Kuchnia czeska: Polędwica z knedlikiem

Cała idea jedzenia knedlików polega na rytuale moczenia miękkich kawałków ciasta w gęstym sosie, najlepiej mięsnym. Prawdziwy Czech, z kuflem piwa po prawicy, będzie ostatnimi kęsami puszystej kluski wymywał talerz do czysta…
/ 21.03.2009 10:06

Cała idea jedzenia knedlików polega na rytuale moczenia miękkich kawałków ciasta w gęstym sosie, najlepiej mięsnym. Prawdziwy Czech, z kuflem piwa po prawicy, będzie ostatnimi kęsami puszystej kluski wymywał talerz do czysta…

Tutaj dla porządku dodam, że zasadniczo knedlików Czesi mają dwa główne rodzaje: houskowe, czyli proszkowe z kawałkami bułki w środku, oraz ziemniaczane, o cięższej, rzekłabym glinianej konsystencji (wszystkich odmian jest oczywiście o wiele więcej). Te pierwsze dobre gospodynie wciąż przyrządzają samodzielnie (przepis poniżej), ale w większości sklepów kupić można też dobrej jakości schłodzone drożdżowe knedliki, które pokrojone na plastry odgrzewa się szybko na parze lub w kuchence mikrofalowej.

Jednym z ulubionych szlachetnych mięsiw wymagających obecności drożdżowych klusek jest polędwica na śmietanie. Sos jest dość charakterystyczny, bo oparty na słodkawej marchewce, a całość tworzy kompozycję naprawdę doskonałą. Samo przygotowanie wymaga trochę pracy i czasu, ale na wyjątkową okazję na pewno warto się postarać.

Polędwica na śmietanie
800 g polędwicy wołowej, 3 plastry słoniny, sól, pieprz i olej; 1 marchewka, 1 pietruszka, ¼ selera, 1 cebula, 5 ziaren ziela angielskiego, 5 ziaren pieprzu, 1 łyżeczka tymianku, 1 listek bobkowy, 1 cytryna, 1 łyżeczka octu, 1 łyżeczka cukru, 2 łyżki mąki, 2 łyżki masła, 200 ml śmietany słodkiej.
Umyte, osuszone mięso naszpikowane kawałkami słoniny, osolone i opieprzone smażymy na oleju ze wszystkich stron, aż będzie brązowe. Na tym samym oleju smażymy posiekaną cebulkę, a po kilku minutach dodajemy startą na grubych oczkach włoszczyznę. Podsmażamy, z powrotem wkładamy mięso na patelnie, podlewamy wodą, dodajemy przyprawy, pokrojoną w plastry cytrynę, ocet i dusimy do miękka. W razie potrzeby dolewamy wody i obracamy polędwicę (można przełożyć do gorącego pieca i zapiekać). Gotowe mięso wyjmujemy na talerz, z włoszczyzny wybieramy ziele, pieprz i listek laurowy, miksujemy i łączymy z zasmażką przygotowaną z mąki i masła. Podlewamy wody i dusimy ok. 20 minut. Na koniec dolewamy ostrożnie śmietanę i doprawiamy solą, pieprzem, cukrem i sokiem cytrynowym. Pokrojone na plastry mięso podgrzewamy w sosie i podajemy na głębokim talerzu.

Knedliki
3 ½ szkl. mąki (jak najgrubszej), 2 szkl. ciepłej wody, 150 ml mleka, 1 żółtko, 1 opakowanie proszku do pieczenia, 2 bułki pokrojone na kosteczki, sól
Mąkę wymieszaną z proszkiem i solą zalewamy ciepłą wodą i mlekiem, w którym wcześniej rozbełtujemy żółtko. Zagniatamy ciasto (wymaga to trochę czasu!). Dodajemy kawałki bułki, jeszcze raz zagniatamy i dzielimy całość na cztery części. Z każdej rolujemy wałek i gotujemy pół godziny w osolonej wodzie.

Redakcja poleca

REKLAMA