtko.

Czy białko też zawiera witaminy?
Tak, z grupy B, oraz sole mineralne. Ale jego największym bogactwem są aminokwasy, z których jest zbudowane. Nasz organizm przyswaja je w około 100 procentach. Podając całe jajko po raz pierwszy, obserwuj reakcję malca. Białko jest silnym alergenem!

Jak przyrządzać jajka dla malca?
Najzdrowsze są gotowane na miękko, czyli dwie, trzy minuty od zagotowania się wody. Możesz podać je już rocznemu dziecku. Smaczna jest jajecznica na parze, np. ze szczypiorkiem. Jajka smażone czy sadzone na maśle zachowują całe bogactwo witamin.

Ile czasu gotować je na twardo?
6–10 minut. Dłuższe gotowanie sprawia, że wokół żółtka powstaje zielona obwódka. Jest to spowodowane reakcją zawartej w nim siarki z żelazem.

Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?
Wrzuć je do naczynia z zimną wodą. Gdy tonie, to znak, że jest świeże. Jajo długo przechowywane utrzymuje się na powierzchni, bo gromadzi się w nim więcej powietrza. O tym, że jest nieświeże, może świadczyć chlupot, jaki słychać, gdy się nim potrząsa.

Jak je przechowywać?
W lodówce, spiczastym końcem do dołu! Nie mogą leżeć np. blisko ryb, bo łatwo wchłaniają zapachy. Świeże przechowuj do czterech tygodni.

Czy trzeba jajka myć przed rozbiciem?
Zawsze. A także sparzyć wrzątkiem. Nie kupuj jaj z pękniętą skorupką, bo przez nią mogą się dostać do wnętrza chorobotwórcze bakterie. Jeśli jajko pęknie w drodze do domu, wbij je do naczynia, przykryj, schowaj do lodówki i zużyj jak najszybciej.

Od czego zależy kolor żółtka i skorupki?
Od rodzaju karmy, jaką dostaje kura. To nieprawda, że jajka z ciemnym żółtkiem są zdrowsze. Kury karmione pszenicą znoszą jajka o jasnym żółtku, jedzące kukurydzę – o pomarańczowym. Kolor skorupki zależy od rasy kury i nie ma nic wspólnego z wartością jajka.

A co z jajkami przepiórczymi?
Często wykorzystuje się je w diecie dzieci uczulonych na białko jaja kurzego. Jedno kurze można zastąpić trzema, czterema przepiórczymi. Mają one więcej żółtka (w stosunku do białka) niż kurze. Na miękko gotuje się je od minuty do półtorej, na twardo trzy, cztery. Do rozbijania jajek przepiórczych używaj noża. Pod skorupką jest twarda błonka, którą trzeba przeciąć.


Konsultacja: dr Halina Weker, dietetyk, kierownik Zakładu Żywienia IMiD

Redakcja poleca

REKLAMA