Nadwaga u kota - jak z nią walczyć?

Błędy żywieniowe i brak ruchu to najczęstsze przyczyny otyłości u kotów i związanych z nią chorób - cukrzycy, choroby serca, wątroby czy zapalenia stawów.
Nadwaga u kotów to poważny problem, niestety często nie dostrzegany przez ich właścicieli lub zupełnie bagatelizowany. Błędy żywieniowe i brak ruchu to najczęstsze przyczyny otyłości u kotów i związanych z nią chorób - cukrzycy, choroby serca, wątroby czy zapalenia stawów. Jeżeli Twój kot ma za dużo kilogramów, pomóż mu schudnąć według poniższych wskazówek.
/ 18.07.2011 08:17
Błędy żywieniowe i brak ruchu to najczęstsze przyczyny otyłości u kotów i związanych z nią chorób - cukrzycy, choroby serca, wątroby czy zapalenia stawów.

Przyjrzyj się, co je Twój kot

Zanim przystąpisz do terapii odchudzającej, zacznij od założenia dzienniczka, w którym będziesz skrupulatnie notowała co, kiedy i w jakich ilościach kot otrzymuje do jedzenia. Już po tygodniu będziesz miała czarno na białym, co kota tuczy. Przyjrzyj się przede wszystkim, co kot otrzymuje w postaci „nadprogramowych” kąsków, ile karmy zjada na raz, jak często w ciągu dnia napełniasz miskę, czy dajesz kotu dodatkową ilość karmy i jakiego rodzaju oraz jaką karmę kot wybiera najchętniej. Dokonasz w ten sposób kompleksowego przeglądu miski swojego kota i łatwiej Ci będzie usunąć z jadłospisu kota tuczące składniki.

Zobacz także: Karma dla kotów - na co zwrócić uwagę przy wyborze

Nie karm kota resztkami ze stołu

Najczęstszym błędem w żywieniu kota jest dokarmianie go resztkami z obiadu lub kolacji. Kaloryczne "bonusy" ze stołu przekładają się niestety na dodatkowe kilogramy. Gdy pupil błaga Cię wzrokiem Kota ze Shrecka o kawałek kotleta, konsekwentnie ignoruj takie zachowanie. Ogranicz także ilość podawanych smakołyków dla kotów, które zawierają od 2,5 do 20 procent tłuszczu. Jeśli podajesz kotu w zalecanych ilościach ciasteczka usuwające kamień nazębny lub pastę odkłaczającą, zmniejsz mu rację pożywienia o 10 procent. Wyniki regularnie zapisuj w dzienniczku.

Podawaj jedzenie częściej ale w mniejszych ilościach. Postaraj się, by kot otrzymywał 4-5 małych porcji dziennie. Pomiędzy posiłkami nie karm kota żadnymi innymi smakołykami.

Uważaj na karmy light

Wybierz karmy niskokaloryczne jeśli Twój kot ma mało ruchu lub porusza się tylko w obrębie mieszkania. Przed zakupem karmy „light” nie zawsze sprzyjają odchudzaniu. Zawierają np. więcej zbóż, a więc więcej nadprogramowych węglowodanów. Niektóre karmy light mają za dużo niepożądanych „produktów’ ubocznych, albo ich białko składa się z ciężkostrawnych resztek poubojowych takich jak ścięgna, jelita, tkanka łączna. Zanim kupisz karmę light, skonsultuj się z weterynarzem.

Wskazówka: jeśli nadwaga u kota jest spora (powyżej 20 procent), warto zwrócić się do weterynarza o pigułki wspomagające odchudzanie.

Zobacz także: Rodzaje karm dla psów i kotów

O połowę mniej nie znaczy zdrowiej

Dieta kota powinna być przede wszystkim zbilansowana, a więc dostarczać jego organizmowi odpowiednich minerałów (fosforu, wapnia), kwasów tłuszczowych i witamin A, D, E, K. Nie wystarczy zatem karmić kota wyłącznie chudym mięsem, bo obok zrzucenia wagi, mogą pojawić się niedobory w organizmie. Z tych samych powodów nie powinno się podawać kotu o połowę mniej jedzenia niż zwykle. To najprostsza droga do efektu jojo: kot je mniej, więc otrzymuje mniej składników odżywczych, minerałów i witamin, jego organizm się osłabia i przechodzi na tryb oszczędnościowego spalania energii, co z powoduje przekształcanie nawet najmniejszej porcji jedzenia w zapasy tłuszczu.Dieta kota nie polega więc na drastycznym ograniczeniu ilości pokarmu, ale o zadbaniu o jego jakość.

Niskokaloryczną karmę wprowadzaj dyskretnie i stopniowo (kot może od razu jej nie zaakceptować). Zastąp 25 procent dotychczasowej karmy nową i dobrze wymieszaj. Jeśli kot zaakceptuje tę mieszankę, zmień proporcje starej i nowej karmy na 50/50. Gdy i to mu posmakuje, zwiększ ilość nowej karmy do 75 procent. Jeśli zasmakuje w tej mieszance, możesz całkowicie przejść na nową karmę.

Jeżeli samodzielnie przygotowujesz posiłek dla kota, powinien on składać się z mięsa lub ryby, płatków owsianych lub ryżu i warzyw bogatych we włókna – marchew, cukinię, brokuły i kiełki soi. Przed podaniem wszystkie składniki należy ugotować. Podawaj zarówno mięso chude jak i średnio tłuste i tłuste, aby nie dopuścić do niedoboru nasyconych kwasów tłuszczowych. Serwuj kotu gotowane jajka, twaróg, podroby i w małych ilościach mączkę kostną ze specjalistycznych sklepów. Do posiłków ubogich w tłuszcze, dodawaj łyżkę stołową oleju słonecznikowego, kukurydzianego lub z pestek winogron.

Wskazówka: Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie gotowej karmy o niskiej kaloryczności i tylko czasami podawanie własnego posiłku. W ten sposób unikniesz powstawania niedoborów lub nadwyżek różnych składników odżywczych w organizmie pupila.

Zadbaj o ruch pupila

Kot powinien spędzać każdego dnia co najmniej 30 minut na aktywnej zabawie. Żeby nie przemęczać otyłego zwierzaka, podziel ten czas na dwie 15-minutowe sesje w odstępie kilku godzin. Możesz pobawić się z nim wędką z pluszową myszką, w rzucanie piłeczki lub użyć specjalnych zabawek dla kota typu „Play’n’Scratch”, „Cat-Track”, „Cantip Toys” czy Kitty Swing. Nie ważne, jaką zabawę wymyślisz - ważne, by przez pełny kwadrans kot cały czas był w ruchu. Z każdym kolejnym tygodniem diety postaraj się wydłużać czas zabawy o 5 minut.

Źródło: Kot z nadwagą, Briggitte Eilert-Overback, wyd. Wiedza i Życie, Warszawa 2005

Redakcja poleca

REKLAMA