Angielski cocker spaniel – jak dbać o sierść

angielski cocker spaniel fot. Fotolia
Pielęgnacja angielskiego cocker spaniela zajmuje trochę czasu, ale po skończonej toalecie pupil zamienia się w słodką psią piękność.
Barbara Lasota / 20.01.2018 03:01
angielski cocker spaniel fot. Fotolia

Angielski cocker spaniel jest psem długowłosym. Trzeba go zatem codziennie czesać. Zaniedbanie higieny spowoduje powstawanie kołtunów. Pierwsze trymowanie dobrze jest zrobić w psim salonie piękności. Potem można to robić systematycznie samemu. Warto też skracać futro i kąpać psa częściej niż rasy o krótkiej sierści, ale także nie należy z tym przesadzać.

Codzienne czesanie

Pies rasy angielski cocker spaniel wymaga systematycznego codziennego czesania. W przeciwnym wypadku powstają kołtuny. Pies gubi też dużo sierści, co w mieszkaniu jest uciążliwe. Oczywiście najlepiej czesać go na dworze, podczas spaceru, jeśli jest to możliwe. Najlepsza do czesania jest szczotka z naturalnego włosia. Młode cocker spaniele (do ok. 6 miesiąca życia) czeszemy szczotką miękką, a potem dobrze jest zamienić ją na model z twardszym włosiem, bo zapewnia skuteczniejsze usunięcie wypadającej sierści. Poza szczotką przydają się grzebienie. W zasadzie grzebienia używamy najpierw, a dopiero potem szczotki. Jeden grzebień, z krótkimi zębami, służy do wyczesywania głowy. Drugi, z długimi zębami, do wyczesywania kołtunów i martwego włosa z płaszcza zwierzęcia.

Trymowanie sierści

To zabieg polegający na usuwaniu martwej sierści psa. Dzięki trymowaniu futro cocker spaniela wygląda dużo piękniej. Zabieg te usztywnia sierść, zmniejsza wzrost podszerstka i gubienie sierści w domu.
Szczenięta  rasy angielski cocker spaniel nie wymagają jeszcze trymowania. Warto natomiast trochę  przystrzygać ich sierść, szczególnie przy opuszkach palców, bo rosną tam spore kępki zbędnego włosia. Mogą one nawet być przyczyną różnych infekcji.

Gdy angielski cocker spaniel przestanie być szczeniakiem (ma sześć miesięcy), warto z nim iść do psiego salonu piękności na pierwsze trymowanie.  Potem robimy to regularnie – w domu lub u specjalisty. Robi się to palcami lub specjalnym nożykiem.

Kąpiel w wannie

Jeśli pies nie bierze udziału w wystawach, wystarczy go kąpać co trzy miesiące. Częsta kąpiel nie jest dobra dla skóry – łatwiej wtedy o zakażenia.
Do kąpieli cocker spaniela najlepsze są szampony do długiej i miękkiej sierści. Najlepiej, aby były ekologiczne, bez sztucznych barwników i aromatów. Mogą one bowiem wywołać alergię lub podrażnienie skóry. Dobrą opinią cieszą się produkty z olejkiem jojoba lub lanoliną. Dzięki nim sierść jest wygładzona i błyszcząca.

Przed kąpielą wskazany jest długi spacer z psem. Trochę zmęczony, będzie na pewno spokojniejszy. Najpierw trzeba zwilżyć sierść letnią wodą. Potem rozprowadza się szampon, Przy myciu uszu i czubka głowy trzeba uważać, aby nie zalać uszu i aby piana nie dostała się do oczu i pyska. Szczególnie dokładnie należy umyć pachwiny i brzuch. Na mokrą sierść warto nałożyć odżywkę proteinową ułatwiającą rozczesywanie. Po osuszeniu ręcznikiem rozczesujemy jeszcze wilgotną sierść. Można ją podsuszyć suszarką do włosów, zwłaszcza zimą.   

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"

Redakcja poleca

REKLAMA