Magdalena

Magdalena
Pierwotnie (o czym chyba wie każdy, kto choć raz otworzył Biblię i czasami zagląda do kościoła) było to imię podwójne: Maria Magdalena, czyli – w wolnym przekładzie z języka hebrajskiego – Maria, pochodząca z palestyńskiego miasta Magdali.
/ 15.10.2009 15:07
Magdalena

Kiedy dokładnie Magdalena odłączyła się od Marii i została samodzielnym imieniem – trudno określić. W każdym razie od dawna funkcjonuje niemal na całym świecie (ang. Magdalene, fr. – Madeleine, wł. Maddalena, węg. – Magdolna), także w wersji skróconej – Magda – używanej głównie jako zdrobnienie, lecz również spotykanej w roli oficjalnego, pełnego imienia.

W kalendarzu Magdalen jest tyle, ile miesięcy, przy czym pięciokrotnie w ciągu roku swoje święto obchodzi sama Magdalena (13, 27, 29 maja, 1 czerwca i 22 lipca), zaś siedem dni dzieli z Marią (25, 29 maja, 13, 17 czerwca, 16, 17 i 22 lipca).

Właścicielki tego imienia z reguły są otwarte, tolerancyjne i chętnie poszerzają swoje horyzonty. Nie boją się trudnych wyzwań, uchodzą za solidnych i odpowiedzialnych pracowników.

Jeśli chodzi o przewidywaną przyszłość, to zapewne teraz ucieszą się Magdaleny niezmotoryzowane, a marzące o własnych czterech kółkach. Otóż niebawem mają one większą niż dotąd szansę nie tylko zdać egzamin na prawo jazdy, ale i nabyć po okazyjnej cenie całkiem przyzwoitą brykę. W związku z tym dobrze byłoby jak najrychlej ugruntować wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego, aby przypadkiem radość z prawa jazdy i nowego auta szybko nie zmieniła się w coś wręcz przeciwnego.

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

Redakcja poleca

REKLAMA