By jednak nie był egoistą

dziewczynka fot. Panthermedia
Oczekuje wyręczania, nie umie się dzielić, chce być w centrum uwagi... Co zrobić, aby dziecko nie myślało, że jest pępkiem świata?
/ 11.05.2012 17:00
dziewczynka fot. Panthermedia

Nadopiekuńczość i zbytnia pobłażliwość to, zdaniem psychologów, najczęstsze błędy popełniane przez rodziców jedynaków. Właśnie one powodują, że dziecko z czasem staje się samolubne, zarozumiałe, zaborcze czy dąsa się z byle powodu. Jak temu zapobiec?

Nie chroń smyka zanadto, stawiaj wymagania

Zamiast we wszystkim malca wyręczać, zachęcaj go do samodzielności. To nic, że ustawianie zabawek na półce może trwać cały wieczór. Za to za kilka lat twój jedynak nie będzie czekał, aż uszykujesz mu kanapkę czy upierzesz skarpetki, tylko sam to zrobi.

Na co jeszcze trzeba uważać?

  • Nie spełniaj natychmiast wszystkich zachcianek malca. Z kupieniem nowej, kosztownej zabawki zaczekaj czasem na specjalną okazję (np. do urodzin).
  • Chwal i nagradzaj dziecko tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Jeśli np. pokaże ci niedbale wykonany rysunek, nie bój się powiedzieć: „Przydałoby się go dopracować”.
  • Kiedy malec coś przeskrobie, okaż niezadowolenie. Już trzylatek powinien wiedzieć, że nie wolno, np. nikogo bić czy wchodzić w butach na wersalkę.

Ucz altruizmu i szacunku dla innych

Ważne np., by dziecko umiało dzielić się tym, co ma. Dostało cukierki? Niech poczęstuje domowników. Zaproponuj, aby na chwilę pożyczyło koledze rower.

Co jeszcze ma znaczenie?

  • Nie dawaj smykowi do zrozumienia, że jest w czymś lepszy od innych. Może czuć potem zawiść, gdy np. przedszkolanka zamiast niego wyróżni kolegę.
  • Włączaj go do domowych prac. Pamiętaj, już sześciolatek potrafi wyrzucić śmieci czy podlać kwiaty!
  • Zwracaj uwagę, by malec ćwiczył sztukę cierpliwości. Przepycha się w kolejce do huśtawki? Powiedz: „Teraz jest kolej Ani, jak skończy się huśtać, ty usiądziesz”. Takie lekcje to cenny kapitał na całe życie!

Zapewniaj towarzystwo kolegów

Kontakt z rówieśnikami pozwala jedynakowi odnaleźć się w grupie, dzięki czemu?dziecko ma potem lepsze relacje z kolegami. A zatem...
  • Zachęcaj go, aby bawił się z innymi dziećmi w parku czy na podwórku. Pozwól mu też zapraszać kolegów do domu, a gdy podrośnie – pojechać na obóz czy kolonie.
  • Przypominaj, że warto żyć z innymi na przyjaznej stopie. Dziecko lubi się przechwalać? Tłumacz, że nikt nie lubi bawić się z chwalipiętą.

Zalety bycia tym jedynym

Zdecydowałaś, że poprzestaniesz tylko na?jednym dziecku? To?wcale nie musi być dla malca złe ani krzywdzące.
  • Jedynak ma spokojniejsze dzieciństwo. Nie musi np. ciągle rywalizować z bratem czy siostrą ani kłócić się z rodzeństwem o zabawki.
  • Dziecku łatwiej jest rozwijać swoje talenty i zainteresowania. Wiadomo, rodzice poświęcają mu całą swoją uwagę - znajdują czas na rozmowy, zabawy, inwestują w edukację pociechy.
  • Taki malec wyrasta na osobę pewną siebie, pozbawioną kompleksów. Jest bowiem oczkiem w głowie taty i mamy, zauważany przez nich i doceniany.

Redakcja poleca

REKLAMA