Co dzieci lubią pić

dziecko, picie fot. Panthermedia
Pyszne i odżywcze – właśnie takie powinno być picie dla dzieci. Dlatego nie dawaj maluchowi byle jakich napojów. Oto nasze typy.
/ 05.08.2011 15:51
dziecko, picie fot. Panthermedia
Starannie komponujesz posiłki dla dziecka? Tak samo wybieraj napoje. Zasada jest wciąż taka sama: im mniej przetworzone i bardziej naturalne picie, tym lepiej.

1. Niegazowana woda źródlana
To właśnie ona jest najzdrowsza, nie tylko zresztą dla dzieci. Dla niemowląt odpowiednia jest woda źródlana, niskozmineralizowana, czyli taka, która zawiera do 500 mg/l składników mineralnych, o małej zawartości sodu (poniżej 20 mg/l). Zanim podasz ją niemowlęciu, przegotuj ją – wystarczy 3–5 minut. Możesz podawać ją dziecku do picia lub przygotowywać na niej mleko modyfikowane i inne potrawy. Starsze dzieci mogą pić wodę bez przegotowania. Wygodne są takie w małych butelkach ze sportowymi ustnikami. Jeśli dziecko nie przepada za smakiem czystej wody, dodaj do niej trochę świeżo wyciśniętego soku z cytryny czy pomarańczy lub po prostu plasterek tego owocu.

2. Herbatka owocowa
Wybieraj naturalne herbatki owocowe lub ziołowe. Możesz kupić susz owocowy i po zaparzeniu po prostu przecedzić napar. Łatwiejsza w obsłudze jest herbatka owocowa w torebkach ekspresowych. Wystarczy zalać ją wodą o temperaturze 95–100ºC i zostawić na 8–10 minut. Zwróć uwagę na jej skład – czasem na opakowaniu jest napisane "herbata owocowa", tymczasem produkt zawiera czarną herbatę. Unikaj herbatek aromatyzowanych. Najlepiej, by w składzie był tylko susz z owoców. Po zaparzeniu możesz podawać ją na zimno – wtedy doskonale orzeźwia.

3. Sok przecierowy
Najzdrowsze są soki przecierowe z owoców i warzyw, bo oprócz cennych witamin i składników mineralnych dostarczają także błonnika. Mogą je pić już niemowlęta – po czwartym miesiącu karmione mlekiem modyfikowanym, a po szóstym karmione piersią. Na początku w niewielkich ilościach i tylko te przeznaczone dla niemowląt. Pamiętaj, że nawet te nie-dosładzane zawierają sporo naturalnego cukru (fruktozy), więc dziecko łatwo zaspokaja takim sokiem głód i traci apetyt na inne wartościowe jedzenie. Dlatego nie powinno pić dużo soków – niemowlęciu wystarczy do 150 ml dziennie, dziecku powyżej roku – 250 ml.

4. Kawa zbożowa
Popularnie nazywana jest inką. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą kawą, bo produkuje się ją z palonych ziaren żyta, pszenicy (także orkiszu), jęczmienia, a czasem też z korzenia mniszka, buraka cukrowego lub cykorii. Ponieważ jest prażona z ziaren zbóż, zawiera cenny błonnik, witaminy z grupy B, a także składniki mineralne magnez, potas, fosfor oraz prebiotyk – inulinę. Kawa zbożowa korzystnie wpływa więc na florę jelitową. Jeśli podajesz ją z mlekiem, inulina poprawia wchłanianie wapnia z mleka. Kawę zbożową możesz kupić w formie rozpuszczalnej (instant), w torebkach do zaparzania (ekspresowa) lub sypką – do zaparzania przez sitko. Gdy wybierasz kawę zbożową rozpuszczalną, sprawdź jej skład – może mieć dodatek cukru lub innych substancji słodzących. Kilkulatkom (a także sobie) możesz przygotować kawę zbożową z dodatkiem cynamonu, imbiru, wanilii lub anyżku. Dobrze smakuje na ciepło lub zimno, sama lub z mlekiem.   

5. Kakao naturalne
Dla dzieci powyżej roku to świetny sposób na urozmaicenie smaku mleka, choć kakao można przygotowywać także na wodzie. Wybierz naturalne kakao w proszku, a nie rozpuszczalne (patrz: ramka) – to sproszkowane ziarno kakaowca, bogate w magnez, żelazo, a także witaminy A, E i z grupy B. Od początku przyzwyczaj dziecko do tego, że do kakao z mlekiem nie dodaje się już cukru. A jeśli twój starszy maluch już przywykł do słodkiego smaku i protestuje przeciwko napojowi, który jest niesłodki, dodaj trochę miodu (dla dzieci powyżej drugiego roku życia), ewentualnie brązowego cukru.   


konsultacja: Anna Kłosińska, fizjolog żywienia, pracuje w Activum Medicum – Instytucie Medycy Naturalnej

Redakcja poleca

REKLAMA