Polki.pl
kom. (27)

Podwyższony poziom cholesterolu

W organizmie człowieka cholesterol występuje w tkankach i w osoczu krwi w postaci wolnej oraz w postaci zestryfikowanej długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi. Ogólna ilość cholesterolu w organizmie przeciętnego człowieka jest oceniana na 150-200 g, a wg innego źródła na jedynie 140 g.

Cholesterol wraz z trójglicerydami i kwasami tłuszczowymi tworzy lipidy, które krążą we krwi stanowiąc budulec błon komórkowych. Cholesterol jest niezbędny do utrzymania czynności układu nerwowego, skóry, mięśni, wątroby, jelit, serca, poza tym przyczynia się do tworzenia niektórych hormonów.

Podwyższony poziom cholesterolu

Należy pamiętać jednak, że jest to główny winowajca chorób sercowo-naczyniowych, w dużych ilościach cholesterol (głównie lipoproteiny o małej gęstości – LDL) odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych, przyczyniając się do ich zwężenia, ujawnienie niedokrwienia występuje dopiero przy znacznym zwężeniu naczynia, przekraczającym 70% jego światła.

Cholesterol zawarty w diecie, czyli ten, który spożywamy, jest dostarczany przez produkty pochodzenia zwierzęcego - pełne mleko, mięso, sery, jaja. Przekształcenie cholesterolu z diety do cholesterolu we krwi jest indywidualne i zależy od skłonności człowieka, tylko 30% cholesterolu krążącego we krwi pochodzi ze spożywanych pokarmów, ale jest to na tyle dużo, aby spowodować problemy.
Dlatego istotne jest kontrolowanie poziomu cholesterolu w organizmie, ważne jest zarówno stężenie całkowite jak i udział poszczególnych frakcji. LDL to tzw. „zły” cholesterol, który przyczynia się do powstawania zmian miażdżycowych. HDL to tzw. „dobry” cholesterol, chroni przed miażdżycą, dlatego jego powinno być dużo. Zwłaszcza u kobiet zbyt niski poziom tej frakcji wiąże się z bardzo poważnym ryzykiem rozwoju choroby niedokrwiennej serca.

PRAWIDŁOWE WARTOŚCI LIPIDÓW:
 • Cholesterol całkowity < 200mg/ dl (5,2mmol/l),
 • LDL cholesterol < 135 mg/dl (3,5 mmol/l),
 • HDL cholesterol  > 50 mg/dl (1,3 mmol/l) - kobiety;  > 35 mg/dl (0,9 mmol/l) - mężczyźni,
 • Trójglicerydy  < 200mg/dl (2,3mmol/l).
LECZENIE PODWYŻSZONEGO POZIOMU CHOLESTEROLU

Dieta
Leczenie hipercholesterolemii rozpoczyna się zawsze od włączenia odpowiedniej diety, która opiera się na ograniczeniu spożycia pokarmów bogatych w cholesterol na rzecz zwiększenia spożycia pokarmów bogatych w włóknik, tłuszczów roślinnych, ryb, poza tym przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie.

