Migdałowa Grecja

Słodkie, kruche, ciągnące, pełne aromatu - takie są greckie specjały ukryte pod pięknymi nazwami baklava, amygdala czy pasteli. Zapraszamy na migdałową podróż…
/ 09.06.2009 11:13
Słodkie, kruche, ciągnące, pełne aromatu - takie są greckie specjały ukryte pod pięknymi nazwami baklava, amygdala czy pasteli. Zapraszamy na migdałową podróż…

W starogreckim zamiast “dziadka do orzechów” jest “dziadek do migdałów” – nic dziwnego, bo ten kraj od setek lat jest wielkim migdałowym sadem! Antyczni uważali, że te gorzkie, jedzone przed winną libacją, zmniejszały znacznie kaca. Ponadto przypisywano im magiczne właściwości, jeśli chodzi o płodność (nie było ślubu bez migdałów), zaś kontrast między słodkością skórki tradycyjnego prażonego w cukrze migdała, a jego gorzkawym wnętrzem uważany był za najlepszą metaforę… małżeństwa.

Migdałowa Grecja
Fot. Balkava

Obok znanej wszystkim miłośnikom śródziemnomorskiej baklavy, którą polecam pozostawić jako przysmak regionalny – do jedzenia na miejscu, w gorącym słońcu i ze schłodzoną rakiją, ciekawą propozycją na letni piknik albo przyjęcie w ogrodzie mogą być migdałowe ciasteczka, amygdala, oraz orzechowo-sezamowe chrupki, pasteli. Oba stanowią ulubiony element podatkowych pudełek, którymi greckie gospodynie wymieniają się podczas kurtuazyjnych wizyt. Jeśli nie mamy zaprzyjaźnionej gospodyni, to z powodzeniem można wypróbować te specjały w tradycyjnych malutkich cukierniach…

Pasteli
Składniki:
  • 2 ½ szkl. nasion sezamu,
  • 1 ½ szkl. miodu,
  • ½ szkl. migdałów,
  • skórka otarta z pomarańczy
Skórkę zalewamy połową szklanki gorącej wody, pozostawiamy do ostygnięcia. Miód podgrzewamy, aż zacznie bulgotać, dodajemy sezam i grubo pokrojone migdały. Mieszamy drewnianą łyżką i gotujemy ok. 10 minut, aż do uzyskania złoto-brązowej barwy. Na blat lub szklany talerz skropiony wodą ze skórką wylewamy miksturę i rozsmarowujemy do grubości ok. 1 cm. Przykrywamy całość pergaminem i wałkujemy, aby otrzymać duży prostokąt o grubości ok. 0,5 cm. Usuwamy papier, wyrównujemy brzegi i kroimy całość na pasy, każdy z pasów na kwadraty, a kwadraty na pół, na trójkąty. Za pomocą metalowej szpatułki delikatnie podnosimy ciastka z blatu i wkładamy do szczelnego pojemnika wyłożonego pergaminem. Przechowujemy w temperaturze pokojowej.

Amygdala

Składniki:
  • 330 g blanszowanych migdałów,
  • 1 ¾ szkl. cukru pudru,
  • 3 białka,
  • sok z cytryny,
  • 1 łyżka soku pomarańczowego
Migdały miksujemy w blenderze. Dodajemy cukier i dobrze mieszamy. Dodajemy sok z 1 cytryny i łyżkę soku z pomarańczy. Dokładnie mieszamy. Ubijamy białka na sztywną pianę i dodajemy do migdałowej mieszanki. Formujemy wałeczki i umieszczamy je na papierze do pieczenia, na blasze, uważając by się nie stykały. Pieczemy w temp. 180 stopni aż do zbrązowienia.

Agata Chabierska

Redakcja poleca

REKLAMA