ferie, wypoczynek, wychowanie, dziecko fot. Panthermedia

Pomysł na ferie

W tym roku dziecko nie wyjeżdża na zimowisko i zastanawiasz się, jak urozmaicić mu wolne dni? Mamy dla ciebie garść sprawdzonych pomysłów.
/ 21.01.2011 16:06
ferie, wypoczynek, wychowanie, dziecko fot. Panthermedia
Najważniejsze to nie dopuścić do tego, by jedyną rozrywką pociechy było oglądanie telewizji czy granie na komputerze. Aby uczeń mógł naprawdę odpocząć po trudach nauki, potrzebuje dużo bardziej urozmaiconych zajęć.

Ciekawe warsztaty, spektakle, projekcje
Na początek rozejrzyjcie się w waszej okolicy za akcją „Zima w mieście”. Organizują ją urzędy miasta, różne stowarzyszenia, szkoły i ośrodki kultury. Jakie atrakcje proponują uczniom?
Wyjścia do kina, na wystawy, przedstawienia teatralne... Syn czy córka z pewnością coś sobie wybiorą z licznych propozycji.
Rozmaite warsztaty i kursy – np. ceramiki, tańca, samoobrony, aktorstwa, gry na instrumentach. Młody człowiek będzie miał szansę odkryć w sobie całkiem nowe talenty!

Zgodnie z indywidualnymi zamiłowaniami
Przy planowaniu wolnych dni koniecznie więc weź pod uwagę zainteresowania dziecka.
Córka uwielbia robótki ręczne? Zachęć ją, by np. wyhaftowała serwetkę dla babci albo wydziergała sobie szalik na drutach. Takie zajęcia uczą dziecko kreatywności.
Syn ma zacięcie do majsterkowania? Zorientuj się, gdzie w okolicy działa klub modelarski. Klejąc samoloty, smyk będzie miał mnóstwo frajdy!
Dziecko rozpiera energia? Niech chodzi na lodowisko, basen, szaleje na sankach. Sport i zabawy ruchowe dodadzą mu zdrowia!
Masz w domu mola książkowego? Warto, by dziecko odwiedziło osiedlową bibliotekę. Obłoży się w domu ciekawymi lekturami i będzie szczęśliwe!

Z kolegami zawsze jest dużo weselej!
Jeżeli pracujesz zawodowo, a dziecko jeszcze nie zostaje w domu samo, możesz je zapisać do dyżurującej w ferie szkolnej świetlicy. Ale jest też inne rozwiązanie: zaproponuj znajomym mamom uczniów, że weźmiecie kolejno po kilka dni urlopu, by dzieci mogły spędzać czas razem. Czym można je wtedy zająć?  
Odwiedzajcie ciekawe miejsca w waszej okolicy. Wspólna wyprawa do remizy czy aquaparku to marzenie każdego siedmiolatka!
Organizujcie konkursy plastyczne. Mali artyści mogą robić wyklejanki, lepić coś z plasteliny czy malować swoje portrety, za które potem otrzymają nagrody (np. słodycze).
Pamiętajcie o tradycyjnych grach, takich jak scrabble czy warcaby. Są ciekawe i... ćwiczą umysł!

O pomyśle na ferie porozmawiaj na mamacafe.pl