Zalety bycia w ciąży

kobieta, ciąża
Zamiast myśleć o tym, ile teraz ważysz i czego nie możesz robić, skup się raczej na tym, co zyskujesz, będąc w ciąży. A korzyści jest naprawdę dużo!
/ 22.12.2008 13:47
kobieta, ciąża
Wiesz już pewnie wiele o "skutkach bocznych" bycia kobietą w ciąży, czyli nudnościach, obrzękach, żylakach, rozstępach, przebarwieniach skóry, emocjonalnych huśtawkach...

Tymczasem stan, w którym jesteś, nie bez powodu nazywany jest "błogosławionym". Nawet się nie spodziewasz, ile zyskujesz na tym, że pod twoim sercem rozwija się maleńki człowieczek.

Dostajesz od dziecka komórki macierzyste
Ich niezwykłość wynika z tego, że są zdolne do nieograniczonej liczby podziałów (a więc praktycznie nieśmiertelne!) i mogą przemienić się w każdy typ komórki naszego ciała. Pojawiają się na etapie życia płodowego w zespole komórek, które powstają po podziale zapłodnionego jaja. Występują również w krwi pępowinowej. Potem są w szpiku kostnym, jelitach, naskórku, tkance nerwowej, krwi, siatkówce oka. Niedawno okazało się, że komórki macierzyste pokonują barierę łożyska w obie strony. Te, które trafiają tą drogą od dziecka do twojego ciała, pozostają w nim przez wiele długich lat po porodzie. Cierpliwie czekają na moment, gdy staną się potrzebne.
A okazji nie brakuje. Badacze z centrum medycznego w Bostonie odkryli, że mogą np. pomagać w gojeniu się ran u mamy. Aby sprawdzić tę hipotezę, stworzyli za pomocą metod inżynierii genetycznej komórki macierzyste, które świecą. Najpierw obserwowali je tylko w łożysku, ale po kilku dniach zaczęły się pojawiać na zranionej skórze doświadczalnej mysiej mamy. I to nawet jeszcze przez trzy tygodnie od porodu.
Tę niezwykłą naprawczą zdolność komórek macierzystych, którą dostajesz od dziecka, potwierdzili także inni amerykańscy naukowcy. Z pewnością nawet się nie spodziewasz, że krążą one w twojej krwi i osiedlają się na różnych organach wymagających naprawy, np. tarczycy, jelitach, szyjce macicy, pęcherzyku żółciowym. Dzieje się to nie tylko podczas ciąży, ale także długo, długo po niej. Może w ten sposób dziecko próbuje ci się zrewanżować za ciążowe trudy?

Otrzymujesz więcej składników odżywczych
Na początku ciąży twój organizm produkuje dużo hormonów, które rozluźniają mięśnie gładkie m.in. w przewodzie pokarmowym. Skutek tego jest taki, że jedzenie przesuwa się w jelitach wolniej, zalegając w nich i powodując niestrawność. Ma to dobrą i złą stronę – oznacza często zaparcia, ale też daje twojemu organizmowi czas na skuteczniejsze wchłanianie substancji odżywczych. Więcej ich przedostaje się do krwi, a z nią przez łożysko do dziecka.
Aby zmniejszyć uboczne skutki działania progesteronu i estrogenu, dużo pij, najlepiej niegazowanej wody mineralnej i unikaj fast foodów. Wtedy komórki twojego organizmu będą jeszcze lepiej odżywione i nawodnione. A ty zdrowsza!

Unikniesz chorób jajników i endometriozy
Zatrzymanie cyklu miesięcznego podczas ciąży pomaga w pokonaniu kobiecych dolegliwości. Na przykład związanych z przerostem błony śluzowej macicy (endometrium). Czasem zdarza się, że komórki podobne do tych występujących w macicy rozwijają się poza nią, np. w jednym z jajników lub jajowodów, jelicie, otrzewnej. Reagują jednak na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu menstruacyjnym, ale nie mogą zostać wydalone. Skutek? Powstają stany zapalne i torbiele. Ciąża skutecznie temu przeciwdziała.


Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj:


Tagi: ciąża

Redakcja poleca

REKLAMA