Nawilżenie to podstawa

kobieta, woda, nawilżanie
Twojej cerze wciąż chce się pić. Nie ignoruj tej zachcianki, a skóra odwdzięczy ci się promiennym wyglądem.
/ 14.04.2011 14:36
kobieta, woda, nawilżanie
Nawilżanie skóry to podstawa pielęgnacji bez względu na wiek i rodzaj cery. Jednak nie chodzi o to, by wprowadzić wodę do skóry, ale o to, by ją tam zatrzymać. Trzeba zrobić wszystko, aby częściowo uszczelnić naskórek tak, żeby woda nie uciekała z niego zbyt szybko (w ciągu doby przez tkanki skórne wyparowuje ok. 1 szklanki wody).

W wysuszonej skórze procesy metaboliczne ulegają spowolnieniu, komórki są gorzej dotleniane, odżywiane i oczyszczane. Szybciej tworzą się zmarszczki.

Zatrzymaj wilgoć
Skóra, podobnie jak inne tkanki organizmu, zawiera mnóstwo wody.
Jej uwodnienie zmienia się w zależności od warstwy: położona głębiej skóra właściwa zawiera aż 50 proc. wody, podczas gdy zewnętrzna część naskórka już tylko 10 proc. Dążenie do wyrównania stężeń powoduje, że woda nieustannie wędruje z głębszych, lepiej uwodnionych warstw do naskórka, a stamtąd paruje.
Na szczęście skóra potrafi w pewnym stopniu bronić się sama przed utratą wody, wytwarzając na powierzchni powłoczkę z tłuszczu i potu. Jest to tzw. płaszcz lipidowy. Z kolei wewnątrz skóry wilgoć jest zatrzymywana przez mieszaninę substancji zwanych NMF (naturalny czynnik nawilżający). To głównie kwasy hialuronowy i polimlekowy, mocznik, aminokwasy. Wychwytują one docierającą do skóry wodę i ją magazynują.
Warto wiedzieć:
Po czym poznać, że cerze brakuje wody? Sygnały alarmowe to pieczenie, nieprzyjemne napięcie, a jednocześnie wiotczenie i szorstkość naskórka. Przesuszeniu może ulec każdy rodzaj cery, nawet ta najbardziej tłusta.

Twój przyjaciel krem
Utrzymanie wilgoci w naskórku to zadanie dla kremu lub balsamu.
Oba preparaty zawierają wodę, choć to nie ona nawilża (odparowuje po kilku minutach). Jednak dobrze się w niej rozpuszczają różne substancje pielęgnacyjne, również te, które poprawiają nawilżenie skóry. Trzeba pamiętać, że przesuszona skóra jest bardzo delikatna, nie lubi zbyt wielu preparatów pielęgnacyjnych naraz i źle znosi ciągłe testowanie nowych kosmetyków. Dlatego warto pozostać przez pewien czas przy tych, które się sprawdziły i potrafią spełnić nasze wymagania.
Warto wiedzieć:
Jak wybrać najlepszy krem? Metodą prób i błędów. Jeśli po 2–3 godzinach od aplikacji kremu poczujesz, że masz ściągniętą skórę i powinnaś znów posmarować twarz, prawdopodobnie kosmetyk jest za lekki. Wypróbuj wtedy produkt bardziej tłusty. Ta zasada nie dotyczy jedynie odwodnionej cery tłustej. Lepiej aplikować jej żele i emulsje o lżejszej konsystencji takie jak Olay Active Hydrating Nawilżająca Emulsja na dzień dla skóry normalnej i mieszanej. Istnieje bowiem ryzyko, że gęste, tłuste kremy mogą nasilić łojotok. Krem nakładamy cienką warstwą w kierunku od dołu ku górze i od środka na boki. Można też go delikatnie wklepać – nie lubi tego jedynie cera naczynkowa.