Pochodzi z Krakowa, tam studiował filozofię na UJ. Wojna przerwała naukę. Walczył w kampanii wrześniowej, ranny dostał się do niewoli hitlerowskiej, z której zbiegł. Podczas okupacji pracował jako robotnik w kamieniołomach i prowadził działalność konspiracyjną. Po wojnie w latach 1953-1954 był korespondentem wojennym w Wietnamie, w latach 1986-1989 prezesem ZLP.
Debiutował tomem opowiadań wojennych i okupacyjnych Z kraju milczenia (1946). Do tego tematu powrócił w książce Dni klęski (1952), a wspomnienia okupacyjne stały się osnową utworów w tomie W kamieniołomach (1954). Literackim echem wędrówek po świecie jest tom Dom bez ścian (1954) oraz eseje zawarte w tomie Wędrówki z moim Guru (1960).
Dla dzieci napisał Żukrowski baśń fantastyczną Porwanie w Tiutiurlistanie (1946) oraz zbiór opowiadań Córeczka (1952). Inny charakter ma książka Piórkiem flaminga (1947), zbiór opowiadań przedstawiających zdeformowaną, udziwnioną rzeczywistość. Wspomnienia z lat dziecinnych stanowią osnowę tomu Okruchy weselnego tortu (1958). Natomiast charakter rozrachunkowy mają dwie powieści: Skąpani w ogniu (1961) i Dni klęski (1952).
Zobacz też: Tadeusz Różewicz - biografia
Akcję pierwszej z nich osadził Żukrowski na Śląsku, w pierwszych miesiącach po wojnie i przedstawił losy byłego akowca Jana Kosińskiego oraz jego towarzysza Sprężyny. Utwór prezentuje włączanie się ludzi o odmiennych poglądach polityczno-społecznych do wspólnej walki o odbudowę kraju w nowych warunkach ustrojowych. Pokazuje także trudne problemy autochtonów, „tutejszych”, których tożsamość narodowa jest dość trudna do ustalenia nawet przez nich samych.
Największą z dotychczasowych powieści Żukrowskiego okazuje się wydana w 1966 r. pod tytułem Kamienne tablice. Rzecz dzieje się w Indiach w latach 1955- 1957. Młody dyplomata węgierski, Istvan Terey, przeżywa wielką miłość do Margit, lekarki z Australii. Drugi wątek stanowi wielka polityka. Do bohaterów dochodzą echa krwawych wydarzeń węgierskich z 1956 r., które komplikują jego sytuację i każą zastanowić się nad wyborem dalszej drogi. Wybiera tę, którą nakazuje mu tradycja,wiara i nakazy moralne - powraca do kraju.
Poza tym powieść przedstawia bogaty i barwny obraz Indii, obraz nędzy i zbytku, beztroskiego życia arystokracji i dyplomacji międzynarodowej. W rezultacie Kamienne tablice są dziełem interesującym, chętnie czytanym dzięki wspaniałemu pisarstwu autora. W 1967 r. wydał Żukrowski tomik Szczęściarz, w skład którego wchodzą dwa opowiadania dziejące się na tle współczesnych Chin i Laosu.
Tytułowe opowiadanie przedstawia polskiego dziennikarza w egzotycznej aurze dalekiego Laosu. Czekają go okrutne doświadczenia w sercu laotańskiej dżungli, a tło wydarzeń stanowi bratobójcza wojna w obronie wolności i sprawiedliwości. Utwór opisuje pełne egzotycznego piękna obrazy tropikalnej przyrody. Akcja drugiego opowiadania Pora monsunów toczy się w samolocie lecącym z Chin do Ameryki, w którym dochodzi do tragedii.
Podczas lądowania umiera dziecko przymusowo opuszczającego Chiny pastora i jego żony. Autor przedstawia rozpacz matki, zbuntowanej przeciw Bogu i losowi oraz purytańską pokorę jej męża. Tragedia prowadzi do rozbicia małżeństwa. Oba opowiadania dowodzą znikomości szczęścia i zagmatwania losów ludzkich. Kolejne powieści Żukrowskiego to: Plaża nad Styksem (1976) i Zapach psiej sierści (1980).
Zobacz też: Leopold Staff - liryki
Akcja pierwszej z nich dzieje się w Rzymie wiosną 1968 r., a bohaterką jest pisarka, dziennikarka telewizyjna. Polityczną warstwę stanowią wydarzenia marcowe w Polsce w 1968 r. Druga powieść jest historią letniej przygody artysty rzeźbiarza uwikłanego w erotyczną przygodę i w rozgrywki gangu handlarzy narkotyków. Proza Żukrowskiego wyróżnia się niezwykłą plastyką, konkretnością, indywidualnością bohaterów mocno wrośniętych w historię i realne środowisko.
Źródło: Wydawnictwo Printex