Jak ochronić dziecko przed ukąszeniami owadów?

Ukąszenia owadów są szczególnie niebezpieczne i nieprzyjemne dla dziecka. Dlatego też przed owadami trzeba szczególnie chronić najmłodszych. Podpowiadamy jak to zrobić.

Wiosna i lato to czas, gdy wyruszamy całymi rodzinami na wakacje i wycieczki za miasto. W tym okresie trzeba uważać nie tylko na słońce, ale także na owady. Przed owadami należy chronić się przez całą dobę, gdyż ich ukąszenia są bolesne i niekiedy mogą zagrażać naszemu życiu. Jak ochronić swoje dziecko przed ukąszeniami owadów?

Słuch, wzrok, dotyk: zmysły chronią dziecko

Bądź ostrożny

Pamiętaj, że użądlenie osy może być również niebezpieczne dla malucha, który nie jest uczulony na jad tego owada. Użądlenie w okolicy ust, gardła może spowodować obrzęk, który utrudni oddychanie.

Innymi równie niebezpiecznymi owadami są kleszcze, które przenoszą takie choroby jak - kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Na pierwszą chorobę można się zaszczepić, jednak należy to zrobić nie później, niż dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem.

Polecamy: Borelioza – jakie objawy są charakterystyczne dla tej choroby?

Innymi uciążliwymi i znanymi owadami są komary i meszki. Ukąszenia komarów bywają utrapieniem małych i dużych. Ich ukąszenia, choć nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia, to są bardzo nieprzyjemne.

Meszki zazwyczaj atakują chmarami. Z łatwością przedostają się do ust, nosa lub pod powieki. Ukąszenia meszek są bolesne, a bąble powstałe w wyniku ukąszenia potrafią goić się bardzo długo.

Karmiąc smyka na dworze, upewnij się czy na jedzeniu nie znajduje osa lub pszczoła.

Siatki i moskitiery

Do domu warto zamówić siatki (na metry), którymi za pomocą taśmy klejącej z łatwością zabezpieczysz okna i drzwi. Materiał dostępny jest w firmach produkujących żaluzje i markizy.

Zdecyduj się także na zakup moskitiery do wózka i łóżeczka, która ochroni twojego smyka przed owadami.

Polecamy: Jak odstraszyć komary?

A może aromatyczne olejki?

Lawenda i mięta to zapachy, które odstraszają meszki i komary. Dlatego też w domu zasadź zioła w doniczce, a przed spacerem skrop wózek olejkiem aromatycznym.

Unikaj zagrożenia

Pamiętaj, że meszki i komary możesz spotkać przede wszystkim nad wodą, gdyż owady te składają w niej jaja. Komary lubią płytkie zbiorniki, a larwy meszek mogą rozwijać się w wodach płynących. Dlatego też spędzając wakacje w domku, postaraj się usunąć pojemniki wypełnione wodą. Jeżeli chcesz usiąść z dzieckiem w cieniu, sprawdź czy nie ma w pobliżu gęstych traw, w których mogą czaić się kleszcze. Zwróć uwagę czy w waszej bliskiej okolicy nie ma gniazda os lub szerszeni. Nie warto kusić losu.

Polecamy: Ugryzienia, użądlenia – co koniecznie musisz wiedzieć?

Środki na owady z drogerii

W aptekach i drogeriach dostępny jest duży wybór środków, które odstraszają owady. W większość z nich zawiera w swoim składzie środek, dzięki któremu stajemy się dla owadów niewyczuwalni. Wśród nich znaleźć możemy m.in. emulsje, spreje, świece, spirale, opaski. Większość z nich można stosować w obecności dzieci. Informacje i instrukcje znajdziesz na opakowaniu produktu.

Zobacz także: Kleszczowe zapalenie mózgu – poradnik

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Ostatnio Rossmann reklamuje maść dla dzieci ochronną przeciwko meszkom oraz komarom. Muszę ją zakupić dla mojego wnusia. My często jeździmy nad jezioro, a tam jest zatrzęsienie komarów.