Czego nie jeść
 • Mięs zawierających cholesterol: tłuste mięsa, boczek, parówki, kiełbasa salami i inne wędliny, wątróbka, podroby, konserwy mięsne, tłuszcz i skóra z drobiu
 • Należy unikać potraw smażonych na maśle, smalcu, słoninie, oleju słonecznikowym, sojowym, czy kukurydzianym oraz na margarynach twardych (służących do smażenia). Dotyczy to również posiłków sprzedawanych komercyjne takich jak hamburgery, frytki czy chipsy.
 • Masła
 • Jajek
 • Pełnotłustego mleka i jego przetworów, np. śmietany, serów żółtych i topionych, lodów
 • Pieczywa białego
 • Połączenie cukru, cholesterolu i kwasów tłuszczowych nasyconych ma szczególnie silny wpływ na wzrost poziomu cholesterolu. Bardzo często połączenie takie występuje w słodyczach, wyrobach cukierniczych, ciastach, ciastkach, lodach i deserach, gdzie cukier łączy się z masłem, śmietaną, mlekiem, margaryną czy jajkami.
Co jeść:
 • Chude mięso (np. kurczaki) i chudą wędlinę (np. polędwicę). Niektóre ryby np. łosoś, tuńczyk, makrela zawierają omega-3 - kwasy tłuszczowe
 • Do smażenia lepsze są oleje oliwkowe i rzepakowe, które pod wpływem wysokiej temperatury nie ulegają utlenianiu. Osoby o podwyższonym cholesterolu i cierpiące na miażdżycę powinni w ogóle unikać smażonych potraw. Powinny zamiast tego spożywać raczej pokarmy gotowane, duszone, bądź pieczone z jak najmniejszą ilością tłuszczu.
 • margaryna miękka (do smarowania pieczywa), w malej ilości
 • Jedno jajko na tydzień zupełnie wystarcza, wliczając jajka stosowane do przygotowania posiłków.
 • Aby dostarczać inne niezbędne dla organizmu składniki, unikając obfitych w cholesterol, warto pić niskotłuszczowe mleko, jogurty, jeść chudy biały ser. Dzięki temu ogranicza się również ilość spożywanych kalorii. Otyłość jest również jedną z przyczyn wysokiego cholesterolu.
 • Pieczywo ciemne
 • Warzywa i owoce są dobrym źródłem witamin E, C i betakarotenu. Te mikroelementy chronią przed utlenianiem cholesterolu. Należy więc jeść dużo warzyw i owoców. Każdego dnia spożywaj duże ilości produktów zbożowych, warzyw, owoców.
 • Warto też jeść zboża. Warzywa, owoce i zboża zawierają błonnik, który powoduje obniżenie ilości cholesterolu w organizmie.
 • Błonnik znajdziemy również w płatkach owsianych, ryżu, kaszy, otrębach.
 • Aby uzupełniać braki tłuszczu, dobrze jest również jeść w niewielkich ilościach orzechy, nasiona strączkowe np. słonecznika lub dyni
 • Sprawdzaj na opakowaniach zawartość tłuszczu i cholesterolu.
 • Pij w niewielkich ilościach czerwone wino.
Zwiększenie aktywności fizycznej
Regularna aktywność fizyczna w korzystny sposób wpływa na stężenie lipidów, w tym cholesterolu, ułatwia utrzymanie równowagi pomiędzy dobrym i złym cholesterolem. Poza tym wzmacnia układ krwionośny i poprawia krążenie. Ułatwia również zrzucanie zbędnych kilogramów, co dodatkowo pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Wskazane są ćwiczenia fizyczne o umiarkowanym natężeniu - jazda na rowerze, bieganie, pływanie. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca wykonywanie ćwiczeń przez co najmniej 30-60 minut 3-4 razy w tygodniu. Osoby aktywne fizycznie mają o 45% mniejsze ryzyko choroby wieńcowej.

Farmakologia
Leki obniżające stężenie cholesterolu we krwi zazwyczaj stosuje się w ostateczności, gdy dieta i wysiłek fizyczny nie są w stanie doprowadzić do pożądanych stężeń cholesterolu. Istnieje kilka grup leków obniżających stężenie lipidów: statyny, pochodne kwasu fibrynowego i żywice jonowymienne. Leki te należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza!!!

J. RamossOceń 3,67 / 3

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? [video]

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Żyj zdrowo

Skomentuj Podwyższony poziom cholesterolu

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Podwyższony poziom cholesterolu

