Jak postępować z buntownikiem

nastolatek, bunt, problemy rodzina
Nie chce cię słuchać, złości się i obraża z byle powodu. Na dodatek nie znosi żadnej krytyki i wszystko, co powiesz, kwestionuje. Dowiedz się, jak postępować ze zbuntowanym nastolatkiem, aby nie utracić z nim bliskości.
/ 15.06.2012 10:46
nastolatek, bunt, problemy rodzina
To naturalne, że dorastające dziecko nie znosi żadnej kontroli ani napominania. Przygotowując się do dorosłego życia, musi uniezależnić się od rodziców i określić własną tożsamość. Czy to oznacza, że na każdy wybryk małolata powinnaś przymykać oko? Albo że stale macie być w konflikcie? Absolutnie nie! Wbrew pozorom znalezienie wspólnego języka z nastolatkiem jest możliwe.

Emocje koniecznie trzymaj w ryzach
Jest zuchwały, pyskuje, gdy prosisz np. o ściszenie radia? Choć to niełatwe, nie odpowiadaj atakiem na atak. Spokojnie powiedz o swoim niezadowoleniu („W naszym domu się nie przeklina”), a potem wyjdź z pokoju, by dać sobie czas na ochłonięcie. Dopiero gdy emocje opadną, wytłumacz, że hałaśliwa muzyka po prostu cię męczy. Dziecko przemyśli wtedy swoje postępowanie. Krzykiem nic nie wskórasz.
Ważne! Zdobądź się na wyrozumiałość. Nastolatki często są aroganckie, bo przechodzą burzę hormonalną.

Postaw na szacunek i partnerstwo
Masz robić, co każę! Wyglądasz jak głupek! – choć takie słowa często aż cisną ci się na usta, unikaj ich jak ognia. Podobnie jak czytania e-maili i SMS-ów dziecka, szperania w jego szufladach. Pamiętaj, młodzi ludzie potrzebują odrobiny przestrzeni, do której dorośli nie mają dostępu. Są również wyjątkowo czuli na krytykę i nie cierpią nakazów.
Ważne! Zawsze wysłuchaj, co nastolatek ma do powiedzenia. Niech poczuje, że traktujesz go poważnie.

Nie bój się być stanowczą mamą
Wagaruje, sięga po alkohol? Twoja reakcja musi być zdecydowana. Uświadom małolatowi konsekwencje jego zachowań i postaw zdecydowane wymagania („Nie zgadzam się na picie piwa, to szkodzi twojemu zdrowiu”). Koniecznie też ostrzeż dziecko, że gdy złamie zakaz, nie uniknie kary. Nie będzie np. chodzić na imprezy przez miesiąc.
Ważne! Nie praw nastolatkowi kazań. Rozmawiaj z nim jak z dorosłym.

Chwal i doceniaj nawet za drobiazgi
Ma smykałkę do gotowania lub świetnie tańczy? Podkreślaj te zalety. Twoje dziecko powinno często słyszeć komplementy. To dodaje mu wiary w siebie, podnosi jego poczucie wartości i pomaga nabrać wiatru w żagle.
Ważne! Mów nastolatkowi, że jest mądry, dobry, zapewniaj o swojej miłości. Każdy tego potrzebuje.

Postaraj się wejść w jego świat
Kłótnia z przyjaciółką, pryszcz na nosie, nieodwzajemniona miłość... Dla młodego człowieka takie problemy mogą być dramatem. Lepiej więc zrezygnuj z pocieszania w stylu: „Nie ma się czym przejmować”. Przytul dziecko i postaraj się je zrozumieć, aby czuło, że je wspierasz.
Ważne! Zawsze znajdź czas na serdeczną rozmowę z synem czy córką. Nie poprzestawaj na zdawkowym: „Co tam w szkole?”. Tak bowiem nie utrzymasz z nastolatkiem bliskiego kontaktu.

Redakcja poleca

REKLAMA