4 supersposoby na ferie zimowe w domu!

Uczniowie cieszą się na dni wolne od nauki, nawet gdy nigdzie nie wyjeżdżają. Nie wiesz, czym je zająć? Tu znajdziesz odpowiedzi!

4 supersposoby na ferie zimowe w domu! fot. Dreamstime

1. Urlop wykluczony? Szukaj zajęć zorganizowanych!

Ucznia zawsze można zapisać do pobliskiej szkolnej świetlicy dyżurującej w ferie. Jednak warto też zapoznać się z ofertą akcji „Zima w mieście”
w swoim rejonie, bo może być tam do wyboru sporo atrakcji. Akcję tę organizują urzędy miasta, różne stowarzyszenia, szkoły, biblioteki, ośrodki kultury i sportu. Zadzwoń do tych placówek, zorientuj się, co proponują i po przedyskutowaniu sprawy z dzieckiem, wybierzcie coś zgodnego z jego zainteresowaniami. Co to może być?

Wyjścia do kina, na wystawy, przedstawienia teatralne
Syn czy córka z pewnością coś sobie wybierze z licznych propozycji. A przy okazji zbliży się do świata kultury i uwrażliwi się na jej piękno. Dodatkowo takie wyjścia to po prostu świetna zabawa!

Rozmaite warsztaty i kursy
Np. ceramiki, tańca, samoobrony, aktorstwa, modelarstwa, gry na instrumentach... Dla młodych ludzi to szansa, by nauczyć się czegoś nowego lub nawet odkryć w sobie całkiem nowe talenty!

2. Smyk zostaje z babcią? Zagospodaruj mu czas!

Wiadomo, dziadkowie są od rozpieszczania i często przymykają oko, gdy ukochany wnuk czy wnuczka na kilka godzin zasiada przed komputerem czy telewizorem, chrupiąc chipsy. Zastanówcie się więc wspólnie, co pociecha lubi robić najbardziej i zaplanujcie, czym ciekawym się zajmie pod twoją nieobecność.

Trochę plastyki
Syn lubi zajęcia plastyczne? Może robić wyklejanki, lepić coś z masy solnej czy malować portrety domowników. Stworzone laurki zawsze może podarować komuś z rodziny i sprawić mu tym samym miłą niespodziankę :)

Rozwijanie zdolności manualnych
Córka uwielbia robótki ręczne? Zachęć ją, by wyhaftowała serwetkę dla babci czy wydziergała sobie szalik na drutach. Takie zajęcia uczą kreatywności.

Jak poznać czy dziecko ma problemy w szkole?

3. Masz trochę wolnego? Znajdź pomocników!

Wielu twoich znajomych pewnie też nie wysyła dzieci na ferie. Warto zatem wspólnie zorganizować pociechom jakieś zajęcia umilające wolne dni. Wystarczy, że każdy z rodziców po kolei weźmie jeden czy dwa dni urlopu, by dzieciaki miały zapewnioną opiekę i dobrze się razem bawiły. Co mogłabyś im zaproponować?

Zorganizujcie konkurs
Ogłoś konkurs na rysowanie komiksów. Nagrodą dla zwycięzców mogą być np. cukierki. Taka zdrowa rywalizacja wspomaga rozwój dziecka i zapewnia również dobrą zabawę.

Zorganizujcie „Jarmark różności”
Niech dzieci przyniosą z domu zabawki, które im się już znudziły i powymieniają się nimi między sobą. To, co nowe, bardziej cieszy! A ty dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

Urządźcie „Galerię potworów”
Z papieru, plasteliny, gałganków dzieciaki mogą robić różne straszydła (np. maski, rysunki, kukły), które potem posłużą im do różnych wesołych zabaw. Aż strach się bać :)

4. W ferie nie pracujesz? Bawcie się razem!

Pamiętaj, dla dziecka nie ma nic cenniejszego niż bliska obecność mamy, która ma głowę pełną pomysłów! Odłóż więc na bok pranie czy prasowanie i wolne dni w całości podaruj synowi czy córce.

Aktywny odpoczynek
Wybierzcie się razem na lodowisko, basen, szalejcie na sankach. Ruch na świeżym powietrzu to zdrowie! Dzięki temu maluch wyładuje swój nadmiar energii, a ty spalisz kilkadziesiąt nadprogramowych kalorii.

Odwiedźcie ciekawe miejsca
Nie tylko w okolicy miejsca zamieszkania, ale również poza miastem. Możecie wybrać się np. do muzeum, zoo, zrobić wypad do sali zabaw. Wspólnie wybierajcie obiekty, do których warto zajrzeć!

Zabawa w domowym zaciszu
Pamiętajcie o tradycyjnych grach, takich jak scrabble, domino, warcaby. Są ciekawe i ćwiczą umysł. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że odpoczynek dla dziecka pomoże mu również w rozwijaniu nowych umiejętności.

Ostrożności nigdy zbyt wiele

Dziecko, które przebywa samo w domu czy na podwórku, musi znać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Jakie?

  • Drzwi od mieszkania zawsze zamykamy na zasuwkę. I nikomu ich nie otwieramy, nawet znajomym. Mama i tata otworzą sobie sami.
  • Gdy dzieje się coś niepokojącego, trzeba natychmiast powiadomić o tym rodziców lub zadzwonić pod policyjny numer alarmowy 112.
  • Nikomu obcemu (spotkanemu na dworze) nie wolno podawać swojego adresu. A gdy ktoś nieznajomy proponuje np. słodycze, przejażdżkę samochodem lub zaprasza do swojego domu, najlepiej od razu uciekać.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 miesiące temu
zorganizowanie ferii dzieciakom kiedy trzeba pracować to spore wyzwanie ale na szczęście oferta ferii w mieście jest naprawdę szeroka, ja moje dzieciaki już któryś rok z rzędu posyłam na takie półkolonie do sosnowej szpilki i super się tam bawią a położenie blisko puszczy też ma super zaletę i nie mam wyrzutów sumienia że muszę zasuwać do pracy