Tężec - objawy, leczenie i zapobieganie

Tężec - objawy i leczenie fot. Fotolia
Wywołują go drobnoustroje, które czają się w ziemi, wodzie i kurzu. Wystarczy drobne skaleczenie, by się zarazić.
Agnieszka Czechowska / 04.05.2016 06:59
Tężec - objawy i leczenie fot. Fotolia

Wszystkiemu winna bakterie Clostridium tetani, które od swego kształtu nazywane są laseczkami tężca.

Skąd ten problem?

Jak wynika ze statystyk, 80 proc. zakażeń powstaje wskutek drobnych zranień. Największe ryzyko łączy się ze skaleczeniami powstałymi poza domem, np. w ogrodzie, lesie czy w czasie kąpieli w stawie czy jeziorze. Wówczas do rany razem z brudem dostają się także bakterie tężca. W ludzkim organizmie zaczynają one produkować silną truciznę – tetanospazminę, która uszkadza centralny układ nerwowy.

Objawy zakażenia tężcem

Okres wylęgania choroby, czyli czas od zakażenia organizmu do wystąpienia pierwszych objawów wynosi najczęściej od 3 do 14 dni. O tym, że mogło dość do zakażenia bakteriami tężca świadczą:

  • ból i sztywność mięśni w okolicy zranienia;
  • uśmiech sardoniczny – charakterystyczny przymusowy uśmiech;
  • sztywność karku, zaburzenia połykania, skurcz mięśni grzbietu powodujący odgięcie ciała ku tyłowi;
  • drgawki – na początku kilkusekundowe, w miarę postępu choroby czas ich trwania wydłuża się;
  • rozdrażnienie, niepokój, bóle głowy;
  • zaburzenia oddychania – pojawiają się, gdy dojdzie do zajęcia mięśni oddechowych i mięśni krtani.

Uwaga! Objawy te nie muszą występować jednocześnie! Nawet jeden z nich może świadczyć o zakażeniu tężcem, jeśli poprzedzało go zranienie skóry. W takiej sytuacji lepiej nie zwlekać i jak najszybciej wybrać się do lekarza.

Na czym polega leczenie tężca?

Leczenie tężca odbywa się zawsze w warunkach szpitalnych, zwykle na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, gdzie w razie konieczności może być prowadzone wspomaganie oddechowe. Chory pozostaje w zacienionym, wyciszonym pomieszczeniu (wszelkie bodźce nasilają prężenia). W leczeniu stosuje się antybiotyki, przeciwciała unieszkodliwiające toksynę tężcową, leki zwiotczające (poprawiają komfort chorego, bo ograniczają sztywnienie mięśni). Jeśli pacjent nie był szczepiony lub cykl szczepień był nie pełny, podaje się mu również szczepionkę przeciwtężcową.

Lepiej zapobiegać...

Najlepszą metodą profilaktyki są szczepienia przeciw tężcowi. Zgodnie z kalendarzem szczepień ostatnia szczepionka podawana jest w 19 roku życia. Potem trzeba ja uzupełniać co 10 lat . Koszt szczepionki to ok. 20 zł. Uwaga! Jeśli doszło do poważnego zranienia i rana jest zanieczyszczona, przemyj ja ciepłą wodą z mydłem i jedź do szpitala po zastrzyk przeciwtężcowy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA