Jak złożyć skargę na pracodawcę

Jeśli pracodawca nie chcę wypłacić zaległej pensji, zaskarż go do inspektoratu pracy

kobieta, mężczyzna, pracownik, pracodawca, prawo pracy, porady prawne
fot. Dreamstime.com

Już po raz kolejny się zdarzyło, że szef nie zapłacił nam za nadgodziny. Uważam, że to nie w porządku. Gdzie mogę to zgłosić?
Lidia K., Płock

 
Jeśli pracodawca nie przestrzega przepisów prawa, można zgłosić skargę do okręgowego inspektoratu pracy lub jednego z jego oddziałów, które znajdują się w miastach wojewódzkich (adres znajdzie Pani na stronie: www.pip.gov.pl). Inspektorat (albo oddział) ma 30 dni, licząc od otrzymania skargi, na podjęcie odpowiednich działań. Może np. bez uprzedzenia przeprowadzić w firmie kontrolę polegającą m.in. na przejrzeniu wszystkich dokumentów pracodawcy (ma on obowiązek je udostępnić).

Gdy skarga się potwierdzi, inspektor wyda pracodawcy nakaz zapłaty. Gdyby szef nadal zwlekał, może zostać ukarany grzywną w wysokości 5 tys. zł.

Jeśli kontrola PIP nie pomoże, pozostaje dochodzenie swoich praw na drodze sądowej. Pozew przeciwko pracodawcy składa się w sądzie pracy właściwym dla siedziby firmy. Nie jest to związane z żadnymi opłatami. Jednak jeżeli kwota, której Pani się domaga, przekracza 50 tys. zł, trzeba będzie zapłacić tzw. wpis stosunkowy w wysokości 5 proc. żądanej sumy.

Uwaga!
Jeśli Pani żądanie dotyczy kwoty nie wyższej niż 10 tys. zł, wystarczy wypełnić specjalny druk (dostanie go Pani w sądzie lub znajdzie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl). Sąd rozpatrzy sprawę w tzw. postępowaniu uproszczonym.

Alicja Hass / Pani domu

Porady prawne i finansowe - forum >>

Alicja Hass / Pani domu
Oceń artykuł 6 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
mania2014.04.25 17:15
szef mojego męża przez prawie rok tylko raz wypłacił mężowi wypłaty na czas, ciągle oszukiwał ze nie ma pieniędzy przez jego wypłaty po pare groszy nie starczyło na opłacenie rachunków oraz jedzenie przez niego mamy zadłużenie w banku bo nie starczało na raty w banku. pracownicy nawet nie maja umowy o prace i jeszcze oczernia nas Nie miał nawet na wypłacanie diety czyli delegacji a stać go było na zakupy z żoną i samochód osobowy chociaż kłamał że to nie jego samochód. mąż czeka na zaległa wypłate do 10tego jeżeli nie dostanie swoich ciężko zarobinych pieniędzy to składa skarge do okręgowego inspektoratu pracy
Gość2012.09.27 12:48
no dobrze jestem na urlopiw wychowawczym i pracodawca mnie wprowadzil w bład ze zasilek wychowawczy wyplaca zus i bylam 2 miesiace bez pieniedzy...... a chcialam zeby go ukarali jak mozakogos zostawic bez grosza do zycia.... pomozcie
Gość2012.06.27 22:49
ni