Wielkość brzucha

Witam, w najbliższym czasie mam zamiar zajść w ciążę, jest to dla mnie koszmar, ale muszę, bo mam już 32 lata i czas najwyższy.
/ 10.03.2009 15:41
Wielkość brzucha
Witam, w najbliższym czasie mam zamiar zajść w ciążę, jest to dla mnie koszmar, ale muszę, bo mam już 32 lata i czas najwyższy. Mam pytanie: co zrobić, żeby nie mieć dużego brzucha, żeby przybrać na wadze max. 7 kg. Czy mam na to wpływ? Chciałam powiedzieć, że mam płaściutki brzuch i lekko umięśniony. Za dziecka trenowałam koszykówkę i dużo ćwiczyłam, teraz od 10 miesięcy chodziłam na ćwiczenia rozciągające itp. Miesiączki mam bezbolesne i można powiedzieć, że nie odczuwam ich wcale. Czy ograniczyć do minimum picie, żeby wód płodowych było mało? Proszę o odpowiedź na może głupie i śmieszne pytania, ale dla mnie ważne.

KASIA

Ja swoje emocje (które wzbudziły się u mnie po przeczytaniu tego pytania) zatrzymam dla siebie.
Proszę tylko się zastanowić, czy jeśli ciąża to dla pani „koszmar,… ale muszę…”, to może warto jeszcze poczekać, aż będzie to dla pani pragnienie i marzenie. Znam kobiety, które w wieku 45 lat urodziły dziecko i są z tej przyczyny szczęśliwe. Wcale nie „musi" pani zachodzić w ciążę - chyba że ktoś pani każe, ale to i też pani „nie musi”.

Położnictwo to taka dziedzina wiedzy, w której nigdy nic nie wiadomo, bo np. jeśli to byłaby ciąża bliźniacza, może pani przybrać na wadze więcej, jeśli wystąpi gestoza tzw. zatrucie ciążowe - powstają wówczas obrzęki - też przyrost wagi może być duży. Generalnie mówi się, że kobieta powinna przytyć od 9-12 kg, ale to tylko średnia wartość. Są kobiety, które przytyją np. 15 kg. Po prostu trzeba jeść dla dwojga lub trojga, a nie, jak brzmi porzekadło, ”za dwoje lub za troje”. Nie jeść fast foodów, słodyczy - puste kalorie, jeść częściej a w mniejszych ilościach i waga będzie właściwa pomijając przypadek np. gestozy.

Jeśli zajdzie pani w ciążę, intensywną gimnastykę trzeba będzie odsunąć na bok.

Co do wód płodowych, to mają one wielkie znaczenie dla rozwijającego się płodu: chronią płód przed urazami, umożliwiają krążenie w naczyniach pępowinowych, umożliwiają ruchy maluchowi. Płód połyka wody ponieważ mają one substancje odżywcze. To tylko niektóre atuty wód płodowych. Więc lepiej niech ich ilość będzie prawidłowa!! W terminie okołoporodowym ilość wód to 800-1000 ml- jak pani widzi nie ma ich dużo. Nie ma potrzeby ograniczać płynów (bo to nie ma z tym związku). Należy pić około 1.5 litra dziennie płynów.

Jeszcze raz proszę przemyśleć swoje zamierzenia. Rozumiem, że figura jest ważna, ale czy najważniejsza?

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

Redakcja poleca

REKLAMA