Jak przechowywać żywność?

Produkt jest niezdatny do spożycia, gdy pojawi się na nim “kożuszek” pleśniowy, zaczyna brzydko pachnieć lub zmienia się jego barwa. Jak zapobiec psuciu się żywności?
/ 24.03.2008 14:41

Produkt jest niezdatny do spożycia, gdy pojawi się na nim “kożuszek” pleśniowy, zaczyna brzydko pachnieć lub zmienia się jego barwa. Jak zapobiec psuciu się żywności?

Czy możemy jako konsumenci wpłynąć na przedłużenie trwałości produktów? Czy każdy produkt włożony do lodówki zachowa przez długi czas swoją trwałość?

Produkty żywnościowe przechowywane w różnych warunkach przez pewien okres czasu podlegają wielu przemianom: mikrobiologicznym, biochemicznym, chemicznym, fizycznym.

Szereg tych zmian zachodzących z upływem czasu może prowadzić do obniżania wartości odżywczej, zdrowotnej, organoleptycznej na skutek niewłaściwej temperatury przechowywania, wilgotności, dostępu tlenu z powietrza oraz innych gazów otaczających dany produkt.

Część zachodzących zmian w produktach podczas przechowywania ma charakter pożądany, szczególnie jeśli chodzi o dojrzewanie produktów należą do nich produkty:

  • roślinne (owoce, warzywa)
  • zwierzęce (mięso)
  • mleczarskie (sery)

Chłodzenie produktów spożywczych ma posłużyć do przedłużenia ich trwałości na kilka lub kilkanaście dni. Mrożenie natomiast pozwala zachować ich trwałość na dłużej.

W jakich temperaturach przechowywać żywność, aby zachowała jak najdłużej swoją trwałość?
Mięso – po szybkim schłodzeniu powinno przechowywać się w temperaturze w zakresie 0-2 stopni Celsjusza, w takiej temperaturze mięso może być przechowywane bez uszczerbku na jego trwałości około 2 tygodni.

Ryby – bezpośrednio od złowienia powinno się przechowywać w temperaturze około 1 stopnia Celsjusza. Im niższa temperatura przechowywania, tym dłuższa trwałość. Ryby przechowywane w temperaturze około 3 stopni, dopiero po upływie 5 dni wykazują oznaki zepsucia.

Jaja – mogą być przechowywane w temperaturze bliskiej 0 stopni. Niekorzystne zmiany podczas ich przechowywania znacznie szybciej zachodzą w żółtku niż białku. Świeżość jaj przy ich zakupie można określić poprzez zmiany fizyczne na ich powierzchni: marmurkowatość skorupki oraz zmian zauważalnych po rozbiciu lub ugotowaniu jaj: zwiększona komora powietrzna, rozrzedzenie białka, ułożenie żółtka bliżej jednego z biegunów (zamiast centralnie), niekorzystny zapach zielonkawa otoczka żółtka po ugotowaniu. Występowanie wymienionych cech świadczy o tym, że nie są one tak świeże jakby mogło się wydawać. Jakość i trwałość przechowywanych w odpowiednich warunkach jaj największemu pogorszeniu ulega po upływie około 6 miesięcy.

Aby zapewnić trwałość produktom przechowywanym dłużej, można przetrzymywać je w niższych temperaturach, niż temperatury chłodnicze. Im niższe temperatury przechowywania, tym jego trwałość jest większa. Przykładowo trwałość produktów przechowywanych w temperaturach około -12 stopni Celsjusza sięga średnio 12 miesięcy, gdzie obniżenie jej do -18 stopni zwiększa ich trwałość dwukrotnie średnio do 24 miesięcy.

Warto wiedzieć, że:

  • Chleba nie powinno przetrzymywać się w temperaturach z zakresu -10 do 10 stopni Celsjusza. W tym przedziale temperatur następuje najszybsze jego czerstwienie, czyli: wysychanie, miękisz chleba staje suchy, twardy, kruszy się, znika charakterystyczny smak i zapach pieczywa. Szybkie zamrożenie świeżego chleba w temperaturach niższych od -10 stopni pozwala zapobiec starzeniu się pieczywa, a po jego rozmrożeniu, chleb ma zapach i smak świeżego produktu. Mając dobry i pojemny zamrażalnik można kupować większe ilości chleba, mrozić go, a gdy jest potrzebny rozmrażać i cieszyć się jego smakiem.
  • Masło przechowywane w temperaturze 20 stopni już po 10 dniach traci zdecydowanie na swojej jakości. Obniżając temperaturę jego przechowywania do zera stopni, czas trwałości wydłuża się do około 6 tygodni. Zamrażanie masła w temperaturze około -20 stopni pozwala zachować jego trwałość nawet do 6 miesięcy.
  • Gdy ugotujesz budyń i nie zjesz wszystkiego nie umieszczaj go w lodówce. To nie przedłuża jego trwałości. W jego składzie znajduje się skrobia i podobnie jak w pieczywie w temperaturach chłodniczych następuje jej agregacja. Dochodzi do rozwarstwiania budyniu, co nie czyni go atrakcyjniejszym
  • Nie zamrażaj warzyw kapustnych i miękkich owoców. Może to uszkadzać znacznie ich strukturę. Jednak nie powoduje pogorszenia ich jakości.






Artykuł pochodzi z serwisu Vitalia.pl

Redakcja poleca

REKLAMA