Czy wiesz jak nauczyć dziecko czytać?

 Badania wykazały, że dziecko w wieku przedszkolnym może nauczyć się czytać, dlatego spora cześć rodziców pragnie nauczyć swoje dziecko czytać.

Najważniejsze, aby przed przystąpieniem do nauki wytworzyć przyjazną atmosferę. Dobrze  jest wyznaczyć stałą porę w ciągu dnia , w której dziecko będzie się uczyło. Zadbajmy o to, aby nauka kojarzyła się dziecku  z przyjemnością, zabawą, odkrywaniem, a nie z przymusem. Wręcz niedopuszczalne jest straszenie nauką lub karanie dodatkowymi zajęciami. Takie zachowanie może przełożyć się w przyszłości na niechęć do szkoły i trudności w nauce.

Pamiętajmy o tym, że aby nauczyć dziecko czytać  potrzeba  systematyczności i czasu, który poświęcimy wyłącznie dziecku . Zacznijmy od czytania książek, ciekawostek itp. Pozwoli to dziecku zrozumieć sens tej czynności i kojarzyć ją z czymś ciekawym,odkrywczym. Przyswajając litery, zacznijmy od nauki samogłosek, które są najprostsze do opanowania.

Polecamy: Czy wiesz jak zachęcić dziecko do nauki?

Jednorazowo wprowadzamy tylko jedną literę ,którą przez kilka kolejnych dni będziemy utrwalać . Jej  kształt piszemy na kartce, którą z kolei umieszczamy w widocznym dla dziecka miejscu, wspólnie z dzieckiem  wyszukujemy wyrazy zaczynające od tej głoski , układamy kształt litery z klocków lub formujemy ją z plasteliny, gramy w gry edukacyjne wspomagające naukę czytania, zachęcamy dziecko, aby wskazało poznaną literkę w tekstach bajki itp.Ważne , aby nauką miała formę zabawy

Dobrą metodą nauki  jest wspólne z dzieckiem wymyślanie piosenek lub rymowanek eksponujących przyswajaną literkę.

Zobacz także: Czy wiesz jak wychodzić z 5-latkiem na spacer?

Jak pomagać dziecku w nauce?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)