Zachowanie psa - co oznacza

Zachowanie psa - co oznacza fot. Fotolia
Obserwuj uważnie swojego pupila, a dowiesz się co czuje w danej chwili!
Małgorzata Świgoń / 17.02.2015 05:09
Zachowanie psa - co oznacza fot. Fotolia

Właściciele psiaków na ogół potrafią wiele zrozumieć z tego co chce im powiedzieć ukochany pupil. Pomaga w tym obserwacja zachowania czworonoga, ale także tembr głosu szczekającego psa. Oto ściągawka dla tych, którzy jeszcze nie mają doświadczenia w rozmowach z czworonogiem.

Co oznacza zachowanie psa?

1. Co mówi ogon psa?

Dla czworonoga to bardzo ważna część ciała – podstawowe narzędzie komunikacji z innymi psami i opiekunem. Zwykle uważamy, że merdający psiak wyraża przyjazne zamiary. Tymczasem nie do końca tak jest.
  1. Miarowe machanie ogonem oznacza, że zwierzęciem targają sprzeczne uczucia. Chciałby jednocześnie uciec i zostać na miejscu. Szczeniaki zaczynają merdać ogonkami dopiero w wieku 6-7 tygodni, gdy potrafią już walczyć o swoje, gryźć i tarmosić się z braćmi, a w ich psychice pojawiają się różne sprzeczne uczucia, np. strach i głód.
  2. Są różne rodzaje merdania. Pies słabszy, który czuje się zdominowany, zatacza ogonem szerokie koła. Silny pies ma ogon usztywniony i robi nim małe kółka.
  3. Im zwierzę jest niżej w hierarchii tym niżej trzyma ogon, osobnik pewny macha ogonem podniesionym prosto w górę.
  4. Wydaje nam się, że pies, który kuli ogon boi się, jest niepewny. To prawda, ale pies podwija ogon pod siebie przede wszystkim dlatego, by przytłumić woń, którą wydzielają jego gruczoły okołoodbytowe i która jest jego znakiem rozpoznawczym. Tłumienie tego zapachu to u psów to samo co u ludzi nieśmiałe zakrywanie twarzy. Sposób trzymania ogona od razu sygnalizuje, czy pies jest dominujący czy podporządkowany.

2. Głowa do góry!

Jeśli psu brak odwagi, stara się tak zachować, by uniknąć ataku agresora czyli dokładnie przeciwnie niż napastnik.
  • Gdy atakujący pies ma głowę opuszczoną, zaatakowany podnosi ją, jeśli napastnik jeży sierść, u zaatakowanego jest ona gładka.
  • Pies słabszy często przypada do ziemi, by wydać się jak najmniejszym, a jeśli to nie pomaga, przewraca się na grzbiet i wymachuje łapami w powietrzu. Przybiera pozycję szczeniaka i w ten sposób uruchamia u silniejszego zwierzęcia mechanizm, który powstrzymuje atak.

3. Szczek szczekowi nierówny

Szczekanie to bardzo ważna forma komunikowania się. Nietrudno w nim rozróżnić kilka rodzajów dźwięków.
  • Gdy pies chce zwrócić na siebie uwagę człowieka, często posługuje się odgłosami typowymi dla szczeniąt, jak skomlenie czy piszczenie. Być może wynika to stąd, że człowiek opiekując się psem przez całe jego życie doprowadził do wydłużenia okresu szczenięcego i sprawił, że psiak czuje się trochę jak dziecko swojego opiekuna.
  • Ostre szczekanie i warczenie to groźba lub alarm.
  • Pełne skargi wycie sygnalizuje lęk lub frustrację np. z powodu opuszczenia. Wyciem pies wzywa do siebie człowieka lub inne psy.
  • Małe psy szczekają znacznie zajadlej. Często takie męczące zachowanie nieświadomie utrwalają sami właściciele. Biorą bowiem na ręce szczekającego pieska w nadziei, że w ten sposób uspokoją go. Tymczasem wywiera to odwrotny skutek – psy czują się zachęcone do jeszcze wytrwalszego hałasowania.

Przeczytaj także:

Redakcja poleca

REKLAMA