Zanim dziecko pojedzie na kolonie

dzieci, wakacje, kolonie, wyjazd, bezpieczeństwo. dokumenty, ubezpieczenia
Już sama rozłąka z dzieckiem to dla rodziców przeżycie. Aby dodatkowo nie zamartwiać się o to, czy mały urlopowicz na dobrą opiekę i jest bezpieczny, warto jeszcze przed wyjazdem dopilnować organizatorów.
/ 07.06.2010 14:10
dzieci, wakacje, kolonie, wyjazd, bezpieczeństwo. dokumenty, ubezpieczenia
Obozy wędrowne, kolonie, wczasy w siodle, językowe, z prawem jazdy. Jeśli tylko cię stać, możesz zapewnić dziecku superwakacje. Organizują je biura podróży, szkoły, placówki oświatowe, związki harcerskie, a nawet prywatne osoby. Wybierając którąś z tysięcy ofert, nie kieruj się jednak tylko ceną czy atrakcyjnością miejsca. To niewątpliwie ważne, ale najistotniejsze jest bezpieczeństwo. A o nim decyduje kilka czynników.

Organizator – tylko z pozwoleniem
Przede wszystkim sprawdź, czy firma organizująca wyjazd ma potrzebne pozwolenia. Należą do nich:
- Koncesja. Legalnie działająca firma musi być wpisana do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych prowadzonego przez wojewodę właściwego dla siedziby biura. Sprawdzisz to w oddziale Turystyki Urzędu Marszałkowskiego lub w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych na stronie internetowej: http://turystyka.mg.gov.pl.
- Zaświadczenie o zgłoszeniu placówki wystawione przez kuratora. W wypadku wakacji dla dzieci każda firma musi posiadać pozwolenie kuratorium na organizowanie wypoczynku w danym miejscu i terminie. Dostanie je, gdy przedstawi:
•  kartę kwalifikacyjną obiektu podpisaną przez wizytatora z sane-pidu, strażaka i burmistrza (wójta)  danej gminy (nie dotyczy obozów wędrownych);
• wykaz kadry i jej kwalifikacje (dotyczy to nie tylko pracowników pedagogicznych, ale też medycznych, zatrudnionych na koloniach);
• dokładny program imprezy;
• przebieg trasy – w przypadku obozów wędrownych.
Aby sprawdzić, czy organizator ma takie pozwolenie, skontaktuj się z kuratorium oświaty i wychowania właściwym dla miejsca wypoczynku dzieci.

Uwaga!
Jeżeli kolonie są usytuowane nad wodą, organizator powinien mieć także zgodę sanepidu na korzystanie z kąpieliska.

Zwróć uwagę na dokumenty

Skoro już zdecydowałaś, gdzie twoja pociecha spędzi część wakacji, zajmij się dokumentami związanymi z wyjazdem. Podstawa to:
- Umowa. Powinna określać m.in. dokładny termin wyjazdu i powrotu, liczbę noclegów i dni wypoczynku, cenę wyjazdu wraz z informacją czy w jej skład wchodzi ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i koszt zajęć fakultatywnych.
Uwaga! Zapytaj, w jakich warunkach będą mieszkać koloniści. Możesz zażądać od organizatora okazania karty kwalifikacyjnej budynku.
- Regulamin imprezy – dostaniesz go od organizatora wypoczynku.
- Karta kolonijna (kwalifikacyjna). Tę musisz sama wypełnić. Wpisujesz w niej swoje dane (wraz z numerami telefonów i informacją, gdzie będziesz podczas pobytu dziecka na kolonii) oraz informacje na temat zdrowia dziecka:
• czy przyjmuje stałe leki (jakie i w jakich dawkach);
• czy jest na coś uczulone;
• czy ma jakieś ograniczenia zdrowotne (również żywieniowe).
Wypełnioną kartę należy dostarczyć organizatorowi wyjazdu.

Porady prawne i finansowe - forum >>
Uwaga!
W karcie powinna się też znaleźć informacja od pielęgniarki szkolnej o kalendarzu szczepień (np. kiedy dziecko było szczepione na tężec – ma to znaczenie, gdy ono się zrani). Czasem niezbędna jest opinia lekarza o jego stanie zdrowia, np. gdy pociecha uczestniczy w obozach specjalistycznych.

Upewnij się, komu powierzasz dziecko

Warunki, w jakich dziecko będzie przebywało, są ważne, ale ogromne znaczenie ma też kadra, pod której opieką ono się znajdzie. Opiekunowie muszą mieć konkretne kwalifikacje i doświadczenie.

Kierownikiem obozu może być: nauczyciel, instruktor harcerski w stopniu podharcmistrza włącznie lub inna osoba, która ma co najmniej trzyletni staż pracy wychowawczej. Natomiast wychowawcami na koloniach czy obozach mogą być m.in. nauczyciele, studenci kierunku pedagogicznego lub absolwenci kursu dla wychowawców kolonijnych. Gdy kolonie są organizowane nad wodą, na kąpielisku musi być ratownik.

Uwaga!

Masz prawo żądać, by organizator pokazał ci odpowiednie dokumenty dotyczące kadry.

Sama zadbaj o bezpieczny przejazd
Najczęściej organizator zapewnia transport autobusem. Jeśli chcesz mieć pewność, że w drodze nie stanie się nic nieprzewidzianego, zadbaj o to, by fachowcy sprawdzili, czy pojazd jest bezpieczny.
- Skontaktuj się z policją lub wojewódzkim inspektorem transportu drogowego i poproś o skontrolowanie autokaru (zgłoś to na kilka dni przed wyjazdem). Inspektorzy transportu drogowego sami również sprawdzają pojazdy w ramach akcji „Bezpieczny autokar”. Kontrolują sprawność techniczną autobusu, czas pracy kierowców i ich trzeźwość.
- Sprawdź, jak wygląda wnętrze pojazdu, gdy dzieci już do niego wsiądą. Zwróć uwagę na bagaż – powinien znajdować się w bagażniku, a podręczny na półkach nad fotelami. Torby i plecaki nie mogą leżeć w przejściu pomiędzy fotelami, bo korytarz stanowi drogę ewakuacyjną.

Uwaga!

Zadbaj, aby napoje, które ma przy sobie twoje dziecko, były w plastikowej butelce i uczul na to inne mamy. Pamiętaj też, aby mały kolonista oprócz dokumentów (np. legitymacji szkolnej) miał przy sobie kartę ICE (In Case of Emergency – „w nagłym wypadku”) z numerami telefonów do trzech osób, które trzeba powiadomić w razie potrzeby. Kartę dostaniesz w punkcie PCK (koszt 3,50 zł). Możesz też ją kupić przez stronę www.pck.pl.

Alicja Hass / Przyjaciółka

Redakcja poleca

REKLAMA