Kaloryczność kawy - 3 fakty o których nie miałaś pojęcia

Kaloryczność kawy - 3 fakty o których nie miałaś pojęcia fot. Fotolia
Nie tylko ma właściwości odchudzające, ale również... No właśnie, o tym jeszcze nie słyszałaś!
/ 22.11.2013 09:47
Kaloryczność kawy - 3 fakty o których nie miałaś pojęcia fot. Fotolia

Teoria nr 1: Kofeina spala kalorie

Kofeina przyjmowana w dużych dawkach (300 mg/dobę) stymuluje proces termogenezy, 
w wyniku którego organizm wytwarza ciepło, konieczne do utrzymania stałej temperatury ciała. Wpływa tym samym na zwiększenie liczby spalanych kalorii, głównie podczas wysiłku fizycznego. Jednocześnie pobudza organizm, przygotowując go do tempa intensywnych ćwiczeń.

To dlatego większość dostępnych na rynku preparatów termogennych, wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej, ma w swoim składzie kofeinę.

Teoria nr 2: Kawa zmniejsza apetyt

Obniżenie łaknienia w wyniku spożycia dawki kofeiny jest możliwe. Działanie to, bazujące na wzroście poziomu glukozy we krwi, daje jednak krótkotrwałe skutki. Badania wykazują skuteczność związku szczególnie w przypadku słodyczy.

Dzieje się tak, w wyniku blokowania opiodów – substancji uzależniających, pochodzących ze słodkich przekąsek. Skutkuje to zmniejszeniem doznania przyjemności po zjedzeniu słodyczy, a co za tym idzie – obniżeniem ochoty na nie.

Teoria nr 3: Kawa nie ma kalorii, więc nie tuczy

Kwestia kaloryczności kawy często jest mylnie rozumiana. Jej wartość dla espresso jest niska – filiżanka napoju zawiera bowiem od 1 do 3 kcal. Nierzadko jednak nieświadomie zawyżamy ją przez dodawanie wysokokalorycznych dodatków, tj. syropów smakowych czy bitej śmietany. Tak podana kawa przyjmuje formę deseru.

Warto pamiętać, że do cappuccino dodawane jest spienione, tłuste mleko, które również zawiera sporo kalorii. Kawa serwowana 
w popularnych sieciach gastronomicznych, ze względu na swój rozmiar i dużą zawartość mleka, ma od 200 do 300 kcal. Napój z dodatkiem syropu lub cukru oraz bitej śmietany może zawierać nawet 600 kcal, co stanowi około ¼ dziennego zapotrzebowania kalorycznego dorosłej osoby.

napisane na podstawie materiałów prasowych Segafredo Zanetti

Redakcja poleca

REKLAMA