Dolegliwości w czasie ciąży - 6 rad jak pokonać

kobieta w ciązy fot. Fotolia
Mdłości, bolesne piersi, częste wizyty w toalecie – tego mogłaś się spodziewać. Ale w ciąży mogą pojawić się też dziwne dolegliwości. O czym świadczą?
/ 23.07.2013 14:38
kobieta w ciązy fot. Fotolia

Ciąża sprawia, że jesteś bardziej wrażliwa na sygnały, które płyną z twojego ciała. I bardzo dobrze. To sposób, by nie przegapić kłopotów. Jednak nie każda dolegliwość musi świadczyć o problemach.

1. Leci mi krew z nosa

Pochylasz się albo siedzisz spokojnie i nagle z nosa płynie ci strużka. Takie krwawienie może też zdarzyć się podczas snu. Skarżą się na nie kobiety, którym nigdy wcześniej się nie zdarzało. W czasie ciąży zwiększa się objętość krwi, a rozszerzone naczynia krwionośne są bardziej podatne na pękanie. Niekiedy przyczynia się do tego wysokie ciśnienie krwi. Dlatego zawsze warto o tym powiedzieć lekarzowi.
Jak sobie radzić? Ściśnij lekko skrzydełka nosa i trzymaj, aż krwawienie ustanie. Połóż się z chłodnym okładem na czole i nosie. Zimno sprawi, że naczynia krwionośne zaczną się kurczyć.

2. Kołacze serce

Kładziesz się i słyszysz, jak łomocze ci serce. Podczas pomiaru ciśnienia krwi okazuje się, że masz szybkie tętno. W ciąży serce pracuje szybciej. To efekt zwiększonej ilości krwi (o około 1,5 litra), którą serce musi teraz przepompować. To może być przyczyną kołatania. Czasem jednak ma ono związek z zaburzeniami pracy tarczycy lub anemią.
Jak sobie radzić? Gdy czujesz kołatanie, usiądź albo połóż się i odpocznij. Powiedz o dolegliwościach lekarzowi, który powinien zlecić ci dodatkowe badania. Czasem w czasie ciąży może ujawnić się nierozpoznana wcześniej wada serca.

3. Boli w toalecie

Piekący ból towarzyszy wypróżnieniom? Tak mogą objawiać się hemoroidy, czyli bolesne guzki, poszerzenia żył otaczających odbyt. Ciąża sprzyja ich rozwojowi. Powiększona macica uciska żyły i utrudnia odpływ krwi z dolnej części ciała.
Jak sobie radzić? Zadbaj o dietę, staraj się wypróżniać regularnie. Aby złagodzić przykre dolegliwości lekarz może zlecić stosowanie czopków i maści.

4. Nie mogę spać

Strach przed porodem, coraz większy brzuch, potrzeba biegania do toalety, radosne kopniaki dziecka – jest wiele powodów, które spędzają ci teraz sen z powiek. I w dodatku ta niewygoda...
Jak sobie radzić? Układaj się do snu na lewym boku (krew swobodnie dociera do łożyska i lepiej pracują nerki – usuwają nadmiar płynów i zapobiegają obrzękom nóg i rąk). Ugnij prawą nogą (tę na górze). Podłóż pod nią poduszkę, a drugą wsuń pod brzuch. Zwróć uwagę na materac, na którym śpisz. Miękki, zapadający się może wywołać ból pleców.

5. Mam napady gorąca

Choć byłaś zmarzluchem, teraz ciągle ci ciepło, a chwilami nawet gorąco. To sprawka hormonów, szybszej przemiany materii i lepszego ukrwienia skóry. Ubierasz się lżej, a twój organizm stara ci się pomóc, wydzielając większe ilości potu, aby ochłodzić ciało. W ciągu dnia może być go około litra, niestety.
Jak sobie radzić? Noś luźne ubrania z przewiewnych tkanin, w których skóra może oddychać (np. z bawełny). Gdy czujesz, że zaczyna ci się robić za gorąco, usiądź i odpocznij, obniż temperaturę w mieszkaniu. Pij dużo chłodnej wody.

6. Brak mi tchu

Na przykład podczas wchodzenia po schodach, a czasem także bez wyraźnej przyczyny. Ciąża to spore obciążenie dla organizmu, również dla płuc, które muszą usunąć więcej dwutlenku węgla i przyjąć więcej tlenu niż zwykle. Ich objętość zwiększa się w ciąży o około 40% Z tygodnia na tydzień coraz im jednak trudniej, bo powiększająca się macica ogranicza miejsce, by mogły się rozszerzać. Przez to oddechy stają się płytsze i musisz brać je częściej.
Jak sobie radzić? Staraj się nie denerwować, bo to sprawia, że mięśnie stają się sztywne, a oddech płytki. Wykonuj spokojne ćwiczenia oddechowe – dotlenisz ciało i będziesz mniej zmęczona. Pod koniec ciąży, gdy dziecko przesunie się niżej, oddychanie stanie się dużo łatwiejsze.

W czasie ciąży musisz wyjątkowo dbać nie tylko o  swoje zdrowie, ale i zdrowie dziecka. Właśnie z tego powodu powinnaś robić kontrolne badania w danych tygodniach ciąży. Jeśli nie wiesz, co w jakim terminie powinnaś uczynić, skorzystaj z naszego cyklu ciąża tydzień po tygodniu. Dzięki niemu dowiesz się, jak rozwija się twoja pociecha oraz nie umknie ci żadna rzecz, której powinnaś dopilnować!

Redakcja poleca

REKLAMA