Ogrody zimowe

Marzenie o własnym domu często motywowane jest chęcią posiadania własnego kawałka ziemi. Przydomowy ogród to zielony azyl, w którym odpoczywamy, urządzamy przyjęcia dla rodziny i przyjaciół, czy uprawiamy własny warzywnik. A gdyby tak zachować urok zielonej oazy przez cały rok? Doskonałym rozwiązaniem są ogrody całoroczne, nazywane też zimowymi.
Marta Kosakowska / 11.07.2012 06:02

Marzenie o własnym domu często motywowane jest chęcią posiadania własnego kawałka ziemi. Przydomowy ogród to zielony azyl, w którym odpoczywamy, urządzamy przyjęcia dla rodziny i przyjaciół, czy uprawiamy własny warzywnik. A gdyby tak zachować urok zielonej oazy przez cały rok? Doskonałym rozwiązaniem są ogrody całoroczne, nazywane też zimowymi.

Fot. wymarzonyogrod.pl

Wyobraź sobie mroźny zimowy dzień i spadający z nieba biały puch, który stopniowo pokrywa wszystko wokół, podczas gdy ty, z kubkiem aromatycznej kawy w ręku siedzisz w ciepłym pomieszczeniu otoczony soczyście zieloną roślinnością. Niemożliwe? A jednak. Takie marzenie może stać się rzeczywistością, jeśli stworzysz w swoim domu niepowtarzalny ogród całoroczny.

Fot. Lanteir Tachnologies, Glassystem

Fot. PHU Stolar

Ogrody zimowe mają swój rodowód w popularnych niegdyś pomarańczarniach, które budowano od południowej strony domu, ze względu na duże nasłonecznienie. Oranżerie służyły wówczas głównie do hodowli roślin egzotycznych, takich jak pomarańcze czy cytryny. Dziś w przeszklonych przybudówkach i werandach roślinność pełni funkcję dekoracyjną, a głównym celem posiadania ogrodu zimowego jest jego charakter rekreacyjny. Od kiedy idea ogrodów zimowych została odkryta na nowo, przeżywają one swój renesans. A ponieważ od czasów wspominanych oranżerii nastąpił znaczący postęp w rozwoju technologii, dziś wykonanie przeszklonej konstrukcji ograniczać może właściwie tylko wyobraźnia projektanta.

Fot. Conflo, Pro-Fil

Fot. Argo, Anta

Eko-oszczędność

Pięknie urządzony ogród zimowy to nie wszystko. W dzisiejszych czasach liczy się nowoczesność zastosowanych w nim rozwiązań technicznych. A te tożsame są z rozwiązaniami ekologicznymi – przyjaznymi dla ludzi i środowiska. Posiadanie ogrodu zimowego, często kojarzone jest z efektownym, ale zbędnym luksusem, ze względu na duże straty energii. Jak się okazuje, wcale nie musi tak być. Firmy, mające w swojej ofercie ogrody zimowe, prześcigają się w coraz doskonalszych rozwiązaniach umożliwiających oszczędzanie energii. Kwestią zasadniczą są odpowiednie parametry izolacji cieplnej okien i drzwi w naszym ogrodzie zimowym. Warto również zwrócić uwagę na firmy, które oferują systemy pozwalające na pozyskiwanie i wykorzystywanie energii słonecznej. Światło słoneczne, uzyskiwane przez duże oszklone powierzchnie ogrodu zimowego, przetwarzane jest na ciepło i może służyć np. do podgrzewania płytek podłogowych. Takie rozwiązanie pozwala na wyraźne zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło dostarczane przez konwencjonalne źródła ogrzewania domu. Jednocześnie ogród zimowy nie jest obiektem zamkniętym. Otwierane elementy, np. drzwi przesuwne lub okna uchylno-rozwierane, pozwalają na kontakt z naturą, przy czym są one cieplnie izolowane, co pozwala na oszczędność energii i kosztów.

Fot. PHU Stolar

Na rynku dostępny jest szeroki wybór wzornictwa, który umożliwia realizację indywidualnych projektów ogrodów zimowych. Bogato prezentuje się również paleta akcesoriów dodatkowych typu: systemy wentylacyjne, ochrona przeciwsłoneczna, moduły sterujące, moduły fotowoltaiczne itp. Dzięki czemu z powodzeniem zrealizujemy projekt doskonale pasujący do naszego domu.
Ta nietypowa forma architektoniczna daje złudzenie przebywania na łonie natury, podczas, gdy faktycznie znajdujemy się w pomieszczeniu zamkniętym. Kluczem do sukcesu jest tutaj dobry, solidnie wykonany projekt, odpowiednio dobra roślinność i meble, a nasza zielona oaza będzie cieszyć oko przez cały rok.
 

Redakcja poleca

REKLAMA