 • Poziom cukru we krwiŻyj zdrowoPoziom cukru we krwiCukrzyca jest podstępnym schorzeniem wyniszczającym powoli cały organizm. Określana jest jako grupa zaburzeń metabolicznych, której cechą charakterystyczną jest wysoki poziom glukozy we krwi, spowodowany niewłaściwym...więcej »
 • Jedzmy ryby!Żyj zdrowoJedzmy ryby!81% Polek uznaje, że spożywanie tłustych ryb morskich pomaga obniżyć poziom cholesterolu 1. I słusznie – są one bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, który pozytywnie wpływa na zdrowie serca.więcej »
 • Kuracja morelowaŻyj zdrowoKuracja morelowaMorele mają dużo żelaza, potasu i witaminy A. Właśnie witamina A chroni nas przed nowotworami, obniża poziom cholesterolu we krwi.więcej »
 • Dobroczynna moc wina&amp;#8230;Żyj zdrowoDobroczynna moc wina…Od dawna wiadomym, że w krajach, w których pija się dużo wina, np. we Francji, stosunek procentowy zawałów serca leży na stosunkowo niskim poziomie w porównaniu do innych krajów. Poza tym wino pomaga zapobiegać...więcej »
 • Kwasy tłuszczoweŻyj zdrowoKwasy tłuszczoweTłuszcze to składniki pokarmowe, stanowiące najlepsze źródło energii. Ich niedobór może okazać się dla nas mało korzystny. Jedne z nich należy ograniczać z uwagi na zawartość złego cholesterolu i...więcej »
 • Na zdrowie? Na zdrowie!Żyj zdrowoNa zdrowie? Na zdrowie!Lekarze nefrolodzy już od dawna chwalą moczopędne właściwości piwa .Czerwone wino ma w swoim składzie bioflawonoidy – związki które wpływają na podwyższenie w organizmie tzw. dobrego cholesterolu korzystnie...więcej »
 • Doniesienia ze świata naukiŻyj zdrowoDoniesienia ze świata naukiWykazano, że im większy jest poziom stresu matek tym wyższe ryzyko, że dziecko będzie otyłe. Dotyczy do domów, w których ilość jedzenia jest wystarczająca. Największe oddziaływanie stresu matki zaobserwowano w...więcej »
 • Kontroluj stres!Zdrowy styl życiaKontroluj stres!Adrenalina to tak zwany hormon walki. Jej poziom wzrasta w stanie zagrożenia. Oznacza to, że adrenalina odgrywa istotną rolę w mechanizmie stresu. Zatem stres jest naturalną reakcją organizmu. Odpowiednia dawka stresu...więcej »
 • Margaryna - nośnik olejów roślinnychŻyj zdrowoMargaryna - nośnik olejów roślinnychMargaryna to dość popularne smarowidło, bez którego wielu z nas nie może się obyć. W przeciwieństwie od masła, zawiera bardzo mało cholesterolu lub jest od niego wolna. Jest to mieszanina tłuszczów roślinnych i...więcej »
 • Produkty obniżające cholesterolŻyj zdrowoProdukty obniżające cholesterolOrganizatorzy kampanii „Sekrety kobiecych serc” alarmują: wiele kobiet nie wie, które produkty żywnościowe wpływają niekorzystnie na kondycję układu sercowo-naczyniowego. 12% respondentek wskazało masło, a...więcej »
 • Darmowe badanie nerekŻyj zdrowoDarmowe badanie nerekBezpłatne badania w trzecią rocznicę działalności stacji dializ Fresenius - INCP w Radomiu. Organizowana dzisiaj akcja “Zbadaj nerki – Twój filtr życia” łączy profilaktykę, edukację i propagowanie...więcej »
 • Słońce, kobiety i bólŻyj zdrowoSłońce, kobiety i bólNiski poziom witaminy D uwalnianej pod wpływem ekspozycji na słońce, może być przyczyną chronicznych bólów u kobiet. Badający tą zależność naukowcy są pełni nadziei, jeśli chodzi o leczenie dotkliwych...więcej »
 • Cholesterole i trójglicerydy - cz.2: hipolipidemiaŻyj zdrowoCholesterole i trójglicerydy - cz.2: hipolipidemiaWiemy już, że nadmiar tłuszczów w organizmie jest dla nas szkodliwy. Sprzyja w głównej mierze chorobom serca i naczyń krwionośnych. Raczej nie wspomina się o czymś takim jak hipolipidemia, czyli stan, w którym...więcej »
 • 5 mitów stomatologicznychZdrowotne ciekawostki5 mitów stomatologicznychChoć stomatologia należy do jednych z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny, a współczesne metody leczenia przeniosły się na zupełnie inny, dawniej nieosiągalny poziom, to wciąż można spotkać wiele,...więcej »
 • Zobacz podobne do Podwyższony poziom cholesteroluwięcej podobnych
Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Zdrowie