Kuchnia czeska: Wkładka do zupy

Naród czeski w swej miłości do zup jest na tyle zawzięty, że i zwykły wywar z mięsa z warzywami, dzięki dodatkom może stać się pyszną, pożywną strawą.
/ 06.03.2009 08:23

Naród czeski w swej miłości do zup jest na tyle zawzięty, że i zwykły wywar z mięsa z warzywami, dzięki dodatkom może stać się pyszną, pożywną strawą.

Kuchnia czeska: Wkładka do zupyNiekoniecznie przecież ziemniaki czy ryż muszą pełnić rolę wypełnienia głębokiego talerza - a z takim talentem do potraw mącznych, jaki charakteryzuje naszych południowych sąsiadów, domowym sposobem przyrządza się wspaniałe kluseczki, klopsiki czy makarony. U nas już od dawna raczej nie praktykujemy przygotowywania tych zupnych wkładek własnoręcznie, ale prawda jest taka, że nic nie smakuje lepiej niż rosół z domowej produkcji makaronem.

Co więc znajdziemy w czeskiej zupie? Różnego rodzaju noky, czyli kluseczki oraz knedliczki, które wcale nie muszą być mączne. Trzy najciekawsze receptury poniżej – nadają się świetnie do zwykłego bulionu, ale równie dobrze eksperymentować można z nimi w innych zupach, z warzywami czy kremowych… i obyć się bez drugiego dania!

Noki maślane
10 łyżek mleka, 2 łyżki masła, 4 łyżki mąki (najlepiej grubej, krupczatki), 1 jajo, sól, gałka muszkatołowa
Mleko łączymy z solą, masłem, gałką i zagotowujemy. Przy wrzeniu zaczynamy dosypywać mąkę, stale mieszając – aż powstanie gładkie ciasto, nie lepiące się do ścianek garnka. Pozostawiamy do częściowego ostudzenia, po czym wbijamy jajo i ugniatamy gładkie ciasto. Łyżeczką wykrawamy z niego małe kluseczki, które wrzucamy na osolony wrzątek. Gotujemy ok. 5 minut i przelewamy zimną wodą.

Pieczone serowe noki
2 szkl. gorącej wody, 3 łyżki tłuszczu, 8 łyżek mąki, 4 łyżki tartego żółtego sera, 2 jajka, sól
Do gotującej się wody dodajemy tłuszcz, a po rozpuszczeniu dodajemy mąkę i ser. Mieszamy tak długo, aż ciasto odstaje od ścian. Po ostygnięciu wbijamy jaja i wyrabiamy na gładko. Łyżeczką wykrawamy małe noki i układamy na wysmarowanej tłuszczem blasze. Pieczemy kilka minut.

Wątrobowe knedliczki
1 szkl. zmielonych wątróbek kurzych, 4-5 ząbków czosnku, 1 jajko, 1 bułka, 1 mniejsza cebula, 1 ½ łyżki masła, 1 łyżka mąki, bułka tarta, pieprz, sól, majeranek
Wątróbki łączymy z posiekaną drobno cebulką i namoczoną w wodzie bułką. Dodajemy mąkę, roztarte masło, czosnek utarty z solą oraz resztę przypraw. Wbijamy jajko i dodajemy na tyle bułki tartej, aby z masy dało się uformować zwarte kuleczki, które nie rozpadną się od razu we wrzątku. Gotujemy kilka minut w osolonej, wrzącej wodzie.

Redakcja poleca

REKLAMA