Jak plażować z dzieckiem - 9 zasad

rodzina na plaży fot. Panthermedia
Maluchy kochają plażowanie. Jednak podczas zabaw nad wodą należy pamiętać też o kilku ważnych zasadach.
/ 13.07.2012 12:02
rodzina na plaży fot. Panthermedia

Nawet najzagorzalsi przeciwnicy plażowania wyjeżdżają z dzieckiem nad wodę. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, by czuli się tam bezpiecznie.

1. Do dziesiątej i po siedemnastej

Rano i późnym popołudniem dziecko nie jest narażone na przegrzanie organizmu i udar słoneczny. Ale nawet w tych porach nie obejdzie się bez kremu z filtrem. Plażować nie powinny maluchy, które mają mniej niż sześć miesięcy.

2. Filtr to nie wszystko

Przed słońcem ochroni parasol, plażowy namiocik albo kosz (do wynajęcia na niektórych plażach). Bawełniany t-shirt i czapeczka (np. z daszkiem zakrywająca kark albo płócienny kapelusz) to plażowa konieczność. Promienie UV na plaży działają mocniej, bo woda i piasek odbijają je jak lustro. Nie chroni przed nimi nawet zanurzenie w wodzie. Przed kąpielą stosuj więc - zarówno ty, jak i maluch - krem z filtrem wodoodpornym.

3. Piasek kryje tajemnice

Bieganie boso po piasku zapobiega płaskostopiu i hartuje. Ale zanim maluszek ruszy boso po plaży, sprawdź, czy w piasku nie ma kawałków szkła lub innych ostrych przedmiotów. Na wszelki wypadek weź ze sobą plaster i wodę (mineralną) do przemycia rany.

4. Maluchy mogą się kąpać

Sprawdzaj komunikaty dotyczące czystości wody i jej temperatury. Na początku lata w Bałtyku najcieplejsza ma zaledwie 19oC (okolice Międzyzdrojów). Nagłe ochłodzenie nagrzanego ciała może wywołać wstrząs termiczny, zacznij więc od moczenia maluchowi (i sobie) stóp i nadgarstków, potem ochlap okolice pachwin i dopiero resztę ciała. Przed wejściem do jeziora upewnij się, czy nagle nie zaczyna się głębina. Kąpiel w rzece ogranicz do pluskania się przy brzegu, bo nurt bywa zdradliwy.

5. Na wypadek zagubienia

W tłumie na plaży łatwo stracić dziecko z oczu. Ponieważ zestresowany maluch może zapomnieć nawet, jak się nazywa, zapisz numer swojego telefonu na wszywce koszulki lub na specjalnej opasce, którą założysz mu na rączkę. Starszemu dziecku pokaż osoby (np. ratowników), do których może się zgłosić po pomoc. Coraz częściej na plażach oznacza się strefy lub zejścia kolorowymi piktogramami, które dziecko może zapamiętać.

6. Rodzic od strony morza

Leżenie na kocyku to dla rodzica nierealne marzenie. Gdy dziecko chlapie się w wodzie, stań tak, by maluch znajdował się między tobą a lądem. Miejsce kąpieli wybierz z dala od molo czy falochronu i innych budowli hydrotechnicznych.

7. Bezpiecznie pod okiem ratownika

Jeśli zamierzacie się kąpać, wybierz kąpielisko strzeżone – tam dno jest codziennie kontrolowane, a w strefach dla maluchów (brodziki) nie jest głębiej niż 40 cm. Ratownicy reagują natychmiast, gdy zobaczą dziecko bez opieki lub jeśli zdarzy się wypadek. Jednak ich obecność nie zwalnia z obowiązku pilnowania dziecka.

8. Kamizelki dla żeglarzy

Dopasowane do wagi i wzrostu, w dobrym stanie technicznym pozwolą utrzymać się na wodzie, gdyby doszło do wypadku. Powinny być prawidłowo zapięte i posiadać kołnierz. W modelu dla małych dzieci konieczny jest również pasek zapinany przez krocze.

9. Wzywanie pomocy

Wołanie typu „Halo!”, „Ratunku!” może się nie przebić przez huk fal, a machanie ręką może zostać odczytane jak pozdrawianie kogoś. Dla ratowników sygnałem, że potrzebujesz pomocy, jest krzyżowanie i rozkładanie nad głową obu rąk. Zapamiętaj lub wpisz do komórki numery telefonów alarmowych: 601 100 100 (numer ratunkowy nad wodą), 112 (europejski numer ratunkowy). Dzwoniąc pod nie, podaj miejsce zdarzenia, co się stało, ilu osobom i w jakim są stanie. A na koniec się przedstaw.

Redakcja poleca

REKLAMA