Polki.pl
kom. (161)

Groźby karalne

Przestępstwo gróźb karalnych zostało opisane w art. 190 § 1 kk.

Art. 190. § 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
 
Groźby karalneDobrem chronionym w tym przepisie jest wolność w sensie subiektywnym – a więc poczucie wolności, bezpieczeństwa i wolności od strachu. Groźbę stanowi zapowiedź spowodowania, wobec jej adresata(którym musi być określona jednoznacznie osoba fizyczna), określonej dolegliwości, jeśli jej nastąpienie zależy od osoby ją zapowiadającej. W tym przypadku jest to zapowiedź popełnienia przestępstwa na szkodę adresata groźby lub osoby mu najbliższej. Jest to przestępstwo materialne.
Treścią groźby musi być zapowiedź popełnienia przestępstwa – a więc czynu bezprawnego. Nie jest więc groźbą bezprawną zapowiedź dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej, wzywanie do zapłaty czy nawet informowanie, że w obronie swojego prawa użyje się wobec innej osoby wszelkich środków koniecznych do obrony.

Groźbę można wyrazić za pomocą różnych środków przekazu. Ważne jest jedynie, aby dotarła ona do świadomości jej odbiorcy. Może to być więc forma ustna, pisemną, za pomocą gestu czy nawet innego zachowania (wyjęcie niebezpiecznego przedmiotu i pokazanie w jaki sposób zostanie on użyty).
Nie jest również konieczne, aby grożący miał rzeczywisty zamiar zrealizowania groźby. Dla bytu przestępstwa nie jest konieczne stwierdzenie obiektywnego niebezpieczeństwa realizacji groźby, tj. tego, czy sprawca miał rzeczywisty zamiar jej spełnienia ani też tego, czy miał faktyczne możliwości jej spełnienia. Ważny jest jedynie subiektywny odbiór tej groźby u pokrzywdzonego, tj. to, czy faktycznie wzbudziła ona u niego obawę spełnienia, tj. wywołała uczucie strachu lub zagrożenia (patrz wyrok SN z 27 kwietnia 1990 r., IV KR 69/90, PS 1993, nr 5, poz. 84).

Subiektywny odbiór ma dla zaistnienia przestępstwa znaczenie zasadnicze, jednak nie wystarczające. Obawa ta musi być ponadto uzasadniona, a więc do jej oceny niezbędne będzie włączenie także i czynnika obiektywnego. Obawę uznać można za uzasadnioną, jeśli przeciętny człowiek o podobnych do ofiary cechach osobowości, psychiki, intelektu i umysłowości, w analogicznych warunkach wedle wszelkiego prawdopodobieństwa uznałby tę groźbę za realną i wzbudzającą obawę.
Przestępstwo groźby karalnej jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego.Skomentuj (161)
Oceń 4,12 / 8

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Prawo karne

 • Co grozi za nieodśnieżanie chodnika? Co grozi za nieodśnieżanie... Choć zima niewątpliwie urzeka nas swoim nastrojowym pięknem nie zapominajmy, że ma również mało...
 • Groźby karalne Groźby karalne Groźbę można wyrazić za pomocą różnych środków przekazu. Ważne jest jedynie, aby dotarła ona do...
 • Kara ograniczenia wolności Kara ograniczenia wolności Treścią kary ograniczenia wolności jest ograniczenie swobody osobistej sprawcy poprzez nałożenie na...
 • Kara grzywny Kara grzywny Kara grzywny – zgodnie z hierarchią kar z art. 32 kodeksu karnego jest najłagodniejszą karą...

Skomentuj Groźby karalne

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Groźby karalne

 • Kara grzywnyPrawo karneKara grzywnyKara grzywny – zgodnie z hierarchią kar z art. 32 kodeksu karnego jest najłagodniejszą karą przewidzianą przez polski kodeks karny. O dominującej roli grzywny wśród pozostałych kar przekonuje zarówno jej...więcej »
 • Odpowiedzialność za jazdę w stanie nietrzeźwościPrawo karneOdpowiedzialność za jazdę w stanie nietrzeźwościWalka z pijanymi kierowcami sięgnęła obecnie zenitu. Mamy w tym względzie najsurowsze prawo. Statystyki wskazują jednak, że pomimo tak zaostrzonego prawa liczba pijanych kierowców nie spadła lawinowo.więcej »
 • Warunkowe zawieszenie wykonania karyPrawo karneWarunkowe zawieszenie wykonania karyUznanie przez Sąd osoby za winnej popełnienia czynu zagrożonego karą pozbawienia wolności nie zawsze musi oznaczać, że taka osoba trafi „za kratki”.więcej »
 • Apelacja od wyroku w sprawie karnejPrawo karneApelacja od wyroku w sprawie karnejOskarżony czy też pokrzywdzony działający jako oskarżyciel posiłkowy nie musi być zadowolony z rozstrzygnięcia sądu I instancji. Może to być nie tylko subiektywne przekonanie, ale również oczywisty błąd sądu.więcej »
 • Powództwo adhezyjnePrawo karnePowództwo adhezyjneW wielu przypadkach działanie sprawcy przestępstwa powoduje nie tylko cierpienia dla pokrzywdzonego, ale również realne szkody majątkowe – np. wybite okno, uszkodzony samochód itp. Zamiast ciągać się po sądach...więcej »
 • Dochodzenie roszczeń cywilnych w procesie karnymPrawo karneDochodzenie roszczeń cywilnych w procesie karnymSzkoda jaka zostanie wyrządzona przestępstwem powinna zostać naprawiona przez sprawcę. Postępowania cywilne o odszkodowania mogą jednak trwać latami, a przy tym kosztować masę pieniędzy. Jest jednak sposób, aby...więcej »
 • Sądy 24-godzinnePrawo karneSądy 24-godzinneSzum medialny jaki wywołały tzw. sądy 24-godzinne pomału opada. Tryb ten ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Powszechnie uważa się, że jest to tryb wyłącznie do sądzenia pijanych kierowców czy rowerzystów....więcej »
 • Kary porządkowe dla świadkówPrawo karneKary porządkowe dla świadkówObowiązek bycia świadkiem może spotkać każdego. Nie każdy jednak traktuje ten obowiązek poważnie, lekceważąc wezwanie sądu czy innego organu. Co grozi takiej osobie, która bez usprawiedliwienia nie stawi się w...więcej »
 • Obrońca z urzęduPrawo karneObrońca z urzęduWyznaczenie obrońcy z urzędu do obrony oskarżonego (lub podejrzanego) to wyraz prawa określanego dawniej "prawem ubogich". O wyznaczenie obrońcy z urzędu może ubiegać się każdy, kto uprawdopodobni, że nie jest w...więcej »
 • Zatarcie skazaniaPrawo karneZatarcie skazaniaZ chwilą uprawomocnienia się skazującego wyroku karnego okoliczność o tym fakcie trafia do Krajowego Rejestru Karnego. Nie oznacza to jednak, że z powodu grzechów przeszłości osoba taka do końca życia będzie miała...więcej »
 • Zobacz podobne do Groźby karalnewięcej podobnych
Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl