Pierwsze wyjście do teatru

Na wprowadzanie dziecka w artystyczny świat nigdy nie jest za wcześnie. Dlaczego warto to robić? Kiedy zacząć i jak? Przeczytaj koniecznie.

Przyjaźń malucha ze sztuką może się rozpocząć już wkrótce po narodzinach. To doskonały moment, aby zacząć przyzwyczajać dziecko do słuchania muzyki, zwłaszcza klasycznej. Puszczaj ją (niezbyt głośno) z płyt czy radia – np. utwory Chopina, Mozarta czy Vivaldiego. Dziecko otoczone od pierwszych chwil życia przez piękne, harmonijne dźwięki będzie pogodniejsze, mniej płaczliwe, a w przyszłości lepiej poradzi sobie z nauką mówienia, czytania i pisania. Aby jednak złapało bakcyla sztuki, warto rozwijać w nim zamiłowania do różnych jej rodzajów.

Półrocznemu maluchowi możesz już pokazywać kolorowe obrazki w książeczkach i czytać krótkie wierszyki. Początkowo nie pojmie jeszcze sensu opowieści. Jednak z czasem będzie ich słuchał coraz uważniej i... pokocha to zajęcie!

Jak poznać czy dziecko ma problemy w szkole?
Dwulatka warto już zabrać na przedstawienie czy koncert. Ale nie od razu do teatru czy filharmonii. Lepiej wybierzcie się na występy zespołu dziecięcego w parku czy odwiedźcie teatrzyk plenerowy dla maluchów. Pozwól tam dziecku tańczyć, śpiewać, reagować spontanicznie. Będzie miało dodatkową frajdę!

Po trzecich urodzinach malec chętnie już obejrzy bajkę w kinie, adresowaną do dzieci wystawę w galerii (np. z ilustracjami ulubionych książek), „prawdziwe” przedstawienie muzyczne czy baletowe.

Gdzie szukać odpowiednich spektakli? Wystawiają je opery i teatry muzyczne (np. balet „Kot w butach”, „Dziadek do orzechów”). O maluchach myślą też filharmonie, gdzie na specjalnych koncertach dzieciom proponuje się różne zabawy, np. z instrumentami. Są również teatry lalkowe i z aktorami, którzy wcielają się w postacie z bajek. A jeśli szkrab, widząc np. „wilka”, przestraszy się i popłacze? Najlepiej wyprowadź go z sali, uspokój i pozwól samemu zadecydować, czy chce wrócić na przedstawienie. Być może uzna, że woli iść do domu. Wtedy powtórz próbę za kilka miesięcy.

Nim malec zadebiutuje w roli widza:
Zwróć uwagę, czy dziecko potrafi już dłużej skupić się np.
na czytanej bajce. Inaczej spektakl znudzi je, zamiast zaciekawić;
Sprawdź, czy fabuła sztuki jest dostosowana do wieku malca. Trzylatek nie zrozumie np. zbyt zawiłej akcji;
Wyjaśnij, że do teatru warto ładnie się ubrać, a podczas spektaklu nie wypada jeść ani pić. Już kilkulatka można uczyć dobrych manier.

O pierwszym wyjściu do teatru porozmawiaj na forum polki.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
Kasias/rok temu
@Anna, ja też byłam w tym Teatrze, na przedstawieniu "rozplatanie tęczy". Super sprawa
Anna/2 lata temu
Fajny jest Tetr Małego Widza, tam są spektakle dla najmłodszych dzieci. Ja byłam z moją 1,5 roczną córką i potrafili ją zainteresować. Obydwie się dobrze bawiłyśmy :)