Karmienie a choroba mamy

Czy chora mama może karmić swoje maleństwo piersią? Przy jakich chorobach jest to absolutnie zabronione. Jakich leków nie może zażywać mama?
/ 26.12.2007 21:55
Chciałabym dowiedzieć się czegoś na temat karmienia dziecka, w czasie kiedy mama jest chora. Mam 3 miesięczną córkę, którą karmię piersią i ostatnio byłam przeziębiona (katar, kaszel i gorączka). Nie brałam żadnych lekarstw, ale córkę karmiłam nadal. Czy powinnam była odstawić dziecko od piersi na czas choroby?
/Ewelina, 24 lata/


Dobrze Pani zrobiła. Nie trzeba odstawiać dziecka od piersi w obawie przed tym, żeby się nie zaraziło. To właśnie przeciwciała w Pani pokarmie, które szczególnie w czasie Pani choroby są wytwarzane, chronią dziecko przed wirusami. Kiedyś uważało się, że mama karmiąca przekaże "przeziębienie" dziecku, poprzez pokarm. Dzisiaj wiadomo, że wirusy docierają do nas najczęściej drogą kropelkową, więc wszyscy w domu narażeni są na zarażenie, natomiast tylko dziecko karmione piersią jest chronione poprzez przeciwciała zawarte w pokarmie. Nawet jak mama ma wysoką gorączkę może karmić malucha, a po karmieniu może zażyć środek przeciwgorączkowy zawierający paracetamol lub ibufen (ale nie aspirynę czy pyralginę).

Jakie lekarstwa można przyjmować w trakcie karmienia piersią?
/Edyta, mama Jasia/


Zanim podejmie się decyzję o przyjęciu jakiegokolwiek leku należy rozważyć konieczność jego podania. Jeżeli jest to konieczne, ze względu na dobro mamy, powinno się dobrać taki lek, który jest bezpieczny dla dziecka. Najlepiej jest wtedy zażywać go po karmieniu (np. przed długą przerwą nocną). Na stronie internetowej Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią (www.laktacja.pl) znajduje się lista wielu leków dozwolonych i niedozwolonych do spożywania w czasie karmienia piersią. W razie niepewności co do leku, który przepisał Pani lekarz, można tam sprawdzić jaki może mieć wpływ na dziecko.

Do leków bezwzględnie zabronionych w czasie karmienia piersią należą: Pyralgina, Aspiryna, leki przeciwnowotworowe, preparaty radioaktywne, leki psychotropowe, leki o działaniu narkotycznym.

Jeżeli mimo wszystko mama musi zażyć lek, który może stanowić niebezpieczeństwo dla jej dziecka, powinna na czas swojego leczenia odstawić dziecko od piersi, ale w tym czasie regularnie odciągać pokarm (i wylewać), aby utrzymać laktację na odpowiednim poziomie. Po powrocie do zdrowia może ponownie karmić piersią, o ile w tym czasie zadbano o to, aby nie został zaburzony odruch ssania u dziecka.

Jestem chora na cukrzycę, należę do poradni diabetologicznej i mam ustawioną odpowiednią terapię insuliną. Spodziewam się dziecka, które chciałabym karmić piersią. Czy moje leczenie może wpłynąć negatywnie na dziecko? Czy można karmić przy takiej chorobie przewlekłej jak moja?
/Katarzyna, 28 lat/


Jest Pani pod opieką poradni, więc dawka insuliny została dobrana odpowiednio do stanu Pani choroby i na pewno jest bezpieczna dla ciąży, więc po porodzie może Pani spokojnie karmić dziecko z korzyścią dla jego zdrowia.

Karmienie piersią jest zabronione w następujących przypadkach: /wg.*M.J.Okrzesik "Piersią spoko", str.67/
  • zakażenie wirusem HIV
  • zmiany zakaźne na piersi (opryszczka, kiła) - do czasu wyleczenia choroby mama nie karmi piersią chorą, ale pokarm z niej odciąga i wylewa)
  • stan zdrowia matki, uniemożliwiający zajmowanie się dzieckiem (choroby psychiczne, choroby krążenia)
  • gruźlica - mama nie może karmić dziecka bezpośrednio z piersi, ale dziecko może być karmione jej pokarmem, (prątki gruźlicy nie przechodzą do mleka)
  • cytomegalia - mama chorująca na tą chorobę odciąga pokarm, pasteryzuje go i w takiej postaci podaje dziecku (nie dotyczy to wcześniaków)
  • żółtaczka typu A lub C - gdy mama choruje nie może karmić, ale po wyleczeniu powinna wrócić do karmienia piersią, o ile zadbała o podtrzymanie laktacji
  • galaktozemia - wrodzona choroba metaboliczna dziecka
Zawsze w przypadku wątpliwości związanych z chorobami w czasie karmienia piersią warto zwrócić się do najbliższej poradni laktacyjnej.

Redakcja poleca

REKLAMA